Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Recenzja gry 13 lutego 2001, 14:57

autor: Wojciech Antonowicz

Kurka Wodna - recenzja gry

Kurka Wodna - niska cena, możliwość gry poprzez Internet to niewątpliwe atuty tej gry. A jak prezentują się pozostałe cechy najnowszej produkcji z TopWare? Zapraszam do recenzji.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Oglądając pudełko gry Kurka Wodna, jako zatwardziały gracz w gry na PC, miałem dosyć mieszane uczucia. Na okładce pudełka zamiast wyprężonej w heroicznej postawie postaci z mieczem w ręku czy też stylizowanego futurystycznego wojownika zobaczyłem kury. Tak... właśnie kury (informacja dla tych co nie odrywają oczu od monitorów: kura to biologiczne urządzenie do wytwarzania półproduktów do jajecznicy). No może nie takie zwykłe „nioski” tylko coś co zgodnie z podpisem należy do gatunku „kurka wodna”. Zacząłem bliżej przyglądać się opakowaniu. „Możliwość gry przez sieć i Internet” – poczułem się już w bardziej znajomych klimatach, a następnie cena ..., nerwowo zacząłem szukać brakującego zera, ale pisze wyraźnie 19.95 PLN, no to wszystko jest dobrze, możemy przystąpić do zakupu i recenzowania.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na tą grę

To, co wydaje mi się najważniejszym atutem Kurki Wodnej to jej prostota obsługi, począwszy od procesu instalacji aż po rozgrywkę. Łącznie z bardzo przystępnymi wymaganiami sprzętowymi (w praktyce gra będzie dobrze chodziła przy każdej konfiguracji sprzętu na której działa system operacyjny MS Windows 95 lub nowszy) Kurka Wodna wydaję się idealną pozycją dla graczy okazjonalnych. Czyli mówiąc w skrócie gdy chcecie zrobić prezent swojemu wujkowi lub siostrze którzy namiętnie grają w pasjanse i sapera pod Windows to ta gra przypadnie im do gustu. Każdy człowiek po dwu minutowym instruktażu lub przeczytaniu zawartego w grze przewodnika jest w stanie dobrze się bawić przy Kurce Wodnej.

Cel gry

Ustrzelić maksymalnie dużą ilość „potworów” (czytaj: kurek wodnych), przelatujących po ekranie, w różnych pozach i wielkościach. Za każde trafienie dostajemy, w zależności od trudności celu, pewną ilość punktów. Gdy w określonym czasie zdobędziemy wymagany wynik, awansujemy do następnego poziomu gry gdzie poza odmiennością scenerii, kurki wykazują się większą zwinnością i przebiegłością. Po przejściu ostatniego piątego poziomu gry nasz sumaryczny wynik za wszystkie levele staje się końcowym rezultatem zmagań z ptakami i może być wysłany poprzez łącza Internetowe na listę najlepszych myśliwych znajdującą się na firmowej stronie internetowej Kurki Wodnej.

Pomysł nie jest niczym nowym gdyż gry w stylu „strzelanie do sylwetki uciekającego dzika” są klasycznym tematem od początku istnienia elektronicznych form rozrywki. Kurka Wodna wyróżnia się spośród tego typu gier humorystycznym podejściem do tematu i brakiem interakcji ze strony atakowanych celów. Może dla tego iż kurki nie potrafią strzelać do myśliwych i jedyne co mogą robić to znosić swój los z uśmiechem na ustach (o przepraszam, na dziobie....).

Idea

Wyobraźcie sobie panoramiczny widok krajobrazu, tak przedstawiony iż poruszając myszką możemy rozglądać się na boki. W zależności od poziomu gry mamy do dyspozycji różne scenerie. Istnieje również możliwość wyboru poziomów użytkownika których przykłady dostajemy z grą, razem z instrukcją jak tworzyć swoje własne scenariusze. Samo tworzenie nowych scenerii jest poprzez swoją prostotę dużym atutem gry gdyż wstawienie jako tła do naszym zmagań znajomych krajobrazów (np. biurowych) zdecydowanie podnosi ilość radosnych okrzyków wydawanych przez graczy.

Bronie

Gra daje nam do wyboru trzy rodzaje broni. Pierwszy jest pistolet z nieograniczoną pulą amunicji ładowaną do magazynka za pomocą prawego klawisza myszki. To jest broń która służy nam przez całą rozgrywkę. Nie wystarcza jednak do przejścia na kolejne poziomy, dlatego uważnie śledzimy co niosą w swoich łapach przelatujące ptaki. Gdy nam się poszczęści będziemy mogli ustrzelić kurkę niosącą karabin maszynowy który co prawda ma ograniczoną ilość amunicji ale za to wymaga mniejszej precyzji w strzelaniu i potrafi unieszkodliwić kilka ptaków jednym strzałem. Bronią ultymatywną jest bomba z opóźnionym zapłonem, likwiduje ona wszystko co porusza się po ekranie. Odpowiedź na pytanie czemu aż tak bardzo musimy eksterminować te biedne ptaki pozostawiam miłośnikom polowań.

