filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 16 kwietnia 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Mickey Rourke – Zapaśnik. Najbardziej spektakularne powroty aktorów

Spis treści

Mickey Rourke – Zapaśnik

  1. Rok urodzenia: 1952
  2. Film / serial / wydarzenie życiowe, które omal nie pogrzebało kariery: temperament i złe decyzje
  3. Inne dobre filmy po powrocie: Iron Man 2, Niezniszczalni, 13

To nie jest tak, że kariera Rourke’a przez jakieś kilkanaście lat stała w miejscu i aktor czekał, aby na nowo wskoczyć do hollywoodzkiego pociągu. W latach osiemdziesiątych udało mu się zdobyć renomę gwiazdora, który gra niezłych twardzieli. Jednak już wtedy dał się poznać jako aktor, z którym nie do końca łatwo się pracuje. Rourke miał temperament! Co więcej, od zawsze uznawany był za pewnego rodzaju ekscentryka. I to przez jego dziwaczną decyzję życiową w latach dziewięćdziesiątych „na własne życzenie” zrujnował swoją karierę.

W 1991 roku Rourke postanowił zrezygnować z aktorstwa na rzecz profesjonalnego boxingu (kiedyś uprawiał ten sport amatorsko, więc miał doświadczenie). O dziwo, szło mu całkiem nieźle. Przez osiem walk był niepokonany, ale miało to swoje reperkusje. Jego zniszczona twarz (np. złamany nos, problemy z kością policzkową) spowodowały, że Rourke zdecydował się na – niestety nieudaną – operację plastyczną.

Z początku wyglądało na to, iż Rourke nie zagra już więcej w filmach. Jednak jego nową, „zniszczoną” twarz Robert Rodriguez wykorzystał w swoim Sin City, a kilka lat później aktor zagrał swoją życiową rolę w Zapaśniku Darrena Aronofsky’ego. I może właśnie dlatego Zapaśnik tak bardzo koresponduje z życiorysem Rourke’a; nic dziwnego, że widz ma nieustanne wrażenie, że ten film powstał właśnie dla tego aktora.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej