Czy tłumik tłumi?. 6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry
Spis treści
Czy tłumik tłumi?
Przedmiotem bezpośrednio związanym z hukiem wystrzału jest tłumik i jego magiczne właściwości w większości gier. Magiczne, bo zwykle zapewnia w nich wyciszenie do poziomu głośnego zamknięcia grubej książki. Umożliwia tym samym skryte działanie („stealth”) – likwidację strażników tuż pod nosem ich kumpli, totalnie ignorujących jakiś cichy trzask. Tak jest chociażby w seriach Hitman, Splinter Cell, Sniper Elite, Sniper: Ghost Warrior i wielu innych. Sprytny sposób na to, by do mechanik skradankowych dodać trochę strzelania.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze porównanie głośności strzału do dźwięku odrzutowca, nie ma wątpliwości, że gry oraz filmy mocno przesadzają. Próbują nam wmówić, że metalowy walec wielkości ogórka jest w stanie tak bardzo wyciszyć bolesny dla uszu huk, iż gapiący się na coś przez okno strażnik kompletnie nie zwróci uwagi na taki dźwięk. Ot, kolejna hollywoodzka bzdura i powielany mit...
...ale zaraz, zaraz, czy aby na pewno? Skoro nie zapewniają ciszy, to dlaczego zdjęcia najlepszych formacji komandosów na świecie zwykle pokazują ich z tłumikami na karabinach? Mają jakieś lepsze?
Tłumik wycisza standardowy karabinek M4A1 lub pistolet Glock ze 160 dB do około 125 dB, co można porównać z zejściem od poziomu silnika odrzutowego do młota pneumatycznego w trakcie robót ulicznych. Wciąż głośno, ale już poniżej granicy bólu.
Tłumik ułatwia rozmowy
Nie do końca. Tłumik w określonej konfiguracji może rzeczywiście wyciszyć strzał do niemal „szeptu” (w porównaniu ze standardowym hukiem), ale o tym za moment. Bardziej istotna jest bowiem jego inna rola, o której gry i Hollywood praktycznie nigdy nie wspominają. Tymczasem zwykle nie chodzi o zapewnienie skrytego działania w kompletnej ciszy, tylko głównie o sprawniejszą komunikację między żołnierzami. Mniejszy hałas oznacza mniej sytuacji z koniecznością powtarzania rozkazów, mniej nieporozumień, przesłyszeń itp. Chaos bitewny podczas strzelania z tłumikiem jest o wiele mniejszy, a to znacznie wpływa na skuteczność żołnierzy. Nie bez znaczenia jest też wpływ na mniejsze ubytki słuchu w przyszłości, bo do uszkodzeń dochodzi już przy hałasie rzędu 85 decybeli.
Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie