Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 sierpnia 2018, 15:25

Polska epopeja cyfrowa?. Czy powstanie dobra gra o Powstaniu Warszawskim?

Spis treści

Polska epopeja cyfrowa?

Gra o Powstaniu Warszawskim to trudne i ryzykowne przedsięwzięcie, ale może warto się go podjąć? - 2018-08-01
Gra o Powstaniu Warszawskim to trudne i ryzykowne przedsięwzięcie, ale może warto się go podjąć?

Nasza potencjalna gra o Powstaniu Warszawskim w formie FPS-a wydaje się więc trudnym do zrealizowania i ryzykownym przedsięwzięciem, ale na pewno nie niemożliwym, zwłaszcza w dobie małego renesansu tytułów osadzonych w realiach II wojny światowej. Grupa ludzi pełnych pasji to jednak chyba za mało. Tutaj naprawdę potrzeba wydawcy oraz studia dysponującego odpowiednim zapleczem i środkami, aby od razu zagwarantować odpowiednią jakość i rozmach takiej produkcji.

Sukces gry i jej obecność w wielu mediach mogłyby mieć negatywny wpływ na ewentualny tryb wieloosobowy, o czym przekonali się twórcy wspominanego Medal of Honor z 2010 roku. Pewne środowiska były oburzone możliwością wcielania się w afgańskich bojowników i faktem strzelania do amerykańskich żołnierzy. Podobna opcja, w której jako armia niemiecka atakowalibyśmy warszawskich powstańców, miałaby zapewne równie kontrowersyjny wydźwięk.

O grze traktującej o Powstaniu Warszawskim chętnie piszą nie tylko branżowe i biznesowe media. Szkoda, że w tamtym wypadku skończyło się na nagłówkach, bo Enemy Front raczej wielkich zasług w upowszechnianiu wiedzy o Powstaniu nie miało.

W zamian za to taka gra byłaby nie tylko wydarzeniem wśród rodzimych fanów wirtualnej rozrywki, ale i faktem godnym odnotowania przez wszelkie media. O premierze Enemy Front w 2014 roku i etapach dotyczących Powstania Warszawskiego pisały redakcje nie tylko portali biznesowych, ale i większość krajowych tygodników i gazet codziennych.

Wiedźmin 3 zainteresował ludzi w wielu krajach prozą Sapkowskiego, a po premierze Kingdom Come Deliverance do czeskich Ratajów i Sazawy zaczęły zjeżdżać wycieczki turystów pragnących zobaczyć lokacje z tej produkcji w rzeczywistości. Gra o Powstaniu Warszawskim mogłaby wywrzeć podobny wpływ, nieograniczający się jedynie do raportów finansowych wydawcy. Obok ewentualnych sukcesów istnieje jednak też ryzyko totalnej porażki – biznesowej i wizerunkowej. Czy ktoś więc odważy się kiedyś na taki zryw?

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jakie inne wydarzenie z historii Polski chciałbyś zobaczyć w grach wideo?

Odsiecz wiedeńską
5,9%
Cud nad Wisłą
20,6%
Bitwę pod Cedynią
1,8%
Zdobycie Moskwy w 1610 roku
15,2%
Powstanie Listopadowe
4,2%
Wojny z Zakonem Krzyżackim
47,8%
Powstanie Kościuszkowskie
2,6%
Inne (napiszę w komentarzu)
2%
Zobacz inne ankiety
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?
Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?

Czy narody mają swoje gry? A jeśli nie, to czy w ogóle ich potrzebują? Na tegorocznym Digital Dragons udało nam się porozmawiać z Danem Vavrą, twórcą Kingdom Come: Deliverance i zdobytą wiedzą dzielimy się z Wami.

Kobiety na frontach II wojny światowej – Battlefield V a historia
Kobiety na frontach II wojny światowej – Battlefield V a historia

„Dziewczyny rządzą” – i w reklamie, i w materiałach promocyjnych nowego Battlefielda. Historia II wojny światowej zna jednak przypadki, o których się twórcom zwiastunów nie śniło...