Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 lipca 2013, 13:05

autor: Filip Grabski

Call of Duty – 1. Dywizja Pancerna Maczka oraz misja w Warszawie. Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Spis treści

Call of Duty – 1. Dywizja Pancerna Maczka oraz misja w Warszawie

Największa wojenna seria strzelanin także wykorzystała polskie wątki jako urozmaicenie dla wysadzania różnych rzeczy w powietrze. Call of Duty 3, przedostatnia duża odsłona marki zajmująca się tematyką II wojny światowej (i przy okazji jedyny sequel, który nie zawitał na PC – na szczęście posiadacze blaszaków nie mają czego żałować), zaoferowało graczom całą kampanię poświęconą polskim żołnierzom, a jej głównym bohaterem uczyniło kaprala Wojciecha... Bohatera (!). Ten fragment Call of Duty 3 czerpie z autentycznej bitwy, jaką było starcie pod Falaise, gdzie ważną rolę odegrała 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Maczka. Bohater i jego koledzy muszą powstrzymać wycofujące się niemieckie oddziały, co owocuje bitwą o Mont-Ormel (wzgórze 262, znane również jako Maczuga). Można dopakować swój patriotyzm i nawet nie powinno być nikomu smutno, że Polacy gadają po angielsku...

Inny rodzimy akcent w serii Call of Duty miał miejsce na samym początku drogi tej marki po sukces. Pierwsza odsłona zawierała m.in. kampanię Sowietów, której część rozgrywała się w zniszczonej, zasypanej śniegiem Warszawie. Sierżant Woronin zdobywa niemiecką placówkę naprawiającą czołgi, dzięki czemu dwie misje później może pokierować potężnym T-34.

(Nie)związany tematycznie smaczek #5

Poza występami dotyczącymi największej z wojen polski akcent pojawił się także w późniejszej chronologicznie odsłonie serii. Jedna z broni dostępnych w Call of Duty: Black Ops to znany pistolet maszynowy, kaliber 9mm – PM-63.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny
16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM
Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga
Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.