autor: Grzegorz Misztal
Sleeping Dogs. 8 niezłych gier, które nie odniosły sukcesu
Spis treści
Sleeping Dogs
Liczba sprzedanych kopii: ok. 1,8 mln; twórcy twierdzą, że choć gra odniosła sukces pod względem jakości, okazała się jednak poważną porażką finansową.
Praca policjanta z wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną jest bardzo niebezpieczna. Szczególnie wtedy, gdy jako podwójny agent musimy wniknąć w szeregi największego gangu w Chinach. Jako detektyw Wei Shen działamy pod przykrywką, choć z biegiem czasu robi się to coraz trudniejsze. Granica między życiem jako przestępca i jako policjant zaciera się, a my stajemy w obliczu kolejnych wyborów moralnych... w którą stronę ostatecznie pójdziemy?
Sleeping Dogs to jedna z najciekawszych produkcji sandboksowych w historii. Grę na pierwszy rzut oka można uznać za klon GTA, jednak będzie to niesprawiedliwe. Tytuł broni się bowiem oryginalnymi pomysłami, takimi jak rozbudowany system walki wręcz czy system dobry/zły policjant, który ocenia nasze poczynania. Nasze postępki nie przechodzą bez echa – jeśli zachowujemy się jak przestępcy, zabijamy innych czy krzywdzimy cywilów, tracimy reputację u policji, choć zdobywamy renomę w gangu. Jeśli natomiast bierzemy udział w pościgach, łapiemy opryszków i unikamy przemocy, jesteśmy cieplej postrzegani przez służby porządkowe. Ma to o tyle duże znaczenie, że w grze obecny jest rozbudowany system rozwoju postaci. Uczymy się nowych ciosów, umiejętności (zależnie od frakcji) i zwiększamy parametry naszego bohatera.
Gra ma znakomicie opowiedzianą fabułę i zwroty akcji, które potrafią zszokować. Konstrukcja misji i liczne aktywności poboczne dają złudzenie, że miasto naprawdę żyje. Twórcy pieczołowicie przygotowali różne dzielnice Hongkongu i udało im się oddać specyficzny azjatycki klimat tego miasta. W grze zwiedzamy porty rybackie, slumsy, świątynie i masę innych charakterystycznych miejsc. Natrafiamy tu na wiele ukrytych znajdziek, szkoły uczące nowych stylów walki czy dodatkowe misje. W tytule zadbano o balans między sekwencjami strzelanin a kolejnymi pojedynkami kung-fu rodem z filmów akcji. Mocną stronę tej produkcji stanowi również muzyka w stacjach radiowych, która jest wyjątkowo urozmaicona.
Choć tytuł ten zebrał świetne oceny, jego sprzedaż nie należy do imponujących. Szczególnie biorąc pod uwagę koszty produkcji i oferowaną jakość. W 2014 roku gra doczekała się ponownego wydania z ulepszoną grafiką i 24 DLC. Sleeping Dogs: Definitive Edition można nabyć za grosze, otrzymując w zamian świetną i urozmaiconą produkcję. Warto!
Dlaczego warto wrócić do tej gry?
- Tytuł oferuje niezłą fabułę z ciekawymi misjami i wieloma zwrotami akcji.
- W Hongkongu czeka masa aktywności pobocznych.
- System walki i nauka kolejnych combosów są satysfakcjonujące.
- Klimat gry przez większość czasu jest lekki i zabawny.