Co obejrzeć: Wikingowie (serial). Przygotuj się do AC Valhalla
Spis treści
Co obejrzeć: Wikingowie (serial)
Najkrótszym podsumowaniem tego serialu, emitowanego z początku na kanale History, będzie napisanie, że zapoczątkował modę – czy wręcz prawdziwy szał – na wikingów. Sprawnie zrealizowane odcinki od 2013 roku przyciągały widzów niezwykle barwną opowieścią o podbojach wikingów prowadzonych pod wodzą na wpół legendarnego Ragnara Lodbroka. Opowieść rozpoczyna się od pierwszego udokumentowanego najazdu skandynawskich wojowników na ziemie angielskie, czyli od splądrowania klasztoru na wyspie Lindisfarne w 793 roku.
Choć serial powstał na zamówienie kanału History, tak naprawdę nie ma wiele wspólnego z faktycznymi podbojami czynionymi przez wikingów. Poczynając od kłopotliwej autentyczności samej postaci głównego bohatera, podejmowane wątki są dowolnie przenoszone w czasie w taki sposób, aby można je było w sposób atrakcyjny dla widzów umieścić w fabule. Co bynajmniej nie umniejsza wartości serialu, czyniąc zeń arcyciekawe widowisko, nie tylko dla miłośników tematyki średniowiecznych wojen. Paradoksalnie jednak, kiedy scenariusz skręca w stronę większego udziału w opowieści autentycznych przywódców wikingów, takich jak Ivar, Ubbe i Halfdan Ragnarssonowie, odcinki zaczynają mocno tracić na jakości i świeżości względem pierwszych czterech sezonów. Pomimo to gorąco polecam zapoznać się z Wikingami, których wszystkie sześć sezonów znajdziecie na platformie streamingowej Netflix.
Co przeczytać: Makoto Yukimura – Saga winlandzka
Sagi winlandzkie to opowieści skupiające się na kolonizacji przez wikingów Islandii, Grenlandii i Ameryki Północnej (gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to brodaci woje pod wodzą Leifa Erikssona dotarli na kontynent amerykański co najmniej pięćset lat przed tym, jak Krzysztof Kolumb postawił suchą stopę na wyspie San Salvador, myśląc, że właśnie dotarł do Japonii – zresztą wielki podróżnik zmarł nieświadom, że odkrył nowy kontynent). O te sagi, aczkolwiek już w zdecydowanie bardziej rozrywkowy sposób, sięga japoński mangaka Makoto Yukimura, przedstawiając czytelnikom przygody młodego wikinga o imieniu Thorfinn.
Jeśli myślicie, że sięgając po pierwszy tom Sagi winlandzkiej, będziecie mieli do czynienia z dziełem podobnym do Dragon Balla lub czymś podobnego formatu, to spieszę wyprowadzić Was z błędu. Yukimura stara się oddać w miarę wiernie na stronach swojego komiksu zarówno kulturę, jak i historię wikingów żyjących w X i XI wieku, kierując swoje dzieło do dorosłego i wymagającego odbiorcy. Do chwili obecnej w oryginale wydano dwadzieścia trzy tomy mangi. W Polsce niedawno odbyła się premiera tomu siódmego, za którego wydanie odpowiedzialna jest oficyna Hanami.
Na platformie streamingowej Amazon Prime Video dostępne jest oparte na mandze 24-odcinkowe anime o losach Thorfinna. Serial powstał na zlecenie sieci telewizyjnej NHK i niestety nie doczekał się choćby napisów po polsku. Jeśli jednak nie jest to dla Was przeszkodą, koniecznie sprawdźcie, jak się prezentuje. Najlepiej już po przeczytaniu choćby jednego tomu mangi.
Czego posłuchać: Forndom
Forndom jest projektem szwedzkiego muzyka i fotografa Ludwiga Swarda. Artysta wydał do tej pory dwie płyty, na których łączy ze sobą elementy ambientu i folku. Teksty występujące w jego utworach inspirowane są kulturą ludową Skandynawii. Warto dodać, że nazwa Forndom jest połączeniem dwóch słów – współczesnego szwedzkiego, które oznacza coś starożytnego, i staronordyjskiego mówiącego o czymś starym. Ciekawostką może być także fakt, że pierwszy album Swarda, Flykt, powstał wyłącznie przy użyciu wirtualnych instrumentów w programie komputerowym przeznaczonym do komponowania muzyki.