Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 kwietnia 2018, 15:14

Persona 5. W tych grach grafa się nie starzeje

Spis treści

Persona 5

INFORMACJE:

  1. Data premiery: wrzesień 2016
  2. Platformy: PS4, PS3
  3. Producent: Atlus
  4. Ocena w naszej recenzji: 9,5 (PS4)
  5. Wynik Metascore: 93 (PS4)

Persona, odłam cyklu Shin Megami Tensei, zawsze cieszyła się uznaniem fanów japońskich gier fabularnych, ale nigdy nie zdołała przebić do zdominowanego przez Final Fantasy mainstreamu. Sytuację tę zmieniła piąta odsłona serii. Wzbudziła ona tyle zachwytów, że zwróciło to uwagę na cykl nawet gatunkowych laików.

Do niezwykłej popularności „piątki”, oprócz bardzo wysokiej jakości, przyczyniła się też jej przystępność – znajomość poprzednich części okazuje się bowiem kompletnie zbędna, by móc w pełni cieszyć się fabułą najnowszej odsłony sagi. A ta, mimo mocno nietypowych założeń (tytułowe persony to projekcje psychiki bohaterów, zaś część gry toczy się w wymiarze, w którym podświadomość staje się rzeczywistością), porusza sporo poważnych tematów i szybko sprawia, że wsiąkamy w wykreowany świat bez reszty.

Oprócz silnie stylizowanej oprawy wizualnej wyróżnikiem gry jest też unikatowy interfejs. - 2018-04-16
Oprócz silnie stylizowanej oprawy wizualnej wyróżnikiem gry jest też unikatowy interfejs.

Na tle innych przedstawicieli gatunku Persona 5 może pochwalić się wyjątkowym podziałem rozgrywki. Część zabawy spędzamy w typowych lochach, walcząc i rozwijając bohaterów. Sporo czasu zajmuje nam też prowadzenie zwyczajnego, licealnego życia – chodzenie na lekcje, pisanie sprawdzianów czy spotykanie się ze znajomymi (wszystkie te elementy także wpływają na naszą efektywność w boju). Zachwyt wzbudzić może oryginalny styl graficzny – nie tylko całość wygląda jak anime, również interfejs został stworzony w fenomenalnym, bardzo charakterystycznym stylu.

  1. Recenzja gry Persona 5 – mocne uderzenie RPG

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

Piękne i nietypowe – gry, które zaskoczyły pomysłem na grafikę
Piękne i nietypowe – gry, które zaskoczyły pomysłem na grafikę

„Liczy się grywalność, a nie grafika”. Tak często tłumaczy się słabszą jakość oprawy wizualnej. Grafika jednak nie musi być tylko albo dobra, albo słaba. Może być też ciekawa, pomysłowa, intrygująca, niezwykła i takie właśnie przykłady wyszukaliśmy.

Graficzne petardy – gry, które usmażą pecety w 2020 roku
Graficzne petardy – gry, które usmażą pecety w 2020 roku

Kiedy lis z Małego Księcia twierdził, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, na pewno nie miał na myśli hiperrealistycznego oświetlenia oraz technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Zresztą, co on mógł wiedzieć, był tylko lisem.

Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie
Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie

Starsze gry wciąż potrafią bawić, choć niestety ich oprawa wizualna może odstraszyć. Dzięki naszej kuracji odmładzającej spotkania z nimi staną się znacznie przyjemniejsze!