Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Farming Simulator 25: Jak uprawiać ryż długoziarnisty? Farming Simulator 25 poradnik, porady

Ryż długoziarnisty jest jedną z nowych roślin wprowadzonych w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać ryż długoziarnisty i jakich maszyn potrzebujecie do upraw.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2024

Ryż długoziarnisty jest jedną z nowych roślin wprowadzonych w Farming Simulator 25. Jest on oddzielną rośliną od zwykłego ryżu i uprawia się go w inny sposób. Jego uprawa wymaga specjalnego pola lecz nieco mniej wyspecjalizowanego ekwipunku. Jest więc nieco łatwiejsza, lecz otrzymany produkt jest mniej wartościowy. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać ryż długoziarnisty i czego potrzebujecie do upraw.

Czego potrzeba do uprawy ryżu?

Urządzeniami oraz przedmiotami wymaganymi lub użytecznymi podczas uprawy ryżu są:

  1. Pole do ryżu - ryż uprawiać można jedynie na specjalnych, wklęsłych polach. Jeśli na mapie takie pola nie znajdują się domyślnie, będziecie musieli zbudować je sami na płaskiej powierzchni - znajdziecie je w menu budowania. Przy każdym polu do ryżu automatycznie pojawia się pompa na wodę. Co jakiś czas będziecie musieli ponownie aktywować pompę by zapewnić glebie wilgoć - regularnie sprawdzajcie pompę, najlepiej codziennie lub co miesiąc. Jeśli pole wymaga zalania, gra da wam o tym znać po interakcji z pompą. Gdy aktywujecie pompę automatycznie zaleje ona pole według jego potrzeb - nie musicie martwić się, że przesadzicie.
  2. Średni lub duży ciągnik - uprawa ryżu długoziarnistego wymaga silnego ciągnika, ponieważ należy podłączyć do niego siewnik. Upewnijcie się, że wasz ciągnik jest w stanie udźwignąć wymagane maszyny.
  3. Kultywator lub bron (po pierwszej uprawie) - uprawiając ryż nie musicie wykonywać kultywacji od razu. Po utworzeniu nowego pola jest ono od razu gotowe do pierwszego zasadzenia. Po waszych pierwszych zbiorach będziecie musieli jednak zacząć usuwać pozostałości ryżu z pola zanim będziecie mogli ponownie rozpocząć uprawy. Dokonacie tego poprzez kultywację - po jej zakończeniu możecie ponownie zalać pole.
  4. Rolki (opcjonalne) - po dokonaniu kultywacji zwykłym kultywatorem na polu pojawią się niewielkie kamienie. Pozbycie się ich zapobiegnie uszkadzaniu pojazdów podczas następnych kroków. Kamienie będą niewielkie, możecie więc użyć rolek by wgnieść je w glebę i zwiększyć delikatnie zbiory. Jeśli to wasza pierwsza uprawa na tym polu lub jeśli skorzystaliście z płytkiego kultywatora / bronu, możecie pominąć ten krok.
  5. Rozrzutnik i wapno (opcjonalne) - co mniej więcej trzeci zbiór powinniście dokonać wapnowania, które da wam duży bonus do zbiorów. Wyposażcie się w rozrzutnik kompatybilny z wapnem (ikonka kamienia wapnowego w sklepie) oraz w samo wapno. Pole jest już wstępnie zawapnowane gdy je postawicie.
  6. Siewnik oraz nasiona - proces siania kukurydzy i słonecznika wymaga uniwersalnego siewnika podpinanego do ciągnika. Wybierzcie siewnik wedle waszych upodobań - niektóre posiadają opcjonalny moduł nawożenia, dzięki któremu możecie siać i nawozić jednocześnie, a inne pozwalają na sianie bez kultywacji. Uniwersalne nasiona kupicie w sklepie - po ich załadowaniu musicie ustawić ryż długoziarnisty siedząc w ciągniku z podczepionym siewnikiem.
  7. Urządzenie do nawożenia i nawóz (tylko podczas pierwszej uprawy) - by zmaksymalizować plony musicie dwukrotnie dokonać procesu nawożenia. Skorzystajcie z dowolnego, preferowanego przez was nawozu. Warto tu wspomnieć, że pola do ryżu tracą pomiędzy uprawami jedynie jeden poziom nawozu zamiast obu. Oznacza to, że po dokonanych zbiorach pole dalej posiadać będzie jeden poziom nawozu. Jeśli dokonaliście zatem już raz zbiorów na tym polu, przy każdych kolejnych zbiorach wystarczy wam pojedyncze nawożenie zamiast podwójnego.
  8. Chwastownik, pielnik lub rozpylacz (po pierwszej uprawie) - po dokonaniu kultywacji na polu zaczną rosnąć chwasty. Pozbądźcie się ich jak najszybciej, najlepiej miesiąc po posadzeniu roślin. W zależności od wielkości chwastów będziecie musieli użyć chwastownika, pielnika lub rozpylacza.
  9. Kombajn z hederem do zboża - do zbiorów potrzebować będziecie kombajnu do zboża z zamontowanym hederem do zboża. Wszystkie dostępne w podstawowej wersji gry hedery do zboża zbierają także ryż długoziarnisty.
  10. Przyczepa - po zebraniu ryżu długoziarnistego musicie opróżnić kombajn - przy większych zbiorach możecie potrzebować zatem przyczep. Ryż przechowywać możecie w silosach.

Kalendarz okresowy i sprzedaż

Ryż długoziarnisty sadzić można w kwietniu, a zbierać we wrześniu. Najlepiej sprzedawać go w okresie od lipca do października - jest wtedy warty około 1,600 euro za tonę. Możecie go też przerabiać jednak na wiele innych produktów, które są albo więcej warte, albo można używać ich w łańcuchach produkcyjnych. Są to na przykład pakowany ryż w przetwórni jedzenia lub mąka ryżowa w młynie.