filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 18 kwietnia 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Oficer. Polskie seriale, z których możemy być dumni

Spis treści

Oficer

  1. Co to: taki polski Donnie Brasco
  2. Reżyser: Maciej Dejczer
  3. Rok produkcji: 2004–05
  4. Gdzie obejrzeć: TVP VOD

Oficer pojawił się na ekranach telewizorów zaledwie kilka miesięcy przed uprzednio omawianym PitBullem. I tak jak seriale te łączy kryminalno-sensacyjne zacięcie gatunkowe, tak podejście do zobrazowania walki policji z przestępczością fundamentalnie się różni. Dejczer stawia na przykład na motyw infiltracji, umieszczając stróżów prawa w roli tych, którzy mają wdać się w łaski przeciwnika, rozpracowując całe ugrupowanie od środka. W rolę policyjnej wtyki wciela się Borys Szyc, i to na jego losach skupia się serial.

Fabuła bogata jest w typowe wątki detektywistyczne, ale nie boi się też dramatów miłosnych, w które wikła się główny bohater. Częściowe nieradzenie sobie z codziennością ma w tym przypadku ścisły związek z działaniami w życiu zawodowym. W niektórych odcinkach balans pomiędzy tymi dwoma płaszczyznami zostaje zachwiany, ale nie psuje to satysfakcjonującego efektu końcowego

Dosyć przezroczysty styl całego serialu mógłby okazać się problemem, gdyby nie to, że luki te wypełniła naprawdę przekonująca gra aktorska. Oprócz Szyca na ekranie pojawiają się tacy artyści, jak Eryk Lubos (i to młodziutki), Paweł Małaszyński, Andrzej Chyra i Krzysztof Globisz, czyli prawdziwa śmietanka. Oficer był kontynuowany w postaci osobnych tworów, jak np. Oficerowie (2006), ale większość publiki jasno twierdzi, że właściwą historią jest funkcjonujący niezależnie pierwszy sezon.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Częściej oglądaliście Polsat czy TVP?

Polsat
80,3%
TVP
19,7%
Zobacz inne ankiety