Co obejrzeć: Valhalla: Mroczny wojownik. Przygotuj się do AC Valhalla
Spis treści
Co obejrzeć: Valhalla: Mroczny wojownik
Duński aktor Mads Mikkelsen znany jest z wielu fantastycznych ról, m.in. w serialu Hannibal i takich filmach jak Polowanie czy kapitalny Michael Kohlhaas, ale w jego karierze można odnaleźć także inną popisową kreację – Jednookiego w filmie Valhalla: Mroczny wojownik (Valhalla Rising). Ten trudny w odbiorze obraz w reżyserii Nicolasa Windinga Refna to psychodeliczno-fantastyczno-oniryczna, pełna symboliki historia o podróży do samego jądra ciemności. A może do tytułowej Valhalli?
W filmie poznajemy jednookiego wojownika niemowę, zmuszanego przez wikingów do toczenia walk na śmierć i życie z kolejnymi przeciwnikami. Bohaterowi udaje się uciec dzięki pomocy kilkunastoletniego chłopca i przyłączyć się do grupy krzyżowców zmierzających do Jerozolimy. Od tego miejsca opowieść zamienia się w serię scen pełną niesamowitych, odrealnionych i narkotycznych wręcz wizji, które pod koniec seansu pozostawiają w widzach wiele niepewności co do tego, czego właśnie byli świadkami. Film ten można kochać lub go nie rozumieć – i nie ma nic wstydliwego w tym drugim wypadku.
Co przeczytać: Bernard Cornwell – Wojny wikingów (seria)
Brytyjski pisarz Bernard Cornwell powinien być doskonale znany fanom powieści historycznych. Jest autorem między innymi cyklu o przygodach Richarda Sharpe’a, rozgrywającego się w okresie wojen napoleońskich, czy słynnej trylogii arturiańskiej. Jeśli jednak chodzi o czasy najazdów wikingów na Wyspy Brytyjskie, powinniśmy przytoczyć tu dwunastotomową obecnie serię zatytułowaną zbiorczo Wojny wikingów. Przez lata nie miała ona szczęścia do pełnego wydania w naszym kraju – ukazało się zaledwie kilka jej części. W ubiegłym roku sytuacja ta zmieniła się dzięki wydawnictwu Otwarte, któremu udało się opublikować wszystkie napisane przez Cornwella tomy. Książki te bez problemu kupicie w każdej szanującej się księgarni.
O czym opowiadają Wojny wikingów? Głównym bohaterem serii jest Uhtred z Bebbanburga, uprowadzony w okresie dzieciństwa przez duńskich wojowników syn jednego z angielskich ealdormanów (człowieka sprawującego władzę nad określonym terytorium z ramienia anglosaskiego możnowładcy). W książkach obserwujemy dorastanie Uhtreda pod okiem jego nowej, wikińskiej rodziny, oraz kolejne perypetie bohatera jako najemnego żołnierza, związane z historią Anglii. Bernard Cornwell opisuje wydarzenia z perspektywy starzejącego się protagonisty, który sięga do wspomnień. Książki te cechują się znakomitym, barwnym językiem używanym przez autora, który udało się zachować w udanym tłumaczeniu. Na ich podstawie powstał serial Upadek królestwa dostępny na Netfliksie – notkę o nim znajdziecie w dalszej części niniejszego artykułu.
Czego posłuchać: Wardruna
Przy okazji opisywania soundtracku do Assassin’s Creed: Valhalla wspomnieliśmy już o Einarze Selviku, niegdysiejszym perkusiście grupy Gorgoroth – Wardruna jest jego kolejnym projektem, w którym Norweg spełnia się jako muzyk folkowy. W 2014 roku zespół otrzymał nagrodę Metal Hammer Golden Gods w kategorii Best Underground Band. Jego dyskografia składa się jak dotąd z czterech płyt, z których ostatnia, w pełni akustyczna pt. Skald, została wydana w 2018 roku.
Zespół powstał w 2003 roku z inicjatywy Selvika i Gaahla, innego członka Gorgoroth, który udzielał się w nim do 2015 roku. Gatunkowo muzyka zespołu nawiązuje do kulturalnych i ezoterycznych tradycji mieszkańców północnych regionów Europy. Instrumentarium zaś stanowią między innymi tradycyjne bębenki, rogi, jouhikantele, flety, a także naturalne odgłosy wydawane przez naturę, jak na przykład płynąca woda.