Stoliki | Wystrój | Restaurant Empire poradnik Restaurant Empire
Ostatnia aktualizacja: 28 października 2019
5. Wystrajanie restauracji - stoliki
No dobrze, podstawy już mamy za sobą. Przyszła pora na przygotowanie miejsc siedzących dla klientów.
Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że stoliki w "Restaurant Empire" podzielono na dwu i czteroosobowe. Oto w jakich sytuacjach powinieneś je stawiać:
stoliki dwuosobowe | przede wszystkim na samym początku zabawy gdy tak bardzo nie zależy Ci jeszcze na prestiżu obiektu; dzięki temu, że można stawiać ich dużo więcej masz zapewnionych dodatkowych klientów wewnątrz obiektu |
stoliki czteroosobowe | tylko i wyłącznie gdy zależy Ci na prestiżu obiektu; stoliki czteroosobowe powinny być zajmowane przez osoby majętne; gdy tylko więc widzisz, że taka klientela zacznie pojawiać się w restauracji sprzedaj kilka mniejszych stolików i zakup parę czteroosobowych |
Niezwykle ważnym czynnikiem, o którym postanowiłem już teraz wspomnieć jest opcja gry, która pozwala na siadanie przy jednym stoliku kilku osobom, które się nie znają (tzn. nie dotarły do restauracji jako para/znajomi/rodzina). Na samym początku gry gdy restauracja nie jest jeszcze zbyt prestiżowa jest to działanie jak najbardziej wskazane a to dlatego, że na tej samej powierzchni zdołasz "upchnąć" (tak, to odpowiednie stwierdzenie :-)) większą ilość klientów. No właśnie, nie licz na to, że będą oni z takiego rozwoju wydarzeń zadowoleni. Wybranie opcji pozwalającej na dowolne siadanie przy stolikach obniży współczynnik luksusu o co najmniej jeden punkt. Polecam więc z tego korzystać tylko i wyłącznie na samym początku zabawy w celu pokrycia kosztów rozbudowy restauracji. Gdy tylko obiekt zacznie przynosić większe, stabilne zyski zrezygnuj z tej możliwości a samopoczucie odwiedzających od razu się poprawi.
Umiejętne rozmieszczenie stolików jest jednym z tych elementów, które decydują o ostatecznym sukcesie lub porażce. Dlaczego? Jeśli czytałeś mój poradnik od samego początku to już wiesz - ludziki w "Restaurant Empire" mają tendencję do wpadania na siebie przez co wiele czynności jest opóźnianych lub nawet anulowanych. Denerwuje to zarówno Twój personel jak i klientów. Wyobraź sobie taką sytuację: zakupiłeś pięć stolików i umieściłeś je w rogu w maksymalnym ścisku. Klienci przychodzą i zamawiają posiłek. Po pewnym czasie kelner zabiera posiłek i idzie w to miejsce. Wystarczy jednak, że na kogoś wpadnie albo, co gorsze, znajdzie się w wąskiej ścieżce a zacznie się cofać, kręcić w miejscu, słowem - nie będzie wiedział co robić. A klient czeka... Nie dość, że pogarsza się jego współczynnik zadowolenia to po pewnym czasie może po prostu wyjść a ty nie dość, że stracisz klienta i zajmowane przez niego miejsce (w końcu je "okupował" :-)) to także posiłek, który był dla niego przygotowywany. Dlatego też ważne jest, aby stoliki nie znajdowały się zbyt blisko siebie. Oczywiście nie należy z tym przesadzać. W końcu klienci są tu jednym z podstawowych źródeł pozyskiwania gotówki.
