Najlepsze darmowe gry bez pay to win, które nie naciągają na kasę
Wbrew pozorom są na rynku gry free to play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.
Spis treści
Na rynku nie brakuje gier, w tym tych darmowych. Naprawdę jest z czego wybierać, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystko złoto, co się świeci. Bywa bowiem tak (i to dość często), że za etykietą free-to-play czai się bogaty item shop, mechanizmy pay-to-win i sztuczne opóźniacze zabawy, blokujące lub utrudniające grę, jeśli nie zrobimy przelewu. W efekcie koszty grania w taki tytuł potrafią przekroczyć to, co wydalibyśmy na pozycję w modelu tradycyjnym.
Na szczęście nie wszędzie jest tak źle. Abyście mogli łatwiej się w tym wszystkim połapać, przygotowaliśmy listę darmowych gier, które nie wymagają uiszczania żadnych opłat. Oczywiście w każdej z nich obecne są mikropłatności, ale stanowią one zazwyczaj jedynie dodatek, który nie wpływa bezpośrednio na samą rozgrywkę. Najważniejsze jednak, że żadna z tych produkcji nie próbuje wymuszać na nas sięgania po portfel.
AKTUALIZACJA 2024
Do zestawienia trafiły trzy nowe pozycje, tj. The Finals, Once Human i Dark and Darker. Zastąpiły one tytuły, w które już prawie nikt nie grał. Odświeżeniem tekstu zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.
A CO Z INNYMI GRAMI?
Rzecz jasna to nie wszystkie darmowe gry warte polecenia. Staraliśmy się wybrać tytuły jak najbardziej zróżnicowane – jeśli jednak macie jakieś swoje propozycje, wspomnijcie o nich w komentarzach. Na pewno są jeszcze inne prawdziwie darmowe produkcje, o których dobrze byłoby wiedzieć.
Path of Exile
- Gatunek: hack’n’slash
- Data premiery: 2013
- Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 228 tysięcy
Obecnie niekwestionowany lider gatunku hack’n’slash, który dzięki regularnym aktualizacjom oraz poprawkom wciąż jest w stanie wiele zaoferować fanom mordowania hord potworów. Przygoda w krainie Wraeclast w zasadzie nigdy się nie kończy, nawet jeśli mamy maksymalnie rozwiniętą postać – zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne w tej produkcji mechanizmy sieciowe, z rozgrywkami ligowymi na czele.
Path of Exile nie jest jednak grą dla każdego – poziom trudności okazuje się tu bardzo wysoki, a największe wyzwania to w zasadzie przeprawa tylko dla weteranów gatunku. Odstraszać może też raczej ascetyczna oprawa graficzna. Z drugiej strony mamy tutaj ogromne drzewko talentów, mnóstwo umiejętności oraz sporą swobodę w doskonaleniu własnej postaci. Grzechem byłoby zignorować ten tytuł, zwłaszcza że już za chwilę, już za momencik zadebiutuje Path of Exile 2!
MIKROPŁATNOŚCI
Path of Exile ma jeden z najuczciwszych systemów mikropłatności na rynku. Produkcja ta dostępna jest w całości za darmo, a w sklepiku czekają przede wszystkim atrakcje kosmetyczne. Można nabyć również więcej miejsca w skrzyni na gromadzone przedmioty lub specjalne sloty, pozwalające odkładać konkretne rzeczy, takie jak mapy czy różnego rodzaju waluta. Nie ma to jednak większego wpływu na rozgrywkę i przydaje się tylko tym graczom, którzy spędzają z Path of Exile większość wolnego czasu.
W grze są dostępne Prywatne Ligi. Jeśli zapragniemy stworzyć swój własny serwer, zostaniemy zmuszeni do użycia waluty premium. Jest to jednak rzecz zupełnie opcjonalna i w sumie niedroga. Poza tym dołączenie do już istniejącej ligi i granie w niej jest całkowicie darmowe.
Świetną wiadomością jest także to, że wszystkie mikropłatności będą współdzielone pomiędzy Path of Exile a Path of Exile 2.