Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Farming Simulator 25: Jak uprawiać buraki cukrowe? Farming Simulator 25 poradnik, porady

Buraki cukrowe to jedna z roślin okopowych dostępnych w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać buraki cukrowe i jakich maszyn potrzebujecie do ich uprawy.

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2024

Buraki cukrowe są rośliną okopową, której uprawa wymaga specjalnych przygotowań i narzędzi. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jakich urządzeń potrzebujecie do uprawy buraków cukrowych oraz jak wygląda proces uprawczy.

Czego potrzebujecie do uprawy buraków cukrowych?

Urządzeniami wymaganymi lub użytecznymi podczas uprawy buraków są:

  1. Średni lub duży ciągnik - urządzenia wykorzystywane do optymalnej uprawy buraków cukrowych są ciężkie. Z tego powodu potrzebujecie dużego ciągnika, który jest w stanie je udźwignąć.
  2. Pług, głębosz lub glebogryzarka - przy uprawie buraków cukrowych najbardziej optymalną metodą przygotowania pola jest orka. Wyposażcie się zatem w jedno z urządzeń do orki, wedle waszych preferencji.
  3. Zbieracz kamieni lub rolki (opcjonalne) - na skutek orki na polu pojawią się kamienie. Pozbycie się ich zapobiegnie uszkadzaniu pojazdów podczas następnych kroków. Jeśli używaliście pługa lub głębosza kamienie będą małe - pozbądźcie się ich rolką. Jeśli użyliście glebogryzarki, kamienie będą duże - pozbądźcie się ich zbieraczem.
  4. Rozrzutnik i wapno (opcjonalne) - co mniej więcej trzeci zbiór powinniście dokonać wapnowania, które da wam duży bonus do zbiorów. Wyposażcie się w rozrzutnik kompatybilny z wapnem (ikonka kamienia wapnowego w sklepie) oraz w samo wapno.
  5. Urządzenie do nawożenia i nawóz (opcjonalne) - by zmaksymalizować plony musicie dwukrotnie dokonać procesu nawożenia. Każdy nawóz wymaga innego urządzenia. Jeśli używacie gnojówki lub obornika możecie uruchomić podwójne nawożenie - w ten sposób nie będziecie musieli już powtarzać procesu później, między nawożeniem a zbiorem.
  6. Siewnik oraz sadzarka - buraki cukrowe są jedną z roślin, które sadzić można uniwersalnymi nasionami. Już po napełnieniu sadzarki nasionami musicie wybrać plon, który chcecie sadzić - wybierzcie buraki cukrowe.
  7. Chwastownik, pielnik lub rozpylacz (opcjonalne) - jeśli dokonaliście orki głęboszem lub glebogryzarką, na polu będą rosnąć chwasty. Pozbądźcie się ich jak najszybciej, najlepiej miesiąc po posadzeniu buraków cukrowych. W zależności od wielkości chwastów będziecie musieli użyć chwastownika, pielnika lub rozpylacza.
  8. Kombajn do buraków cukrowych i ścinarka do łęcin - buraki cukrowe wymagają swojego własnego, ekskluzywnego kombajnu, który zakupić możecie w wersji podczepianej do ciągnika, samobieżnej lub jako heder do uniwersalnego kombajnu. Przed zbiorami musicie także ściąć lęciny z pola używając ścinarki do łęcin. Jeśli posiadacie potężny ciągnik, możecie podpiąć ścinarkę pod jego przód, a kombajn pod jego tył. W ten sposób jeżdżąc po polu będziecie jednocześnie ścinać lęciny i zbierać buraki. Samobieżne kombajny do buraków cukrowych posiadają już wbudowane ścinarki, są jednak dosyć drogie i trzeba do nich podłączyć ich własny heder.
  1. Ładowacz czołowy z nasadką Ruby 2000 (opcjonalne) - zebrane buraki cukrowe przełożyć możecie do ładowacza czołowego wyekwipowanego w specjalną nasadkę Ruby 2000. Aktywowanie nasadki potnie znajdujące się w niej buraki, przerabiając je na ścinki buraczane. Są one warte więcej od całych buraków i mają więcej zastosowań.
  2. Duża przyczepa - buraków nie można przechowywać w silosach. Musicie zatem wysypywać je na ziemię, trzymać w przyczepach lub w budynkach, gdzie poczekać możecie na miesiąc, w którym przyniosą wam największy profit. Zbudowanie systemu pasów pomoże wam ładować buraki na przyczepy po ich wysypaniu.

Kalendarz okresowy i sprzedaż

Jeśli gracie z włączonym kalendarzem okresowym, buraki będziecie mogli sadzić w marcu i kwietniu. Zebrać można je w sierpniu i wrześniu. Jeśli się spóźnicie, buraki uschną.

Buraki cukrowe najlepiej sprzedawać w grudniu. Są one wtedy warte około 594 euro za tonę. Ścinki buraczane są natomiast warte około 765 euro za tonę. Po zdobyciu większej ilości funduszy możecie również zbudować fabryki, w których buraki oraz ścinki można przerabiać na cenniejsze przedmioty:

  1. Cukrownia - możecie tu przerabiać po 2 kilogramy buraków cukrowych na 1.05 kilograma cukru. Możecie także przerabiać po 5 kilogramów ścinek buraczanych na 3 kilogramy cukru. Cukier warty jest około 1,500 euro za tonę i może zostać wykorzystywany w jeszcze większej ilości łańcuchów produkcyjnych, np. w piekarniach do robienia ciast.
  2. Biogazownia - możecie tu przerabiać ścinki buraczane na elektryczność, metan i kompost. Dokładny przelicznik zależy od wydajności biogazowni.