Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Farming Simulator 25: Jak hodować krowy? Farming Simulator 25 poradnik, porady

Krowy są jedną z najbardziej kosztownych hodowli w Farming Simulator 25. Z tej strony poradnika dowiecie się czy warto je hodować, jak je karmić, rozmnażać i co zrobić z mlekiem.

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2024

Krowy to jedne z najpopularniejszych zwierząt hodowlanych, nie zabrakło ich też w Farming Simulator 25. Z tej strony poradnika dowiecie się jak hodować krowy, jakie budynki dla nich zbudować, jak je karmić, jak rozmnażać i co przyniesie Wam hodowla tych zwierząt.

Czy warto hodować krowy?

Krowy to bardzo kosztowna hodowla. Wymaga wybudowania drogich budynków oraz odpowiedniego sprzętu. Głównym produktem, jaki otrzymacie od tych zwierząt jest mleko. Oprócz tego otrzymacie również gnojowicę, która pełni rolę nawozu. Ponadto możecie je również rozmnażać i sprzedawać.

Typy zagród

Budynki, w których możecie hodować krowy są wyjątkowo drogie. Musicie więc dokładnie zastanowić się, w jakich warunkach chcecie prowadzić hodowlę.

Budynek

Cena

Pojemność

Pastwisko dla krów

15 000 euro

7 krów

Obora dla krów

85 000 euro

35 krów

Obora dla krów (duża)

170 000 euro

99 krów

Obora dla krów

254 000 euro

50 krów

Obora dla krów (duża)

518 500 euro

96 krów

Obora dla krów z robotem karmiącym

722 500 euro

93 krowy

Typy krów

Dostępne są 4 gatunki krów: Brown-Swiss, Holsztyno-Fryzyjska, Angus i Limousin. Dwie pierwsze przeznaczone są do wytwarzania mleka. Kolejne dwie natomiast przeznaczone są tylko na hodowlę i późniejszą sprzedaż. Przed zakupem musicie więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym bardziej Wam zależy.

Krowy możecie nabyć w trzech kategoriach wiekowych. Im młodsze zwierzęta, tym są tańsze. Możecie więc zaoszczędzić. Z drugiej strony, nie będą one się rozmnażać i później zaczną generować zyski.

  1. Cielaki - wiek 0 miesięcy
  2. Młode - wiek 6 miesięcy
  3. Dorosłe - wiek 18 miesięcy

Karmienie

Krowy mogą spożywać wiele różnych pokarmów - trawę, kiszonkę, siano lub paszę mieszaną (TMR). Każdy z nich oferuje określoną wydajność:

  1. TMR - 100%,
  2. Siano - 80%,
  3. Kiszonka - 80%,
  4. Trawa - 40%.

Jak widzicie, trawa jest kompletnie nieefektywnym sposobem na karmienie i nie powinniście w ogóle decydować się na ten rodzaj paszy. W przypadku ograniczonego budżetu, warto postawić na siano. Co ważne, ten typ żywności daje Wam pełną wydajność w produkcji mleka. Jeśli więc nie celujecie w rozmnażanie i sprzedaż krów, to możecie pozostać przy tym pokarmie. Musicie jednak pamiętać, że aby nakarmić zwierzęta, musicie posiadać pokarm w formie sypkiej.

W przypadku, gdy jednak zdecydujecie się na TMR, to będziecie musieli zainwestować w specjalną maszynę do mieszania paszy, ale zapewni to maksymalną wydajność produkcji mleka oraz reprodukcji.

Zacząłem grę mając krowy, ale nie mogę zapewnić im jedzenia - co robić?

Jeśli decydujecie się na rozgrywkę w Riverbend Springs z gotowym gospodarstwem to na start otrzymacie krowy. Możecie jednak nie mieć pieniędzy na rozpoczęcie ich hodowli. W tej sytuacji nie musicie ich sprzedawać, zwierzęta nie umierają z głodu.

Jak wytworzyć paszę mieszaną (TMR)?

Dwa podstawowe składniki: kiszonkę i trawę (opcjonalnie możecie dodać również siano lub paszę mineralną) musicie załadować i zamieszać w specjalnych przyczepach (lub pojazdach), które znajdziecie w zakładce sklepu: Zwierzęta. To jednak nie jest takie proste. Składniki muszą być w beli, a do ich umieszczenia w maszynie musicie mieć ładowarkę.

Jakby tego było mało, nie możecie wrzucać składników na oślep. Muszą być one w odpowiedniej proporcji. O tym, czy są one dobre dowiecie się ze wskaźników znajdujących się ekranie. Zasada działania jest tutaj prosta - jeśli pasek przy każdym z dodanych elementów świeci się na zielono, to znaczy to, że pasza jest poprawnie przygotowana.

Rozmnażanie

Żeby krowy mogły się rozmnażać, muszą osiągnąć wiek 18 miesięcy oraz posiadać odpowiedni wskaźnik Zdrowia (wynikający z jakości pokarmu). Wówczas po 10 miesiącach w zagrodzie pojawią się kolejne osobniki.

Co zrobić z mlekiem?

Mleko możecie sprzedać. Aby to zrobić potrzebujecie odpowiedniej cysterny. Znajdziecie je w sklepie w kategorii Zwierzęta. Gdy już zaopatrzycie się w przyczepę będziecie mogli podjechać do zagrody i ustawić ją w miejscu, gdzie znajduje się ikona załadunku.

Mleko znajduje zastosowanie w łańcuchach produkcji. Z jego pomocą wyprodukujecie ser, czekoladę oraz masło w mleczarni.

Gnojowica

Jeśli nie zdecydowaliście się na pastwisko to krowy będą wytwarzać również naturalny nawóz - gnojowicę. Możecie go wykorzystać by zwiększyć plony uzyskiwane z Waszych pól lub sprzedać.