Toalety | Wystrój | Restaurant Empire poradnik Restaurant Empire
Ostatnia aktualizacja: 28 października 2019
3. Wystrajanie restauracji - toalety
Przede wszystkim, zanim zaczniesz cokolwiek robić zatrzymaj upływ czasu gry. Jeśli dany etap nie rozpoczął się wewnątrz restauracji to będziesz się musiał do niej przenieść. Aby to zrobić kliknij na strzałki widoczne u góry ekranu albo przejdź do opcji z listą posiadanych restauracji i wybierz tą jedyną, którą aktualnie dysponujesz.
Po znalezieniu się w jej wnętrzu poświęć trochę na czasu na opanowanie rozkładu pomieszczeń. Co ciekawe, w tej grze nigdy nie musisz się śpieszyć. Autorzy przewidzieli możliwość dokonywania wszystkich czynności przy zatrzymanym czasie. Polecane przeze mnie zaznajomienie się z grą powinno więc obejmować opanowanie skrótów klawiaturowych a także funkcji ważniejszych menu (polecam dokładnie przeczytać instrukcję :-)).
Najważniejszy jest parter. To tu są zlokalizowane najważniejsze obiekty niezbędne do funkcjonowania restauracji. Są to: frontowe drzwi (niestety, w grze nie ma możliwości zmiany ich pozycji ani dokładania nowych), kuchnia oraz toalety. Miejsce pod kuchnię już masz, przeważnie lokalizuje się ją koło schodów prowadzących na piętro i zapewniam, że jest to zdecydowanie najlepszy wybór.
Zauważ jednak, że nie posiadasz toalet. Nie zdziwisz się chyba jeśli powiem, że bez nich restauracja NIE MOŻE prawidłowo funkcjonować i to nie mam na myśli samego obniżenia współczynników komfortu. Malutka restauracja też musi mieć toalety, nawet jeśli są one stawione z najtańszych składników. Radziłbym więc od razu przystąpić do ich budowy. Wszystko to odbywa się na schemacie podobnym do "The Sims", czyli najpierw musisz postawić ściany (odpowiedni przycisk w menu budowy), później wybrać miejsce do postawienia drzwi i wreszcie zająć się samym wnętrzem. Po szczegóły zapraszam do screena. Oczywiście jest to tylko moja propozycja. Po kilkudziesięciu godzinach spędzonych nad "Restaurant Empire" doszedłem do wniosku, że to właśnie taki model zabudowy sprawdza się najlepiej.
A więc po kolei:
- drzwi powinny się znajdować przy jednej z bocznych ścian toalety, polecam rozwiązanie zaprezentowane na screenie; ewentualnie, jeśli toaleta znajduje się przy bocznej ścianie restauracji można przesunąć drzwi maksymalnie w drugą stronę (jak najdalej od ściany), tak aby przechodzący tu ludzie nie musieli się "zderzać" z osobami wychodzącymi ze środka
- pisuar występuje wyłącznie jako zabudowana kabina; ODRADZAM budowanie toalet złożonych z kilku takich obiektów; może się zdarzyć tak, że klienci w ogóle nie będą chcieli z nich korzystać co dodatkowo obniży bardzo ważny współczynnik komfortu (wpływa on na wiele istotnych spraw, m.in. ilość gości odwiedzających restaurację)
- umywalkę powinieneś postawić na prawo od kabiny; to gdzie ona stoi nie odgrywa istotnej roli, bo i tak nic poza tymi elementami dobudować nie będziesz już mógł; pamiętaj jednak, że powinna ona być skierowana w tą samą stronę co wejście do kabiny; dzięki temu będziesz miał absolutną pewność, że nikt się nie zablokuje.
Niezwykle ważnym elementem w trakcie zabudowy toalet jest wybranie jakości stawianych elementów. Tyczy się to zresztą każdego innego elementu restauracji. Postanowiłem więc zobrazować to w minitabelce. Wybór jakości stawianych elementów powinien być w głównej mierze uzależniony od prestiżu danej restauracji reprezentowanego przez ilość gwiazdek widocznych u góry ekranu (na prawo od nazwy zarządzanego aktualnie obiektu).
0-2 gwiazdek | Basic Restroom Stall za 800 dolarów |
2.5-4 gwiazdek | Combi Restroom Stall za 1600 dolarów |
4.5-5 gwiazdek | De Luxe Mahogany Restroom Stall za 2300 dolarów |
Identycznie wygląda to w przypadku umywalek. Ich dobór powinien być uzależniony od aktualnego stopnia prestiżu restauracji. Powinny one pasować do kabin. Sytuacja, w której masz najtańszy pisuar i ekskluzywną umywalkę jest nie do przyjęcia. To po prostu strata pieniędzy. Jest jednak jedna niewielka zmiana: o wiele dłużej powinno się tu pozostać przy "drugiej" umywalce. Cenowa różnica pomiędzy nią a najlepszym modelem jest niewielka, ta druga ma jednak o wiele wyższe koszty utrzymania.
0-2.5 gwiazdek | Standard Sink Set Mk II za 900 dolarów |
3-4.5 gwiazdek | Grand Luxe Sink Set za 1600 dolarów |
5 gwiazdek | Grand Luxe Sink Set Mk IV za 2000 dolarów |
Oczywiście jeśli tylko się tak zdarzy, że w wyniku złego prowadzenia restauracji albo przez zbyt wyśrubowane cele misji (kampania) nie będziesz mógł sprostać comiesięcznemu utrzymaniu wyżej wymienionych sprzętów zawsze możesz je wymienić na gorsze. Wpłynie to co prawda na ogólną jakość restauracji, ale na szczęście jest to zmiana do zaakceptowania.
Dodatkowym elementem, który będzie można zmienić są tapety na ścianach. Nie zauważyłem jednak, aby miało to jakikolwiek wpływ na zachowanie gości. Oczywiście tak na wszelki wypadek możesz pamiętać o tym, aby wszystkie pomieszczenia tapetować w podobnej kolorystyce.