Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Battlefield 4 - poradnik do gry

Battlefield 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy poradnik Battlefield 4

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019

Bojowy Wóz Piechoty

LAV-25 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry
LAV-25

Dostępne modele:

  • ZBD-09 (CH)
  • LAV-25 (US)
  • BTR-90 (RU)

BWP (Bojowe Wozy Piechoty) to pojazdy z działami przeciwpancernymi oraz karabinami maszynowymi. Ponadto, BWP są w stanie zmieścić kilku graczy naraz i dzięki temu mogą służyć jako dobre pojazdy transportowe, ze względu na ich odporność.

Sterowanie nimi nie różni się niczym od czołgów podstawowych - kierunek jazdy kontrolujemy za pomocą klawiszy WSAD, a myszka odpowiada za ruchy wieżą. Ogólne poruszanie się, walka i pozycjonowanie się może być stosowane tak, jak w czołgach. Opancerzenie BWP jest co prawda znacznie słabsze, jednak ich szybkość poruszania się po mapie, mobilność czy też szybkostrzelność jest o wiele większa, co daje spore pole do popisu.

BWP jest w stanie zniszczyć każdy pojazd pancerny - nawet czołgi. W starciu z czołgiem najważniejsza jest mobilność - ilość pocisków i prędkość, z jaką je wystrzeliwujesz, daje ci przewagę, pomimo że zadają znacznie mniejsze obrażenia niż pociski czołgów. Jednak fakt, że jesteś o wiele szybszy, może ci bardzo pomóc, dlatego staraj się poruszać jak najwięcej i jak najszybciej. Nie zapominaj jednak o współpracy ze swoim mechanikiem, bo to on pomoże ci, kiedy sytuacja stanie się niebezpieczna.

Statystyki

Wytrzymałość pojazdu

1000

Czas do rozpoczęcia regeneracji (liczony od momentu ostatnich otrzymanych obrażeń)

14 sekund

Próg ciężkiego uszkodzenia krytycznego (chwilowe mocne utrudnienie kontroli nad pojazdem)

Strzał zadający obrażenia powyżej 39% wytrzymałości pojazdu

Próg ograniczenia mobilności pojazdu (chwilowe utrudnienie kontroli nad pojazdem)

Strzał zadający obrażenia powyżej 29% wytrzymałości pojazdu

Najwyższa prędkość

65 km/h

Ilość miejsc

6

Domyślny czas odrodzenia pojazdu

60

Podstawy poruszania się po mapie

Ustawienia

W przypadku pojazdów takich jak BWP, ustawienia nie grają zbyt dużej roli. Najważniejsze zmiany w waszych preferencjach powinny dotyczyć grafiki (należy ją ustawić tak, aby grało się komfortowo, bez zbytniego obciążenia procesora graficznego). Dobrze jest dostosować jakość siatki na ultra, co na pewno pomoże dostrzegać wrogów przy pomocy klawisza "Q" wspomoże to zarówno nas, jak i kolegów z drużyny. Nie zapomnijcie też o celowaniu względnym (zakładka sterowanie), które ustawiacie zgodnie z waszymi przyzwyczajeniami. Tak jak w przypadku czołgów, czułość naszej myszy musi być dostatecznie wysoka, tak, aby obracać głównym działem i wieżyczką, ale nie może przeszkadzać w dokładnym celowaniu przede wszystkim do wrogiej piechoty. Zaleca się więc:

Wartość czułości w grze: 20%-30%

Wartość czułości w systemie: 8/10 (pulpit>PPM>personalizuj>zmień wskaźniki myszy>przyciski)

Wartość czułości na myszy: 1200DPI - 2000DPI (informacje o swojej myszy znajdziesz na jej spodzie, w instrukcji, bądź wyszukaj jej dane w internecie)

