Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 sierpnia 2024, 18:23

Alien Breed. Cywilizacja lemingów - top 10 gier 1991 roku

Spis treści

Alien Breed

Data premiery: 1991

Producent: Team 17

Gatunek: strzelanka

Platforma: Amiga

Alien Breed może nie zapisał się w historii, jako jedna z najlepszych gier wszech czasów, ale to właśnie ten tytuł szczególnie utkwił mi w pamięci z całej gamy amigowych hitów. Szybkie przeszukanie internetu pokazuje, że i wtedy zdobywał w recenzjach oceny rzędu 9/10, a był to dopiero wstęp do jeszcze lepszych sequeli. Kiedy nikt nawet nie marzył o grach FPP w stylu Obcego: Izolacji czy Alien vs. Predator, Alien Breed pozwalał poczuć się jak marine z filmu Obcy: Decydujące starcie.

Twórcy z Team 17 sprytnie wykorzystali motywy z klasyki Jamesa Camerona, nie płacąc ani grosza za licencję. Pozmieniali wszystko tak subtelnie, że z jednej strony nic tam oficjalnie nie nawiązywało do filmu, a z drugiej całość aż kipiała od klimatu Aliens. Błądzenie po labiryntach opustoszałej bazy kosmicznej, stwory wyglądające jak ksenomorfy, strzelanie, szukanie kluczy, a wszystko okraszone widokiem z góry, jak w Commando i jego klonach. Na lepszą grę o obcym niż seria Alien Breed musieliśmy czekać lata.

Wspomina Jacek „Stranger” Hałas

Gry z obcymi bez licencji filmowego Obcego – tak zapamiętałem tytuły z serii Alien Breed. Również za charakterystyczny widok z góry, zanim cykl ten przesiadł się na 3D (niestety, mocno wykraczające poza możliwości ówczesnych Amig). Moje dobre wspomnienia trochę zburzył niedawny powrót do „jedynki” przy okazji nabycia retrokonsolki Evercade. Za dużo tu zarządzania kluczami i zabawy w znalezienie drogi przez labirynt, a za mało czystej frajdy z eliminowania „nieksenomorfów” (zwłaszcza przy ograniczonej ilości amunicji). Mam jeszcze w planach powrót do „dwójki” oraz „trójki” i może wtedy zmienię zdanie.

  1. Więcej o grze Alien Breed

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepszą grą roku 1991 była:

Sid Meier’s Civilization
34,1%
Another World
22,5%
Lemmings
15,6%
Formula One Grand Prix
1,2%
Alien Breed
1,6%
Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge
6,9%
Street Fighter 2
5,9%
Mega-Lo-Mania
4,4%
Eye of the Beholder 1 i 2
4,1%
Wing Commander II: Vengeance of the Kilrathi
1,9%
inna - dodaj w komentarzu
1,9%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.