Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 kwietnia 2025, 15:29

LotR: The Battle for Middle-Earth – „chłopcy z EA odwalili kawał świetnej roboty”. 10 najlepszych gier 2004 roku

Spis treści

LotR: The Battle for Middle-Earth – „chłopcy z EA odwalili kawał świetnej roboty”

Data premiery: 6 grudnia

Producent: EA Los Angeles

Gatunek: RTS

Platforma: PC Windows

Battle for Middle-earth to jedna z najlepszych gier, w jakie miałem ostatnio okazję grać. Nie wywołała we mnie aż takie entuzjazmu jak SpellForce, ale z bardzo prostego powodu: za mało tu ulubionych przeze mnie rolplejowych wkrętów. Jednak nie zmienia to faktu, że chłopcy z EA odwalili kawał świetnej roboty. Jasne, zawsze można się czepiać i powiedzieć: scenariusze są czasami zbyt krótkie, mapy zbyt małe, strony konfliktu za mało zróżnicowane, możliwości ekonomiczne zamknięte w zbyt ciasnej klatce, a bohaterowie mogliby być bardziej »rolplejowi«.

Jednak najważniejsza jest jedna rzecz: w Battle for Middle-earth po prostu znakomicie się gra i mnie osobiście ciężko było się oderwać od komputera. A ponieważ takiego stanu ducha nie zaznaję zbyt często, więc przygody Gandalfa, Sarumana etc., stawiam na wysokim miejscu na mojej półce.

Recenzja gry The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth, „Click!” Nr 01/04, ocena: 6-/6

Pierwsza od trzech lat końcówka roku bez gorączkowego oczekiwania na premierę kinowej wersji Władcy Pierścieni została osłodzona przez EA i grę The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth. Jeszcze raz mogliśmy powrócić do Śródziemia z wizji Petera Jacksona, bo dzięki pełnej licencji do gry wrzucono klipy z trylogii, dialogi oraz niektóre utwory ze ścieżki dźwiękowej Howarda Shore’a. Tym razem nie była to jednak gra akcji, tylko rasowy RTS, pozwalający rozegrać „epickie” bitwy w kultowych lokacjach. I zwyczajowo dla tego gatunku – mogliśmy również poprowadzić do zwycięstwa siły Saurona w alternatywnej wizji historii Śródziemia.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth odniosło ogromny sukces komercyjny – do końca roku sprzedano milion egzemplarzy, a trzeba tu zaznaczyć, że premiera miała miejsce zaledwie na początku grudnia. Może nie była to uczta dla największych fanów strategii, jak Rome: Total War, ale za to bardzo dobry przykład wykorzystania licencji filmowej oraz stworzenia gry strategicznej atrakcyjnej dla wszystkich, z widowiskowymi bitwami na wielką skalę.

Wspomina Zbigniew „Canaton” Woźnicki

Bitwa o Śródziemie w moich oczach nadal jest jedną z najlepszych strategii, z jakimi możemy mieć do czynienia. Filmowy klimat z muzyką, awatarami aktorów i ich głosami jest nie do zastąpienia. Możliwość odtworzenia momentów znanych z książek i filmów także zapewnia niesamowitą satysfakcję. Do dzisiaj pamiętam, jak byłem zachwycony materiałem prezentowanym we Fresh Air na Hyperze, gdy zobaczyłem łączenie piechoty i łuczników w jeden oddział lub taranowanie orków konnicą. Wiedziałem, że będę musiał mieć tę grę i nie żałuję godzin z nią spędzonych.

Wspomina Mateusz „Krake” Zelek

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie nie bez kozery jest jedną z najważniejszych, a może i najważniejszą grą w całym moim życiu. Nie tylko zaszczepiła we mnie miłość do dzieł Tolkiena, ale też doprowadziła do tego, że zacząłem regularnie czytać książki. W końcu musiałem wiedzieć, skąd się wzięły gadające drzewa, trolle czy wielkie słonie bojowe, które ubóstwiałem. Spędziłem w tej grze tysiące godzin – zarówno grając solo, jak i w sieci. Pomimo 21 lat na karku nadal z czułością wspominam oprawę wizualną – uwielbiałem motyw animacji budynków, muzykę oraz krótkie fragmenty filmowej adaptacji wyświetlane w Palantirze. Pamiętam, że Bitwa o Śródziemie chodziła mi raczej słabo na moim ówczesnym sprzęcie i dopiero ten słynny „komputer z pierwszej komunii” zmienił ten stan rzeczy.

Wspomina Hubert „hexx0” Śledziewski

Ależ ja na tę grę czekałem! Absolutnie oczarowany filmami Petera Jacksona, nie mogłem przejść obok niej obojętnie, gdyż wydawała się spełnieniem marzeń. I faktycznie nim była, o czym świadczy fakt, że pozwalała uratować Gandalfa w Morii czy Boromira nad Nen Hithoel. Do tak chwalebnych czynów nie przystąpiłem jednak od razu – najpierw, rzecz jasna, musiałem pogrążyć Śródziemie w mroku, całkowicie zmieniając bieg wydarzeń w ramach kampanii zła. Co tam stawianie na taktykę; to była prawdziwa frajda! Albo przyzwanie Balroga pod murami Minas Tirith! Ziszczając swoje mroczne fantazje, mniej lub bardziej świadomie zakochiwałem się w świecie stworzonym przez Tolkiena, którego tajniki zgłębiam do dziś.

  1. Więcej o grze The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która premiera roku 2004 była dla Ciebie najważniejsza?

Half-Life 2
30,8%
GTA: San Andreas
26,7%
Far Cry
5%
World of Warcraft
10%
Doom 3
1,7%
Fable
1,7%
Rome: Total War
5,8%
The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
0,8%
LotR: The Battle for Middle-Earth
9,2%
Full Spectrum Warrior
1,7%
inna - dodaj w komentarzu
6,7%
Zobacz inne ankiety
Poza dobrem i złem Max Payne upada pod piaskami czasu - 10 najlepszych gier 2003 roku
Poza dobrem i złem Max Payne upada pod piaskami czasu - 10 najlepszych gier 2003 roku

Tylko jeden rok 2003 i aż trzy topowe gry jednego wydawcy – Ubisoftu! Takie to były wtedy czasy. Zapraszamy Was w kolejną nostalgiczną podróż do złotych lat gamingu. Przed Wami nasza lista najlepszych gier 2003 roku.

Szturm aliantów i Sama Fishera na mafię w Morrowind - 10 najlepszych gier 2002 roku
Szturm aliantów i Sama Fishera na mafię w Morrowind - 10 najlepszych gier 2002 roku

Kolejny rok nowego wieku i kolejny wysyp gier, które na zawsze zostały w naszej pamięci albo zapoczątkowały kultowe serie. Zapraszamy Was w nostalgiczną podróż do okresu, gdy kinowa adaptacja Władcy Pierścieni była gorącą nowością.

Dante i Claude płaczą na gotyckim, cichym wzgórzu - 10 najlepszych gier 2001 roku
Dante i Claude płaczą na gotyckim, cichym wzgórzu - 10 najlepszych gier 2001 roku

Wejście w XXI wiek w historii gier to istny zalew kultowych, rewolucyjnych tytułów, których legenda albo trwa do dziś, albo ich najnowsze odsłony są na liście najbardziej popularnych lub najbardziej wyczekiwanych produkcji. Trudno było wybrać tylko 10!