Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 września 2021, 14:45

Furi. 10 najlepszych narratorów z gier

Spis treści

Furi

Trust me, I’m a rabbit!

  1. Co to: dość trudna gra akcji z elementami slashera
  2. Rok wydania: 2016
  3. Aktor odpowiadający za narrację: David Gasman

Jak widzicie, nie każdy protagonista musi być gadułą. Z podobnego założenia wyszli deweloperzy z The Game Bakers, którzy upiekli (he, he) dwie pieczenie przy jednym ogniu: stworzyli świetną, nieprostą grę, nie pomijając przy tym ciekawej narracji. I choć raczej niewiele osób sięgnie po Furi – bo o tym tytule mowa – dla fabuły, to kwestie wypowiadane przez Głos (ang. The Voice), czyli Davida Gasmana, zapadają w pamięć.

„I hear thunder, pitter-patter. Time to wake up. [...] The Jailer is the key. Kill him and you’ll be free” – tymi słowami mężczyzna w przebraniu królika wita naszego bohatera, jednocześnie zlecając mu misję. Zabij wszystkich, wywalcz wolność. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale niech będzie. Kim jednak są nasi oponenci? Kim jesteśmy my? I kim, do cholery, jest ten wujek-dobra-rada? Możemy się tylko domyślać. Głos przekazuje nam co prawda wszystko, co (teoretycznie) powinniśmy wiedzieć o kolejnych bossach czy o świecie gry, ale tylko naiwni założą, że robi to z dobroci serca.

Zostało jeszcze 46% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak dużą wagę przywiązujesz do głosów w grach?

Dużą - kiepski aktor może zepsuć, a dobry poprawić wrażenia z rozgrywki.
84,6%
Średnią, mają po prostu nie przeszkadzać.
12%
Małą, nawet kiepskie głosy mi nie przeszkadzają.
3,4%
Zobacz inne ankiety
8 gier, które uwielbiam za sztuczki narracyjne
8 gier, które uwielbiam za sztuczki narracyjne

Gry wideo zachwycają nas głównie fabułą, gameplayem i śliczną grafiką. Pierwsze dwa elementy nie zawsze idą ze sobą w parze, ale kiedy tak jest, to zwykle znak, że ich twórcy mieli w rękawie nie lada sztuczkę narracyjną.

12 niezłych gier, których fabuła to bełkot
12 niezłych gier, których fabuła to bełkot

Dobre gry muszą mieć dobrą fabułę. Prawda? Nieprawda. Branża wielokrotnie pokazała nam, że aby zapisać się w annałach interaktywnej rozrywki potrzebujesz dobrych deweloperów – a scenariusz możesz napisać na kolanie.

Ellen Page kontra prostokąty – o emocjonalności i narracji w grach
Ellen Page kontra prostokąty – o emocjonalności i narracji w grach

W 2013 roku proste kwadraty budziły więcej emocji niż postać grana przez Ellen Page. Jak do tego doszło? To efekt burzliwego poszukiwania nowych form narracji w grach.