Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 22 stycznia 2024, 18:31

Sid Meier’s Civilization II – „jest niezaprzeczalnym wydarzeniem dla większości graczy”. Oto 10 najlepszych gier 1996 roku

Spis treści

Sid Meier’s Civilization II – „jest niezaprzeczalnym wydarzeniem dla większości graczy”

Data premiery: marzec

Producent: MicroProse

Gatunek: strategia

Platformy: PC, Mac

Któż z nas nie grał lub nie słyszał o poczciwej Civilization. [...] Gra przyniosła ogromną sławę Sidowi Meierowi. Stworzyła też standard, którego popularności żadna inna gra nie osiągnęła. Mania Civilization ogarnęła olbrzymie rzesze ludzi. Autor wstrzelił się bowiem idealnie w zapotrzebowanie na grę, w której gracz staje się panem życia i śmierci poddanych, może sterować rozwojem państwa w sferze ekonomicznej, cywilizacyjnej i militarnej. Civilization 2 różni się od poprzednika mnóstwem szczegółów, chociaż najbardziej widać to w szacie graficznej. Izometryczna grafika, możliwość regulacji skali podglądu, trójwymiarowe postacie, wspaniale wykonana plansza – rzucają na ziemię. Civilization 2 jest niezaprzeczalnym wydarzeniem dla większości graczy.

Recenzja gry Sid Meier’s Civilization II, „Secret Service” nr 35, ocena 95/100

Pierwsza część Civilization bazowała na grze planszowej, ponoć początkowo nielegalnie, i generalnie przypominała z wyglądu grę planszową. Zmieniła to właśnie druga odsłona cyklu, oferując widok na nasze państwo w rzucie izometrycznym i dodając trójwymiar do obiektów oraz jednostek. Wciągająca i uzależniająca gra stała się jeszcze lepsza i przede wszystkim ładna! Krytycy wychwalali jej dobre zbalansowanie, była jednocześnie przystępna dla każdego i wymagająca dla hardcore’owych fanów strategii.

Mimo obecności na rynku takich pozycji jak Quake i Tomb Raider statyczna, turowa Civka z powolną rozgrywką bez problemu rywalizowała z tymi produkcjami o tytuł gry roku 1996, jednocześnie świetnie się sprzedając. „Jedynka” zapoczątkowała syndrom „jeszcze jednej tury”, a sequel nie był w tym ani trochę gorszy. Do premiery części trzeciej zarwaliśmy niejedną noc z Cywilizacją 2, bo od tej gry po prostu nie można było się oderwać.

  1. Więcej o grze Sid Meier’s Civilization II

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?