Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 sierpnia 2024, 18:23

Street Fighter 2 – „ulubione mordobicie wielu niewyżytych amigowców”. Cywilizacja lemingów - top 10 gier 1991 roku

Spis treści

Street Fighter 2 – „ulubione mordobicie wielu niewyżytych amigowców”

Data premiery: 7 marca

Producent: Capcom

Gatunek: bijatyka

Platformy: arcade, Amiga, SNES, PC DOS, Atari ST

Stała się już klasyką uczciwego mordobicia. Podstawowym atutem Street Fightera jest różnorodność ciosów, jakimi można obić innych. [...] Nowa wersja pecetowska (2.0) dotrzymuje kroku nawet najwybitniejszym realizacjom tej gry, a to dzięki doskonałej grafice i bardzo dopracowanej animacji. Poprzednia wersja była pod tym względem fatalna [...] prawdopodobnie była to szybka konwersja z konsoli Nintendo.

Recenzja gry Street Fighter 2, „Secret Service” nr 6 – ocena 100/100/100-SUPER (grafika/dźwięk/miodność)

Pisząc cokolwiek o Street Fighterze 2, trzeba pogodzić się z wielokrotnym użyciem przedrostka „naj”. Lista osiągnięć wydaje się nie mieć końca: jedna z najlepszych gier wszech czasów, najlepiej się sprzedająca produkcja Capcomu przez kolejne dwie dekady, najlepiej sprzedająca się bijatyka aż do roku 2019, największa sprzedaż wśród gier od czasów złotej ery arcade na początku lat 80., najlepiej sprzedający się tytuł 3rd party na SNES-a, jeden z najlepszych soundtracków wszech czasów w grach, najważniejsza i najmocniej wpływająca pozycja na cały gatunek mordobić – dzięki niej inni wydawcy zaczęli starać się o podobne tytuły w swojej ofercie... ufff.

Ciekawostką jest fakt, że w pierwszych miesiącach gra wydawała się jednym wielkim niewypałem, niecieszącym się dużą popularnością w salonach arcade. Problemem okazał się brak wiedzy wśród grających o trybie multi – wszyscy grali w Street Fightera 2 samotnie. Dopiero po serii artykułów w prasie ludzie zaczęli korzystać z trybu battle play i popularność automatów zaczęła bić rekordy – najpierw w Japonii, potem w USA. Do 2017 roku przychody z wszystkich wersji „dwójki” osiągnęły 10 miliardów dolarów, stawiając ją obok takich przedstawicieli klasyki jak Pac-Man i Space Invaders. Dla porównania GTA5 zarobiło do tej pory ok. 8,5 miliarda.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepszą grą roku 1991 była:

Sid Meier’s Civilization
34%
Another World
22,9%
Lemmings
15,4%
Formula One Grand Prix
1,2%
Alien Breed
1,5%
Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge
6,6%
Street Fighter 2
6,6%
Mega-Lo-Mania
4,2%
Eye of the Beholder 1 i 2
3,9%
Wing Commander II: Vengeance of the Kilrathi
1,8%
inna - dodaj w komentarzu
1,8%
Zobacz inne ankiety
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku

Nasze wspominanie gier retro wkracza w nową dekadę – chyba znacznie bliższą większej rzeszy graczy. Rok 2000 okazał się przebogaty w świetne tytuły. Niektóre przeszły do historii, inne wspomina się rzadziej – koniecznie sprawdźcie honorowe wzmianki!

Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.