Morale | Wojna w Europa Universalis III poradnik Europa Universalis III
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019
Morale
Bitwy w EU3 zazwyczaj kończą się nie fizycznym zniszczeniem wrogiej armii, a zmuszeniem jej do ucieczki. To czy dane zgrupowanie sił utrzyma pozycje czy postanowi się wycofać zależy od jednego czynnika - morale armii.
Z tego względu poziom morale ma krytyczne znaczenie dla skuteczności naszych armii. Wiele razy zdarzało mi się wygrywać bitwy z liczniejszym przeciwnikiem tylko dzięki temu, że moi żołnierze byli bardziej odważni niż wroga.
Poziom morale naszych oddziałów jest opisany dwoma wskaźnikami - maksymalnym poziomem morale i obecnie posiadanym poziomem tej cechy.
Maksymalny poziom zależy od kilku czynników:
- Rozwoju technologicznego- podczas podnoszenia poziomu technologii lądowej kilkakrotnie podniesiony zostanie również poziom maksymalnego morale naszych oddziałów.
- Ustawień polityki wewnętrznej - ustawienia niektórych suwaków polityki wewnętrznej wpływają pozytywnie bądź negatywnie na poziom morale albo wszystkich oddziałów w naszej armii, albo tylko jednego ich rodzaju.
- Poziomu utrzymania armii - każdy poniżej maksymalnego powoduje, iż morale armii jest niższe. Nigdy nie zaczynajmy wojny nie upewniwszy się uprzednio czy mamy maksymalny poziom finansowania naszych oddziałów wojskowych
- Posiadania doktryny Musztra wojskowa - ta jedna doktryna daje nam +50% do morale. W szczególności na początku gry jest to ogromna różnica.
- Niektóre religie - Islam sunnicki i Szintoizm dają również dostrzegalne wzmocnienie morale armii.
- Umiejętności wojskowe władcy - każdy ich poziom to +10% do morale
- Prestiż - połowa obecnego prestiżu to dodatkowe % do morale
Ważna uwaga - podane powyżej procenty dodają się a nie mnożą.
Posiadany w danym momencie przez daną armię poziom zmienia się cały czas. Jeśli jednostka ponosi straty - spada, jeśli może odpocząć i zregenerować nieco siły (nawet jeśli nie otrzymuje posiłków) wzrasta. Morale może spadać podczas każdej z faz bitwy, w której oddział poniesie straty, wzrasta jedynie z przełomem każdego miesiąca. Poziom ten rośnie aż osiągnie poziom maksymalny - po czym dalszy odpoczynek nie podniesie już wyżej poziomu morale.
Jakie ma to praktyczne konsekwencje?
Po pierwsze zawsze zwracaj uwagę na poziom morale swojej armii. W sytuacji gdy wróg w bitwie ma wyraźną przewagę liczebną ale dużo niższe morale - masz szanse. Jeśli siły są porównywalne ale twoje morale większe - tym bardziej. W przeciwnym razie spodziewaj się porażki. Gdy nacierająca armia ma wyższe morale i przewagę liczebną - od razu uciekaj, nie masz żadnych szans.
Po drugie wykorzystuj to że świeżo pokonane armie i właśnie co utworzone regimenty mają niskie morale i atakuj tego rodzaju zgrupowania sił wroga w pierwszej kolejności. Swoje wycofujące się i nowo formowane armie staraj się natomiast za wszelką cenę osłaniać przed atakiem przeciwnika.