Farming Simulator 25: Orka Farming Simulator 25 poradnik, porady
Orka to jedna z najcięższych prac do wykonania w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika dowiecie się kiedy jest konieczna, co daje i czy lepiej stosować pług czy głębosz.
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2024
Orka to jedna z pierwszych czynności, jakiej należy dokonać na nowym polu w Farming Simulator 25, choć nie jest ona zawsze konieczna. Jest to również jedna z najcięższych prac do wykonania. Na tej stronie poradnika dowiecie się jak orać pole, co daje orka oraz czym różni się pług od głębosza.
Jak orać pole?
Orka polega na przewróceniu wierzchniej warstwy gleby z użyciem pługa lub głębosza / glebogryzarki. Narzędzia te można podłączyć pod traktor i ciągnąć za sobą po polu po pustej ziemi by przygotować glebę do upraw. Jest to jednak praca wymagająca maszyny o wysokiej mocy, która będzie w stanie ciągnąć za sobą zakopane w glebie ciężkie urządzenie. Warto również kupić i zamontować obciążnik (wciśnijcie C na klawiaturze wybierając pług lub głębosz w sklepie) - bez niego niektóre urządzenia mogą okazać się za ciężkie, przechylając traktor w tył i powstrzymując go od ruchu.
Co daje orka?
Orka jest czynnością wymaganą do sadzenia roślin okopowych (np. ziemniaki, buraki, kukurydza, pasternak). Po zebraniu takowych roślin musicie wykonać orkę, by pole stało się zdatne do dalszego sadzenia. Choć możecie dokonywać orki również po zebraniu innych roślin, nie jest to konieczne - w takim wypadku wystarczy kultywacja. Jeśli dokonaliście orki, nie musicie dokonywać już kultywacji.
Okazjonalnie, co jakiś czas, będziecie musieli wykonać orkę na każdym polu, niezależnie od tego, co na nim sadzicie. Zwie się to orką okresową - jej konieczność można jednak wyłączyć w opcjach. Gra powinna dać wam znać, kiedy pole zostanie zużyte i będzie wymagać orki.
W grze znajdują się dwa rodzaje orki - głęboka (wykonywana pługiem) oraz płytka (wykonywana głęboszem lub glebogryzarką). Oba rodzaje dzielą dwie główne zalety - pozwalają na dalszą uprawę roślin okopowych oraz zwiększają ilość plonów na polu. Dzielą także jedną wadę - wykopują z ziemi kamienie, które uszkadzać będą wasze maszyny, chyba że dokonacie od razu potem procesu odkamieniania. Głęboka i płytka orka posiadają jednak również ekskluzywne zalety i wady.
Czym różnią się głęboka i płytka orka?
Głęboka orka pługiem jest powolna i wymaga potężnego traktora. W zamian jednak zapobiega rośnięciu chwastów na polu oraz pozwala na poszerzanie pól i tworzenie całkowicie nowych pól. Wydobywa również z ziemi mniejsze kamienie, które łatwiej jest potem usunąć. Choć jest czasochłonna, jej efekty są zatem bardzo użyteczne.
Płytka orka głęboszem lub glebogryzarką jest znacznie szybsza i lżejsza. Nie zapobiega ona jednak rośnięciu chwastów, nie pozwala poszerzać pól i wydobywa większe kamienie. Dzięki temu głębosz idealnie nadaje się jednak do orki okresowej na roślinach nie-okopowych. Ponadto pod niektóre głębosze można podpiąć dodatkowe moduły, np. siewnik lub rozrzutnik nawozu. Pozwoli wam to wykonać kilka prac jednocześnie, oszczędzając jeszcze więcej czasu.