Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. ZA/UM
i
Publicystyka 3 października 2022, 15:35

autor: Marek Jura

Assassin’s Creed. Literackie inspiracje gier, które można przeoczyć

Spis treści

Assassin’s Creed

Assassin’s Creed, Ubisoft, 2007 - Literackie inspiracje gier, o których mogliście nie wiedzieć - dokument - 2022-10-04
Assassin’s Creed, Ubisoft, 2007
  1. Premiera gry: 2007
  2. Producent: Ubisoft
  3. Baza literacka: Alamut i seria powieści Assassin’s Creed
  4. Autorzy książek: Vladimir Bartol, Anton Gill, Andrew Holmes, Christie Golden, Matthew Kirby, Gordon Doherty
  5. Gatunek gry: gra akcji

Assassin’s Creed czerpie ze współczesnej literatury w trochę inny sposób niż pozostałe gry z tej listy. Pierwszą i chyba najważniejszą inspiracją była powieść Bartola z 1938 roku – Alamut. To tam pojawia się pomysł tajnej organizacji asasynów sprzed kilku wieków (choć ci, jako nizaryci, żyli naprawdę i to w tytułowej twierdzy), stamtąd pochodzą też niektóre, kultowe już, teksty z gry pokroju: „Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone”. Ale to wciąż nie adaptacja. Równolegle względem niektórych części powstawały z kolei książki, adaptujące scenariusze do konkretnych gier. Takową adaptację części pierwszej zablokowały co prawda protesty izmailitów, przez co nie została wydana, ale ukazała się chociażby adaptacja scenariusza do „dwójki” wzbogacona o parę nowych bądź zmodyfikowanych wątków.

Zostało jeszcze 46% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy grałeś kiedyś w adaptację książki lepszą od samej książki?

Tak, zdarzyło mi się.
66%
Nie, nigdy.
34%
Zobacz inne ankiety
Najciekawsze, nietypowe inspiracje, dzięki którym powstały znane gry
Najciekawsze, nietypowe inspiracje, dzięki którym powstały znane gry

Co ma wspólnego automat do Coca-Coli z NieR-em i Pac-Man z serią GTA? Czym było Stray przed pomysłem z kotem? Przedstawiamy najciekawsze inspiracje stojące za powstaniem słynnych gier.

Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki
Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki

Macie tak, że po obejrzeniu dobrego filmu rodzi się w Was potrzeba dowiedzenia się czegoś więcej o jego fabule czy postaciach? Ja mam – zwykle w przypadku udanych ekranizacji. Dlatego po seansie lubię sięgnąć do źródła.

Najlepsze filmowe ekranizacje książek
Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.