W celu zobrazowania jak to wszystko powinno wyglądać zapraszam do obejrzenia przykładowych screenów. Pierwszy prezentuje restaurację z boku, a drugi od góry.
pic. stoliki z boku | pic. stoliki z góry |
Oto jakie wnioski powinieneś z tego wyciągnąć:
- nie możesz przesadzić z ilością stolików, ale nie możesz też pozwolić, aby było ich zbyt mało
- stoliki powinny stać do siebie równolegle, dopuszcza się oczywiście ich obrócenia przy samych bokach restauracji (tj. ścianach)
- stoliki powinny znajdować się w odległości 3-4 pól od siebie; przede wszystkim chodzi tu o te strony, z których nadchodzą kelnerzy ponieważ za samo dotarcie klienta do stolika (jeśli jest to utrudnione) nie dostajesz żadnych nagan; musisz jedynie dbać o to, aby kelner miał w miarę ułatwiony dostęp do stolika
- stoliki nie mogą znajdować się zbyt blisko wejścia do toalet, kuchni i samej restauracji; powinny też być oddalone od schodów
- stoliki nie mogą znajdować się zbyt blisko Ciebie ponieważ może to powodować skargi klientów w związku z uciążliwym hałasem (szczegóły w dziale Problemy)
W przypadku restauracji, z którą się startuje w trybie kampanii powinieneś mieć co najmniej po 10 stolików na każdym piętrze. O wiele lepiej jest w trakcie rozgrywania trybu Sandbox. Tu spokojnie można pomieścić nawet 15-17 stolików a to dlatego, że obiekty startowe są znacznie większe.
Przy okazji warto by było wspomnieć o tym jak zachowywać się przy zabudowie piętra. Tu sytuacja nie ulega żadnym zmianom a nawet jest prościej, bo poza schodami nie musisz w zasadzie na nic uważać. O, pardon, jest jeden wyjątek. To winda. Musi być ona "odosobniona", tak aby kelnerzy bez problemów mogli z niej zabierać posiłki a także zawracać w stronę klientów. Mimo tego na piętrze zawsze powinno znajdować się więcej stolików. Miej jednak na uwadze to, że te oddalone od windy i schodów powinny być trochę bardziej przerzedzone.
Niezwykle ważnym aspektem gry jest jakość stawianych stolików. Każdy z nich wpływa na dwa współczynniki: komfort i dekoracja. Oto w jakich sytuacjach powinieneś się na nie decydować. Uwaga! Z racji tego, iż stoliki restauracji reprezentujących inne państwa oraz style dekoracji różnią się nazwami podaję tylko ich ceny.
STOLIKI DWUOSOBOWE
0-2 gwiazdek | stolik za 400-500 dolarów |
2.5-4 gwiazdek | stolik za 900-1100 dolarów |
4.5-5 gwiazdek | stolik za 1300-1400 dolarów |
STOLIKI CZTEROOSOBOWE
0-2 gwiazdek | ni e warto kupować, jeśli już koniecznie chcesz to za 800-900 dolarów |
2.5-4 gwiazdek | stolik za 1600-2000 dolarów |
4.5-5 gwiazdek | stolik za 2900-3300 dolarów |
Zauważ, że odradziłem kupna najtańszych stolików czteroosobowych. Moim zdaniem o wiele lepiej jest zdecydować się na podwójne i dodatkowo wyłączyć im opcję siadania nieznajomych osób przy jednym stoliku. Sytuacja zmienia się w przypadku tych droższych, czteroosobowych. Tu nie ma już na czym oszczędzać. Jeśli tylko możesz to stawiaj najdroższe, nawet te za ponad 3000 dolarów.
Ostatnia ważna sprawa związana ze stawianiem stolików to dołączanie do nich dekoracje. W zależności od tego jak bardzo "puszczają" Cię finanse mogą to być kwiaty, tanie lampki czy nawet posrebrzane lichtarze. Elementy te wpływają wyłącznie na współczynnik Decoration. Nie wymagają one dodatkowych comiesięcznych kosztów, ale za to całkiem sporo kosztują przy kupnie. Ponownie więc radzę zapoznać się z tabelką i zdecydować na odpowiednie "modele". Uwaga! Ceny dekoracji dla stolików dwu i czteroosobowych są identyczne. Nie podaję nazw ponieważ, podobnie jak w przypadku stolików, zmieniają się one w zależności od rodzaju prowadzonej restauracji.
0-2 gwiazdek | dokup element za 30 dolarów |
2.5-4 gwiazdek | dokup element za 100-120 dolarów |
4.5-5 gwiazdek | dokup element za 240 dolarów |