Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Farming Simulator 25: Jak uprawiać zboża? Farming Simulator 25 poradnik, porady

Zboża są najbardziej podstawowymi roślinami w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać zboża, jakich maszyn potrzebujecie do ich uprawy i w jakich miesiącach możecie uprawiać dane zboża.

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2024

Zboża to najtańsze i najprostsze do uprawy rośliny w Farming Simulator 25, które hodować będziecie zapewne od początku gry aż do samego końca. W grze znajduje się sześć rodzajów zbóż - pszenica, jęczmień, owies, rzepak, sorgo i soja. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać zboża, jakich maszyn potrzebujecie do upraw i w jakich miesiącach uprawiać możecie dane zboża.

Czego potrzeba do uprawy zbóż?

Urządzeniami wymaganymi lub użytecznymi podczas uprawy zbóż są:

  1. Dowolny ciągnik - ponieważ zboża są podstawowymi uprawami w grze, poradzą sobie z nimi nawet najmniejsze ciągniki.
  2. Mulczer (opcjonalne) - jeśli na polu uprawialiście już wcześniej zboże, warto dokonać procesu mulczowania przed kultywacją by pozbyć się ścierniska i nieco zwiększyć plony.
  3. Kultywator lub bron - przy uprawie zbóż najbardziej optymalną metodą przygotowania pola jest kultywacja. Wyposażcie się zatem w jedno z urządzeń do kultywacji, wedle waszych preferencji.
  4. Rolki (opcjonalne) - kultywacja zwykłym kultywatorem może sprawić, że na polu pojawią się małe kamienie. Pozbycie się ich zapobiegnie uszkadzaniu pojazdów podczas następnych kroków. Ponieważ kamienie będą małe, możecie skorzystać z rolek by wgnieść je w glebę, tym samym nieco zwiększając wasze plony. Kultywatory płytkie oraz brony nie pozostawiają za sobą kamieni.
  5. Rozrzutnik i wapno (opcjonalne) - co mniej więcej trzeci zbiór powinniście dokonać wapnowania, które da wam duży bonus do zbiorów. Wyposażcie się w rozrzutnik kompatybilny z wapnem (ikonka kamienia wapnowego w sklepie) oraz w samo wapno.
  6. Urządzenie do nawożenia i nawóz (opcjonalne) - by zmaksymalizować plony musicie dwukrotnie dokonać procesu nawożenia. Każdy nawóz wymaga innego urządzenia. Jeśli używacie gnojówki lub obornika możecie uruchomić podwójne nawożenie - w ten sposób nie będziecie musieli już powtarzać procesu później, między nawożeniem a zbiorem.
  7. Siewnik lub sadzarka oraz nasiona - w zależności od wybranego przez was zboża proces siania / sadzenia wymagać będzie innej maszyny. Pszenica, jęczmień, owies i rzepak wymagają uniwersalnego siewnika, zaś sorgo i soja wymagają uniwersalnej sadzarki.
  8. Chwastownik, pielnik lub rozpylacz (opcjonalne) - po dokonaniu kultywacji na polu będą rosnąć chwasty. Pozbądźcie się ich jak najszybciej, najlepiej miesiąc po posadzeniu zboża. W zależności od wielkości chwastów będziecie musieli użyć chwastownika, pielnika lub rozpylacza. Zwykłe kultywatory wywołują mniej chwastów od pozostałych metod.
  9. Kombajn z hederem do zboża - do zbiorów potrzebować będziecie kombajnu do zboża z zamontowanym hederem do zboża.
  10. Przyczepa - w razie gdyby zebrane zboże do końca wypełniło wasz kombajn, powinniście zaopatrzyć się w jedną lub kilka przyczep, na które możecie załadować zbiory i zawieźć je do silosu.

Rożnice między zbożami

Wszystkie dostępne zboża różnią się od siebie bardzo lekko, choć najważniejszą różnicą jest ich okres upraw. Jeśli gracie z włączonym kalendarzem upraw, dane zboża będziecie mogli zasiewać wyłącznie w określonych miesiącach. Niemal wszystkie zboża stają się bardziej opłacalne jeśli przerobicie je w fabrykach na mąkę lub olej, z których stworzyć można cenniejsze produkty, takie jak chleb, ciasta i chipsy ziemniaczane.

  1. Pszenica - można ją zasiać we wrześniu i październiku, a zebrać w lipcu i sierpniu. Ścinanie pszenicy produkuje słomę. Można przerabiać ją na mąkę w młynie zbożowym oraz karmić nią kury i świnie. Bardzo porównywalna z jęczmieniem, ale rośnie miesiąc dłużej i jest warta nieco więcej.
  2. Jęczmień - można go zasiać we wrześniu i październiku, a zebrać w czerwcu i lipcu. Ścinanie jęczmienia produkuje słomę. Można przerabiać go na mąkę w młynie zbożowym oraz karmić nim kury i świnie. Bardzo porównywalny z pszenicą, ale rośnie miesiąc krócej i otrzymujecie go nieco więcej przy zbiorach.
  3. Owies - można go zasiać w marcu i kwietniu, a zebrać w lipcu i sierpniu. Ścinanie owsa produkuje słomę. Można przerabiać go na mąkę w młynie zbożowym oraz karmić nim konie. Sporo warte, szybko rosnące zboże, którego przy zbiorach otrzymujecie jednak dość niewiele.
  4. Rzepak - można go zasiać w sierpniu i wrześniu, a zebrać w lipcu i sierpniu. Można przerabiać go na olej w olejarni oraz karmić nim świnie. Sporo warte zboże, którego wartość znacznie zwiększa się po przerobieniu go na olej.
  5. Sorgo - można zasadzić je w kwietniu i maju, a zebrać w sierpniu i wrześniu. Można przerabiać je na mąkę w młynie zbożowym oraz karmić nim kury, świnie i konie. Szybko rosnące zboże nadające się do karmienia zwierząt.
  6. Soja - można zasadzić ją w kwietniu i maju, a zebrać w październiku i listopadzie. Można karmić nią świnie. Dość szybko rosnące zboże, którego nie można przerabiać na inne produkty, lecz można sprzedać je w surowej formie za ponad dwukrotnie więcej od pozostałych zbóż.