filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 30 sierpnia 2022, 09:30

autor: Karol Laska

Xena: Wojownicza księżniczka (Xena: The Warrior Princess). Ulubione seriale fantasy redakcji GOL

Spis treści

Xena: Wojownicza księżniczka (Xena: The Warrior Princess)

  1. Co to: spin-off Herkulesa z bojowo nastawiono kobietą w roli głównej
  2. Ile sezonów: sześć
  3. Gdzie obejrzeć: brak dostępnych źródeł

Stany Zjednoczone ponownie łączą siły z Nową Zelandią, by zaprezentować groteskowy portret wyrośniętego zawadiaki. W tym samym uniwersum co Herkules pojawia się bowiem Xena – zbuntowana księżniczka, która potrafi uwieść i zabić w okamgnieniu. Jej osobistą wendetę zatrzymuje dopiero rzymski heros, za sprawą którego wojowniczka zaczyna używać swoich umiejętności w dobrym celu. I to właśnie łojenie tyłków złoczyńcom przychodzi nam oglądać na ekranie.

Tworzenie spin-offów jeszcze kilkadziesiąt lat temu wcale nie było takie oczywiste. Tutaj natomiast przeważyła sympatia widzów do postaci, co doprowadziło do powstania serialu emitowanego równocześnie z Herkulesem. Aby się nie powtarzać, powiem tylko, że niemal wszystkie wady i zalety tych dwóch produkcji się pokrywają. Niemniej istnieje parę znaczących różnic, o których warto wspomnieć.

Xena funkcjonuje w popkulturze jako symbol maskulinizacji. Nabiera ona wielu cech męskich, jeśli chodzi o samą fizyczność czy temperament, ale paradoksalnie wzmacnia to jej kobiecość. Bo czy ktoś to lubi, czy nie, serial ma feministyczny przekaz, na tyle bezpośredni i fajnie podany, że trafia on do każdego. Głównie dlatego, że sprowadza się do wyładowywania agresji na mało rozgarniętych żołnierzach.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz ostatni sezon Gry o Tron?

To najlepszy sezon ze wszystkich
2,9%
Jest dobry
11,4%
Jest słaby
7,4%
To najgorszy sezon od samego początku
78,2%
Zobacz inne ankiety