Grafika

Jak na małe wymagania sprzętowe gra ta posiada przyjemną dla oka grafikę. Każdy z poziomów daje nam możliwość oglądania nowego tła. Częściowo poprzez skromne wymagania sprzętowe i brak wsparcia dla akceleratorów nie należy się spodziewać żadnych fajerwerków w stylu atrakcyjnych, fotorealistycznych wybuchów i półprzeźroczystych dymów. Po prostu solidna, adekwatna do tego typu gier, kolorowa i urozmaicona grafika rastrowa. Kurki, nasi tytułowi przeciwnicy, przedstawione są w postaci rysowanych komiksowym stylem obrazków. Inni przeciwnicy to pilotowany przez kurkę samolot z banerem TopWare wydawcy gry, spadający z nieba na ziemię klozet, kurka skacząca na nartach ze skoczni narciarskiej, wykluwające się pisklę lub też opalające się na plaży, leżące na leżakach kurczaki. Wszystkie te elementy ją ładnie i estetycznie narysowane.

Dźwięk i muzyka

Mają na celu spotęgowanie w grze atmosfery „z przymrużeniem oka”. Na przykład muzyka marengo towarzyszy kurkom podczas opalania się na plaży a odgłosom trafiania towarzyszą różnorodne okrzyki kurek. Nic specjalnego ale dobrze uzupełnia klimat gry.

Gra przez sieć

Nietypową dla tej kategorii gier jest możliwość grania i innymi ludźmi przez sieć lokalną lub Internet. A więc jak następuje: zespołowo strzelamy do kurek przez modem, sieć lokalną TCP/IP, IPX, lub na serwerze dedykowanym do znajdowania partnerów do rozgrywki. Rywalizacja odbywa się na polu ilość upolowanych ptaków czyli po prostu ilości zdobytych punktów. Jak już wcześniej nadmieniłem unikatową możliwością jak dla tego typu gry jest wysyłanie poprzez Internet swoich najlepszych wyników. Testując grę w redakcji byliśmy w stanie bez problemów technicznych rozegrać partię sieciową w trzy osoby. Gdy gra się z innymi mamy możliwość zdefiniowania własnych ustawień gry takich jak: ilość broni, prędkość poruszania się kurek, czas rozgrywki itp. A wracając do problemów technicznych to doszły nas głosy iż mogą wystąpić problemy z pewnymi wersjami DirectX.

Czy ta gra jest dla dzieci

Moja odpowiedź brzmi NIE. Dokonałem małego eksperymentu demonstrując Kurkę Wodną mojej 4 letniej córce. Zgodnie z zaletami gry, zasady rozgrywki opanowała bardzo szybko, gra bardzo jej się podobała i wciągnęła ją na dobre. I wszystko było by miło gdyż ciężko jest znaleźć grę dla dziecka która spełniała by te wymagania tak dobrze, gdybym nie zaczął się przyglądać z mojemu dziecku dokładnie z boku gdy grała. Hmm... zawsze tłumaczyłem jej iż ptaszki trzeba lubić, gołąbków nie wolno straszyć itp. a tu nagle widzę moją córkę strzelająca z wielką przyjemnością do zwierzaków i w wierny sposób naśladującą ich odgłosy umierania. Struchlałem ...

Podsumowanie

Kurka Wodna ma szansę stać się hitem dla ludzi bez większego doświadczenia i wprawy w graniu w gry komputerowe. Jest doskonałą propozycją jako dodatkowa rozrywka na przyjęciach, przerywnik w biurowej pracy, czy też relaks na LAN party. Dzięki swojej bardzo atrakcyjnej cenie 19.95 PLN jest atrakcyjnym niezobowiązującym a ciekawym prezentem dla każdego użytkownika komputera klasy PC.

Soulcatcher

Recenzja gry Donkey Kong Country Returns HD - Stara, dobra małpa po lekkim liftingu
Recenzja gry Donkey Kong Country Returns HD - Stara, dobra małpa po lekkim liftingu

Recenzja gry

Przygody Donkey Konga z 2010 roku trafiły na Switcha i próbują odnaleźć się we współczesności – pytanie tylko, czy sobie z tym poradzą.

Recenzja gry The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom - Zelda w głównej roli radzi sobie świetnie
Recenzja gry The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom - Zelda w głównej roli radzi sobie świetnie

Recenzja gry

Nintendo w najnowszej odsłonie kultowego cyklu postanowiło zabawić się formułą i namieszać w kanonie. W Echoes of Wisdom to księżniczka Zelda ratuje świat przy pomocy własnego zestawu magicznych sztuczek - i wychodzi jej to bardzo dobrze!

Recenzja Astro Bot - gry, która dała mi czystą frajdę od samego początku aż po napisy końcowe
Recenzja Astro Bot - gry, która dała mi czystą frajdę od samego początku aż po napisy końcowe

Recenzja gry

Gdybym miał określić Astro Bota w trzech słowach, to powiedziałbym, że to szalenie przyjemna gra. Dlaczego? Bo przypomina nam o zręcznościowych korzeniach gier wideo, kiedy liczył się przede wszystkim fajny gameplay.