filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 16 kwietnia 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Michael Keaton – Birdman. Najbardziej spektakularne powroty aktorów

Spis treści

Michael Keaton – Birdman

  1. Rok urodzenia: 1951
  2. Film / serial / wydarzenie życiowe, które omal nie pogrzebało kariery: seria bardzo słabych produkcji
  3. Inne dobre filmy po powrocie: Spotlight, McImperium, Proces Siódemki z Chicago

Michael Keaton to przypadek bardzo podobny do przypadku Nicolasa Cage’a, jednak mówimy tu o znacznie dłuższym przebywaniu w „aktorskiej próżni”. Keaton zrobił niebywałą karierę na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Był w końcu Batmanem u Tima Burtona, do tego zagrał (tak jak wspominana wyżej Ryder) w Soku z żuka, do tego grał w mniej znanym filmie Quentina Tarantino, Jackie Brown. Jego portfolio nie wygląda tak tragicznie, prawda?

Przez następnych (prawie) dwadzieścia lat grał w raczej mało znanych produkcjach, a część z nich nawet nie jest warta jednego seansu. Co się stało? To, co z Nicolasem Cage’m; Keaton zaczął wybierać złe oferty, by następnie pozwolić, aby Hollywood o nim zapomniało. Dlatego pamiętam zdziwienie starszego pokolenia fanów filmowych, kiedy dowiedzieli się, że w nowej produkcji Alejandra G. Inarritu, w filmie Birdman, ma zagrać właśnie Keaton.

Fabuła tego tytułu bardzo mocno korespondowała z karierą Keatona (w końcu głównego bohatera goni echo utraconej przeszłości; protagonista filmu również grał superbohatera). Rola ta wymagała niesamowitej odwagi, a przy okazji dystansu do samego siebie. Jednak opłacało się! Keaton został nominowany do Oscara, a od tego czasu grywa w samych topowych produkcjach.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej