Wprowadzenie | Uzbrojenie w Battlefield 4 poradnik Battlefield 4
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019
Objaśnienie
Broń w Battlefield 4 jest wyjątkowo zróżnicowana i mnogość dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Zdawałoby się, że przy takim bogactwie uzbrojenia, różnice między poszczególnymi modelami będą raczej znikome, ponieważ musi zostać zachowana równowaga. Tak też jest, jednak te "znikome różnice" mają ogromny wpływ na zachowanie każdej broni, co pomaga graczowi dobrać odpowiednią broń do swojego stylu gry, preferencji oraz oczywiście sytuacji na polu bitwy.
Na szczęście, w tej odsłonie serii, broń jest całkiem dobrze opisana w samej grze jak również na Battlelogu. Dzięki czytelnym wykresom (przedstawiającym wartości procentowe) oraz przedstawionym danym liczbowym można z łatwością wywnioskować, jakie zastosowanie ma każdy egzemplarz, jednak są to wykresy bardzo ogólnikowe i czasami pod jednym paskiem kryje się kilka uśrednionych statystyk, a inne nie są przedstawione wcale. Jedyną metodą odkrycia mniej jawnych cech broni jest przetestowanie jej na polu bitwy i porównanie - albo zajrzenie do naszego poradnika. Poniżej znajdziesz uproszczony opis ukrytych cech broni, przedstawiony w pięciostopniowej skali, która dla szybszej identyfikacji cech korzystnych i niekorzystnych korzysta z następującej skali kolorów:
- Najlepsza - zielony
- Dobra - niebieski
- Średnia - czarny
- Zła - pomarańczowy
- najgorsza - brązowy
Dzięki przedstawionym poniżej zestawieniom łatwo poznasz silne i słabe strony każdej broni, co pozwoli Ci pominąć żmudny proces eksperymentowania i porównywania. Oczywiście wciąż zachęcamy do przetestowania każdej odblokowanej broni - najlepiej na dostępnym za pośrednictwem Battleloga Poligonu, na którym masz dostęp do świetnie zaprojektowanej strzelnicy. Tam ostatecznie będziesz mógł się przekonać, czy statystyki dobrze wyglądające "na papierze" odpowiadają Twoim preferencjom. Wszystkie statystyki przedstawione w poniższych działach odnoszą się do broni w stanie fabrycznym, czyli bez wykorzystania akcesoriów. Przedstawione w poniższych działach statystyki to:
- Zasięg optymalny / efektywny - pocisk wystrzelony z każdej broni ma większą moc na początku swojego lotu, a po przekroczeniu pewnej odległości jego moc znacznie spada i pozostaje na takim samym poziomie aż nie spadnie.
- Czas przeładowania taktycznego - jest to przeładowanie magazynka, w którym wciąż znajduje się choć jeden pocisk.
- Czas przeładowania pełnego - jest to przeładowanie całkiem zużytego magazynka.
- Odrzut po pierwszym strzale - celność pierwszego strzału w przypadku prawie każdej broni jest idealna, ale podnosi on lufę do góry i każdy kolejny strzał trafia wyżej od pierwszego.
- Odrzut kolejnych strzałów - im dłużej pociągasz za spust (bez przerwy), tym wyżej podnosi się lufa broni. Ta statystyka pokazuje, jak bardzo się ona podniesie, począwszy od drugiego strzału po ostatni.
- Odrzut w prawo/lewo - każda broń oprócz odrzutu w górę charakteryzuje się różnym odrzutem na boki. Czasami jest on nierównomierny i broń unosi się po skosie.
- Czas stabilizacji po ostatnim strzale - jest to czas, jakiego potrzebuje broń, aby wrócić do pozycji wyjściowej od momentu zaprzestania prowadzenia ognia.
Każdy poniższy podrozdział jest poświęcony danej kategorii broni i wszelkie porównania cech odnoszą się tylko do tego rodzaju uzbrojenia. Ocena różnych kategorii z wykorzystaniem jednej skali nie miałaby sensu, ponieważ nie da się wrzucić do jednego worka np. pistoletu i snajperki. Więcej na ten temat znajdziesz w rozdziale "Kategorie Uzbrojenia", w którym porównamy ogólne cechy każdego typu broni i omówimy ich zastosowanie.