Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 stycznia 2021, 11:33

Dishonored – miejsce nr 9. GRY DEKADY. CZĘŚĆ 3. – ranking redakcji

Spis treści

Dishonored – miejsce nr 9

  1. Gatunek: skradanka
  2. Data premiery: październik 2012
  3. Platformy: PC, PS4, XOne, PS3, X360

DLACZEGO W TĘ GRĘ PO PROSTU TRZEBA ZAGRAĆ?

W Dishonored trzeba zagrać, ponieważ ta produkcja oddaje do dyspozycji gracza więcej, niż można by marzyć: unikatową wizję artystyczną, okrutnie (niekiedy dosłownie) satysfakcjonujący gameplay i pełną swobodę działania, która przekłada się na realne konsekwencje w mrokach miasta Dunwall.

Karol Ryka

Ta dekada to tryumf skradanek. I nie chodzi wcale o to, że gatunek ten nagle stał się megapopularny czy dostaliśmy więcej niż zazwyczaj wybitnych jego przedstawicieli (acz w tej kwestii powodów do narzekań raczej nie ma). Nie, skradanki porządziły, gdyż niepostrzeżenie zakradły się do mainstreamu i stały nieodłączną częścią typowych gier akcji. Tomb Raider, Assassin’s Creed, Spider-Man, Horizon Zero Dawn, Ghost of Tsushima – to tylko niewielka część tytułów z głównego nurtu, które mimo nastawienia na akcję pozwalały (a niejednokrotnie wręcz tego od nas wymagały) na taktyczne planowanie i metodyczne eliminowanie wrogów jednego po drugim bez niepotrzebnego hałasu.

Na szczęście trend ten nie doprowadził do całkowitego wchłonięcia skradanek przez popularniejszy gatunek. Właściwie to wręcz przeciwnie, zainteresował nimi szersze grono, umożliwiając zaistnienie zupełnie nowemu, wysokobudżetowemu przedstawicielowi tego typu gier. Dishonored zaatakowało z cienia i bez większych problemów zdołało zaskoczyć oraz zrzucić z tronu serię, z której najwięcej czerpało, czyli Thiefa. Poprzedni król próbował bronić się czwartą odsłoną, ale ta zwyczajnie nie wytrzymywała porównań z młodszym, silniejszym konkurentem.

Fascynująco nakreślony świat gry mieszał estetykę steampunku i naleciałości z epoki wiktoriańskiej, serwując wciągającą opowieść o zemście i dworskich intrygach. Mechanika zabawy opierała się na interesujących mocach protagonisty, pozwalających na przykład opętywać wybrane cele czy teleportować się na niewielką odległość. Świetne wrażenie robiły też misje, dające dużą swobodę w kwestii podejścia do realizacji zadań – mogliśmy przemykać niczym cień wśród strażników, systematycznie i cicho likwidować kolejnych oponentów albo nawet decydować się na otwarty konflikt – mimo nastawienia na skradanie, nawet jako czysta zręcznościówka Dishonored wciąż potrafiło sprawiać frajdę dzięki supermocom.

  1. Więcej o grze Dishonored
  2. Thief w morderczym wydaniu – recenzja gry Dishonored

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!
Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!

Mamy lato, sezon ogórkowy, więc jest to dobry moment, żeby odpalić plebiscyt na najlepszą grę minionego dziesięciolecia. Zabawa została podzielona na dwie części i ostatecznie zakończy się jesienią. Głosować można jednak już dziś.

Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50-11)
Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50-11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100-51)
Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100-51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.