Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Farming Simulator 25: Nawożenie Farming Simulator 25 poradnik, porady

Nawożenie pól jest kluczowe do osiągania wysokich plonów w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika opisujemy kiedy nawozić pola i jakie są rodzaje nawozu.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2024

Nawożenie jest kluczowym procesem w Farming Simulator 25. Jak można tego oczekiwać, nawożenie pól znacznie zwiększa ilość plonów gdy nadejdzie pora na zbiory. Jest to więc niezwykle ważne zadanie, dzięki któremu zmaksymalizujecie profity. Na tej stronie poradnika opisaliśmy kiedy nawozić pola i jakie są rodzaje nawozów.

Kiedy nawozić pola?

Dokładnie tak, jak w poprzednich odsłonach, dla najlepszego efektu powinniście przeprowadzić proces nawożenia na każdym polu dwukrotnie, już po zasianiu roślin. Musicie jednak dać nawozowi nieco czasu na wsiąknięcie w glebę - przeprowadzajcie nawożenie raz na okres rośnięcia (widnieje on w ramce, w rogu ekranu, po tym jak wejdziecie na pole - gdy okres rośnięcia się zmieni, możecie ponownie rozrzucić nawóz). Nawożenie więcej niż dwa razy lub więcej niż raz podczas tego samego okresu rośnięcia to marnotrawstwo czasu i surowca. Wyjątkiem są jedynie opisane niżej obornik i gnojówka, które pozwalają na podwójne nawożenie w jednym cyklu.

Jakie są rodzaje nawozów?

W grze znajduje się sześć rodzajów nawozów. Choć nieco się od siebie różnią, wszystkie dają identyczny efekt nawożenia pola. Nawozy rozwozi się także różnymi maszynami, zwracajcie więc uwagę na ich opisy w sklepie. Dostępnymi nawozami są:

  1. Obornik - nawóz organiczny stały. Produkowany jest on przez świnie i krowy, co oznacza, że hodując zwierzęta będziecie mieli do niego stały dostęp. Rozprowadzać możecie go z pomocą rozrzutnika obornika. Maszyna ta ma funkcję podwójnego nawożenia, której aktywowanie pozwoli wam na podwójne nawożenie pojedynczym przejazdem.
  2. Gnojówka - nawóz organiczny płynny. Produkowany jest on przez świnie i krowy, co oznacza, że hodując zwierzęta będziecie mieli do niego stały dostęp, Rozprowadzać możecie go z pomocą wozu asenizacyjnego. Maszyna ta ma funkcję podwójnego nawożenia, której aktywowanie pozwoli wam na podwójne nawożenie pojedynczym przejazdem.
  3. Nawóz sztuczny - nawóz sztuczny stały. Możecie zakupić go w sklepie. Rozprowadzać możecie go z pomocą rozsiewacza nawozów. Jest to dość uniwersalna, dobra opcja, jako że rozsiewacze nawozów są dość tanie. Przyda się wam więc zwłaszcza na początku gry.
  4. Oprysk chemiczny - nawóz sztuczny płynny. Możecie zakupić go w sklepie. Rozprowadzać możecie go z pomocą spryskiwaczy. Jest to opcja, na którą uwagę możecie zwrócić później - spryskiwacze są drogie, pozwalają wam jednak też na rozprowadzanie herbicydów potrzebnych do procesu odchwaszczania.
  5. Kompost - nawóz organiczny płynny. Jest on produktem ubocznym zdobywanym za dostarczanie kiszonki, obornika lub gnojówki do biogazowni. Rozprowadzać możecie go z pomocą wozu asenizacyjnego. Ponieważ do jego zdobywania potrzebujecie stałego napływu obornika i gnojówki, a także zbudowanej biogazowni, kompost staje się optymalny w dość późnym okresie gry. Jest to jednak darmowy nawóz, który otrzymujecie wykonując zupełnie inną czynność, warto więc zużywać go na bieżąco.
  6. Rzodkiew oleista - całkowicie unikalny nawóz. Jest to roślina, którą możecie zasadzić w glebie tuż po zbiorach, a przed orką lub kultywacją. Rzodkiew rośnie jeden miesiąc, a po wyrośnięciu musicie dokonać na niej orki lub kultywacji. To zniszczy rzodkiew i rozprowadzi ją wewnątrz gleby, co liczy się jako pojedynczy proces nawożenia. Choć można użyć jej tylko raz na cykl, a jej zasianie wymaga więcej pracy, pozwoli wam ona zmniejszyć koszty nawożenia we wczesnych etapach gry.