Stabilność, kultury i religia | Zarządzanie państwem w Europa Universalis III poradnik Europa Universalis III
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019
Stabilność, kultury i religia
Jeśli jest jedna cecha kluczowa w opisie kondycji naszego państwa to cechą tą jest stabilność. Wpływa praktycznie na wszystko - od wydajności kupców i wysokości pobieranych podatków, przez szansę buntów, liczbę kupców po możliwości dyplomatyczne i zdolność do zmian sytuacji w państwie (poprzez zmianę ustroju). Nie da się uniknąć jej spadków - czy to za sprawą naszych decyzji czy losowych sytuacji na które mamy jedynie ograniczony wpływ i przez większość czasu będziemy inwestować spore pieniądze w jej zwiększenie.
Stabilność podnosimy za pomocą comiesięcznych inwestycji dokonywanych za pomocą suwaków rozdzielających nasze comiesięczne dochody. Koszt podniesienia stabilności w przeciwieństwie do badań naukowych zależy wyłącznie od kształtu naszego państwa - a ściślej jego rozmiarów i tego jak jest zróżnicowane religijnie i kulturowo.
O ile to pierwsze jest dość oczywiste - im więcej prowincji tym większe inwestycje będą konieczne aby podnieść stabilność, to do drugie wymaga nieco dodatkowych wyjaśnień.
Każda prowincja poza szeregiem liczbowych współczynników opisujących zyski z niej płynące czy potencjał handlowy produkowanych w niej dóbr ma dwie dość ważne cechy. Pierwszą z nich jest kultura prowincji, drugą - religia. Jeżeli obie są zgodne z naszymi państwowymi nie ma żadnego problemu. Nawet przy ograniczonych do minimum podbojach szybko staniemy się jednak właścicielami prowincji o odmiennej od naszej kulturze i być może nawet religii.
Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie