Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 27 października 2020, 17:52

Co obejrzeć: Ucieczka. Przygotuj się do AC Valhalla

Spis treści

Co obejrzeć: Ucieczka

Signe zrobi wszystko, aby nie dać się ponownie złapać oprawcom. - Przygotuj się do AC Valhalla - co obejrzeć, przeczytać i posłuchać czekając na grę - dokument - 2020-10-27
Signe zrobi wszystko, aby nie dać się ponownie złapać oprawcom.

Ucieczka to wyprodukowany w 2012 roku film produkcji norweskiej, opowiadający o Signe, dziewczynie, która zostaje uprowadzona, a następnie ucieka swoim oprawcom i przeżywa niebezpieczne przygody, próbując uniknąć ponownego schwytania przez porywaczy. W rolę jednej z bohaterek wcieliła się Ingrid Bolso Berdal, która między innymi zaliczyła występ w serialu stacji HBO Westworld, gdzie zagrała postać Armistice. Partneruje jej Tobias Santelmann, którego z kolei uważni widzowie mogą kojarzyć jako głównego bohatera kryminalnego serialu Borderliner czy Ragnara z Upadku królestwa (za obiema produkcjami stoi Netflix).

Reżyserem Ucieczki jest Roar Uthaug, który w 2018 roku nakręcił ostatnią inkarnację Tomb Raidera z Alicią Vikander w roli głównej. Na pewno warto obejrzeć ten film, choćby ze względu na plejadę europejskich twórców za nim stojących. Nawet jeśli średnia jego ocen nie jest zbyt wysoka, na pewno dobrze wpisze się on w tematykę niniejszego artykułu.

Co przeczytać: Brian Wood – Ludzie Północy

Ludzie Północy to trzy grube tomy opowieści o wikingach i nie tylko. - Przygotuj się do AC Valhalla - co obejrzeć, przeczytać i posłuchać czekając na grę - dokument - 2020-10-27
Ludzie Północy to trzy grube tomy opowieści o wikingach i nie tylko.

Brian Wood jest wziętym twórcą scenariuszy komiksowych, mającym w swoim portfolio tak znane serie jak X-Men, DMZ, Star Wars czy Aliens. Jeśli jednak zamierzacie wczuć się w klimat wikingów, nie znajdziecie lepszych komiksów niż cykl zatytułowany Ludzie Północy od imprintu Vertigo wydawnictwa DC, który w Polsce ukazał się w trzech potężnych tomiszczach nakładem Egmontu.

Ludzie Północy składają się łącznie z pięćdziesięciu oryginalnych zeszytów, w których znajdziemy kilkanaście niepowiązanych fabularnie ze sobą historii. Nie opleciono ich również wokół jakiegoś nadrzędnego wątku – to całkowicie osobne byty, rozgrywające się okresie od VIII do XI wieku. Cechą wspólną wszystkich opowieści są wikingowie oraz ich przeciwnicy, zamieszkujący Skandynawię i okolice Wysp Brytyjskich. I choć cały cykl powstał pod okiem jednego scenarzysty, warto mieć świadomość, że za poszczególne zeszyty wchodzące w jego skład odpowiadali różni artyści, wśród których znajdziemy takie nazwiska jak Fiona Staples (Saga) czy Ryan Kelly (Lucyfer). Trzy tomy podzielono na Sagę anglosaską, Sagę islandzką i Sagę europejską.

Czego posłuchać: Danheim

Danheim to projekt, za którym stoi duński muzyk Mike Olsen, wykonujący utwory będące połączeniem ambientu i skandynawskiego folku. Twórca tematem mitologii zainteresował się niedawno, bo dopiero w 2016 roku, i od tamtej pory opublikował trzy albumy długogrające. Jest także jednym z artystów, których muzyka wzbogaciła serial Wikingowie.

Olsen używa tradycyjnych instrumentów, ale nie stroni również od eksperymentowania z dźwiękami pochodzącymi z natury czy wywoływanymi przez takie obiekty jak na przykład ludzkie kości. Jego muzyka bywa określana jako poruszająca i hipnotyzująca, o czym sami możecie się przekonać, słuchając utworów udostępnionych przezeń za pośrednictwem YouTube’a (np. klip powyżej).

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaką prezentację wikingów w popkulturze wolisz?

Wierną historii - to też jest ciekawe!
40,8%
Widowiskową, bajerancką, przerysowaną - liczy się bajer!
4,5%
Coś pomiędzy...
54,7%
Zobacz inne ankiety
AC Valhalla vs historia - co jedli, czym walczyli i jak się bawili prawdziwi wikingowie
AC Valhalla vs historia - co jedli, czym walczyli i jak się bawili prawdziwi wikingowie

Assassin’s Creed: Valhalla pozwala nam zanurzyć się w świat nordyckich wikingów na niespotykaną wcześniej skalę. Jak bardzo twórcy gry dali się ponieść fantazji, a na ile bazowali na źródłach historycznych? Z naszym tekstem możecie to sprawdzić.

Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady
Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady

Fabuła Assassin’s Creed to jedna wielka teoria spiskowa: z tajemniczymi zakonami, intrygami oplatającymi cały świat, nadnaturalnymi artefaktami i prastarą cywilizacją. Jak jej przebieg wpłynął na bieg „prawdziwej” historii?

Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich
Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich

Bóg wojny ostrzy sobie topór na nordycki panteon. Jaką rolę odegra w obcym świecie Duch Sparty i czego właściwie tam szuka? Odpowiedzi dostarczą zarówno tropy pozostawione przez twórców nowego God of War, jak i starożytne sagi.