filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Rodzina Soprano, David Chase, HBO, 1999, Sukcesja, Jesse Armstrong, HBO, 2018.
i
Filmy i seriale 6 sierpnia 2023, 11:00

autor: Jan Tracz

Awatar: Legenda Aanga. Seriale, które nie miały ani jednego złego sezonu

Spis treści

Awatar: Legenda Aanga

Awatar: Legenda Aanga, Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko, Nickelodeon, 2005 - Utrzymały poziom do końca. Seriale, które nie miały ani jednego złego sezonu - dokument - 2023-08-04
Awatar: Legenda Aanga, Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko, Nickelodeon, 2005

Liczba sezonów: 3

Gdzie obejrzeć: Netflix

Mówi się, że anime nie jest dla każdego, co w sumie okazuje się prawdą (ta specyficzna estetyka i pokręcone fabuły nie muszą podobać się ogółowi), ale jest pewien serial, który uwielbiają chyba wszyscy. Mowa o Awatarze: Legendzie Aanga, trzysezonowej przygodzie, która posiada to, co potrzebne, by przypaść do gustu szerokiej widowni: klimat wielkiej podróży, zapadające w pamięć dobre i złe postacie, przyjaźń, miłość, braterstwo, wielką stawkę i poczucie, że świat przedstawiony ma sens i został wykreowany w naprawdę przemyślany sposób. Choć serial zadebiutował już kilka dobrych lat temu, wciąż wspominamy go z ogromną dozą nostalgii. Do dziś sam mam wrażenie, że była to jedna z najlepszych rzeczy, jakie obejrzałem za dzieciaka. Może pora powtórzyć tę przygodę na małym ekranie?

Twórcy zawarli całą fabułę w trzech seriach, co – tak jak w przypadku Dobrego miejsca – okazało się strzałem w dziesiątkę. Akcja każdego sezonu odwołuje się do określonej nacji, na której akurat skupia serial. Pozwoliło to na żonglerkę zarówno stylistyką, jak i dynamiką całej produkcji, bowiem w pewnym momencie zaczynamy współodczuwać z naszymi bohaterami, że ich wędrówka przeradza się w misję, którą trzeba będzie wykonać za wszelką cenę. Już na papierze wygląda to rewelacyjnie, a na ekranie jest tylko lepiej.

 

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej