filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Rodzina Soprano, David Chase, HBO, 1999, Sukcesja, Jesse Armstrong, HBO, 2018.
i
Filmy i seriale 6 sierpnia 2023, 11:00

autor: Jan Tracz

Zadzwoń do Saula. Seriale, które nie miały ani jednego złego sezonu

Spis treści

Zadzwoń do Saula

Zadzwoń do Saula, Vince Gilligan, Peter Gould, AMC, 2015 - Utrzymały poziom do końca. Seriale, które nie miały ani jednego złego sezonu - dokument - 2023-08-04
Zadzwoń do Saula, Vince Gilligan, Peter Gould, AMC, 2015

Liczba sezonów: 6

Gdzie obejrzeć: Netflix

Serial Zadzwoń do Saula, misternie poprowadzony prequel Breaking Bad, z Sukcesją łączy jedno. Obie te produkcje dają do zrozumienia, że człowiek to najgorsze, co może się przytrafić... drugiemu człowiekowi. Obie każą się zastanowić nad złem tkwiącym gdzieś głęboko w ludzkiej naturze, jedynie czekającym na to, aby niespodziewane czynniki w końcu wydobyły je na wierzch.

Zadzwoń do Saula można nazwać dziełem absolutnie genialnym, które redefiniuje poprzedni serial twórców, a także zwodzi widza, do samego końca nie wyjawiając postawionej przez siebie tezy (przez sześć sezonów zastanawiamy się, jaka jest prawdziwa natura Jimmy’ego McGilla). Aktorzy wysoko zawiesili poprzeczkę kolejnym produkcjom telewizyjnym i pokazali, jak powinno się grać w serialach dramatycznych. Zatrzymajmy się na chwilę przy Bobie Odenkirku, który zasługuje na uwagę, gdyż prawdopodobnie dokonał niemożliwego. Z postaci stricte komediowej wydobył pokłady wszelkich skrajnych emocji i zamknął buzie wszystkim niedowiarkom, którzy nie sądzili, że z tego typu persony można wykreować złożonego (anty)bohatera. Dla mnie Zadzwoń do Saula to najlepszy serial, jaki obejrzałem w ostatnim czasie. Dawno żadna produkcja w taki sposób nie oddziaływała na moje trzewia i nie spowodowała praktycznie nieprzespanej nocy po „tym” odcinku z końcowego sezonu (i wcale nie mówię tu o samym finale, który przy okazji też jest po prostu perfekcyjny).

 

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej