Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 22 stycznia 2024, 18:31

Resident Evil – „dobra gra arcade-adventure”. Oto 10 najlepszych gier 1996 roku

Spis treści

Resident Evil – „dobra gra arcade-adventure”

  1. Data premiery: 22 marca
  2. Producent: Capcom
  3. Gatunek: survival horror
  4. Platformy: PlayStation, PC, Sega Saturn, Nintendo DS

W Resident Evilu jest wszystko to, co powinno być w dobrej grze arcade-adventure. Mnóstwo machania nożem, strzelania z różnej broni, używania przedmiotów. Odgryzający głowę zombie to tylko prolog do prawdziwych potworów, sami zobaczycie. [...] Można tę grę porównywać do Alone in the Dark. Trzeba jedynie pamiętać, że w Resident Evilu główny bohater jest wyszkolonym komandosem, maszyną do zabijania, która nie boi się zapachu krwi. To nie ten sam zastraszony facecik, co w Alone. Odpowiedzcie sobie sami, kim przyjemniej grać... Resident Evil (w Japonii nazywa się „Bio Hazard”) to w tej chwili jedna z najlepiej sprzedających się gier na PSX. Zupełnie słusznie, bo wspaniała grafika animacja i dźwięk oraz naprawdę znakomity scenariusz pozwalający przeżyć mrożące krew w żyłach przygody stoją na najwyższym poziomie i godne są podziwu. Chłopakom z Capcomu udało się znowu zawojować świat. Tak trzymać.

Recenzja gry Resident Evil, „Secret Service” nr 39, ocena 90/100

Z premiery pierwszej części Resident Evila pamiętam tylko kontrowersje związane z zeskanowanym ponoć zdjęciem oka prawdziwego martwego człowieka. Nie miałem PSX-a i zagrałem w to dopiero rok później, gdy gra ukazała się na pecetach i była niezbyt dobrze zrobionym portem. Na PlayStation ten jeden z pierwszych survival horrorów (nazywany wtedy grą arcade-adventure) okazał się jednak prawdziwym hitem. Resident Evil miał intrygującą fabułę – badaliśmy powody zaginięcia współtowarzyszy z posterunku policji w Raccoon City – miał też niesamowity klimat, akcję, zagadki i filmową kamerę, pokazującą wydarzenia z ustalonych wcześniej kadrów.

Zostało jeszcze 43% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?