Interstellar – Cooper i Brand. Najlepsze romanse w filmach SF
Spis treści
Interstellar – Cooper i Brand
- Co to: kosmiczna epopeja o miłości przestrzegająca przy okazji wszystkich praw fizyki
- Rok premiery: 2014
- Reżyseria: Christopher Nolan
- Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store, Rakuten
Jeżeli widzieliście Interstellar, to najprawdopodobniej dziwi Was ten wybór, bo przecież na papierze nie było tam żadnego męsko-damskiego romansu. Ja uważam jednak nieco inaczej, może też przez to, że ten film science fiction, pomimo chirurgicznej więc precyzji Nolana od strony realizacji i światotwórstwa, jest przede wszystkim piękną odą do miłości na wielu płaszczyznach. Bo wystarczy przywołać kontrowersyjny zwrot akcji z końcówki dzieła, aby zobaczyć, jaką wagę przyłożył reżyser do wysunięcia na pierwszy plan motywu bliskości międzyludzkiej.
I jasne – w dużej mierze historia skupia się na tym, jak główny bohater Cooper tęskni za swoją córką, którą kochał całym sercem i zostawił ją, aby przemierzać w celach naukowych galaktyczny bezkres. Z czasem jednak wraca do punktu wyjścia i przypomina sobie, co znaczył dla niego stały kontakt z dzieckiem. Nie był jednak pozostawiony na pastwę tych przemyśleń sam.
Z podobnym problemem mierzyła się inna astronautka – Brand, która od lat nie widziała się ze swoim partnerem Edmundsem. Kobieta znajduje więc wspólny język z Cooperem, rozumie jego ból, czuje te same emocje. I choć nigdy nie dochodzi między nimi do faktycznego zbliżenia, bardzo odczuwalna jest pewna empatyczna i opiekuńcza więź – ta niezbędna chęć wspierania drugiej osoby na pokładzie błądzącego po przestrzeni kosmicznej statku. Tak, Interstellar to zdecydowanie jeden z tych filmów Nolana, które można nazwać czymś więcej niż audiowizualnym widowiskiem.