Korzystanie z minimapy

Dokładnie tak jak w przypadku pojazdów ciężko opancerzonych, jako kierowca BWP nie możesz zapomnieć o niezwykle przydatnej mapie. Możesz ją powiększyć za pomocą klawisza "M" lub też wywołać w ramach opcji "Ekran Bojowy" Zapewni ci ona dostateczną ilość informacji potrzebnych do określenia zagrożenia ze strony wrogich jednostek, ale też poinformuje o aktualnym przebiegu rozgrywki. Jako kierowca BWP musisz znać swoje mocne i słabe strony, ale o nich w późniejszych akapitach. Twoja rola będzie zależała od tego, jak twoja drużyna poradzi sobie z miejscami o dużym znaczeniu taktycznym (flagi, przekaźniki). Jako mobilny i szybki pojazd, wspomóż drużynę, gdy nie może ona wyprzeć wroga z punktów kluczowych. Zapewne podczas takich manewrów, dojdzie do walki 1v1 (pojazd kontra pojazd) i kontaktu z piechotą przeciwnika. Jeżeli jednak sytuacja na polu bitwy wydaje się wyrównana, pomyśl, na obronie których miejsc twoja drużyna zyska najbardziej, ale też nie zapominaj o odpowiedniej ofensywie. Nie przeceniaj jednak swoich możliwości, ponieważ jako pojazd średnio opancerzony możesz zostać zniszczony o wiele szybciej niż czołg, przez większość pojazdów latających i lądowych. Użyj swojej mapy, aby temu zapobiec. Zawsze pamiętaj, że wielu techników, snajperów oraz żołnierzy wsparcia dysponuje ładunkami wybuchowymi i wyrzutniami przeciwpancernymi. Użyją ich, aby skutecznie uniemożliwić ci grę, tylko wtedy, kiedy popełnisz błąd przez swoją nieuwagę i nieprzemyślane ruchy. Unikaj więc sytuacji bez wyjścia, takich jak spotkanie ze zbyt dużą ilością pocisków przeciwpancernych. W ostateczności jako szybki pojazd możesz spróbować szybko odjechać z miejsca zagrożenia, jednak jako dobry kierowca nie powinieneś dopuścić do takiego obrotu spraw.

Atakowanie i obrona punktów kluczowych

Gdy będziesz podejmować decyzję, jak grać, nie zapomnij o swoich mocnych i słabych punktach. Jako pojazd lekko opancerzony posiadasz cieńszy pancerz niż czołg, toteż walka z nim przy niskim stanie wytrzymałości pojazdu może okazać się samobójstwem. Jednak dysponujesz bardziej zróżnicowanym uzbrojeniem (możesz wystrzelić więcej pocisków w momencie walki niż czołg), możesz zabrać większą ilość sojuszników (np. mechaników czy żołnierzy wsparcia, którzy pomogą, gdy sytuacja stanie się niekorzystna) oraz w przypadku niebezpieczeństwa dysponujesz opcją szybkiej ucieczki od wroga.

Grając defensywnie, ustaw swój pojazd tak, aby nie stać na otwartych przestrzeniach (zwiększasz zagrożenie ze strony pojazdów latających). Nie odcinaj sobie jednak drogi ucieczki. Na swojej pozycji musisz czuć się komfortowo. Nie zapominaj o ciągłym pozostawaniu w ruchu, co zmniejsza szansę na trafienie twojego pojazdu. Wykorzystuj wszelkie formy osłon między innymi w postaci budynków, które pomogą ci przetrwać na polu bitwy. Takie zachowania dodadzą ci pewności siebie i utrudnią eliminację wehikułu, który prowadzisz. Jeśli grasz z mechanikami, poproś ich o rozstawienie min przeciwpancernych. Taka strategia może być wykorzystana do zapędzenia wroga w pułapkę, np. poprzez ucieczkę w miejsce, gdzie leżą ładunki. Wrogi kierowca w pogoni za tobą może nie zauważyć tego zagrożenia. Dodatkowo nie zapomnij o mapie - zauważysz wroga szybciej niż on ciebie!

Jeśli stwierdzisz, że przyszedł czas na ofensywę, pamiętaj, że jest to bardziej niebezpiecznie niż obrona własnych flag czy też przekaźników. Gdy opuścisz swoją pozycję, tracisz przewagę w postaci osłon. Zanim jednak wyjedziesz, sprawdź dokładnie mapę i przeszukaj teren, aby nie zaskoczył cię inny, lepiej od ciebie ustawiony pojazd wroga. Statystycznie rzecz ujmując, im bliżej punktów taktycznych, tym więcej niebezpieczeństw może pokrzyżować twoje plany na sukces. Są to przede wszystkim miny przeciwpancerne, ładunki C4 i dobrze rozstawieni mechanicy z wyrzutniami przeciwpancernymi. Unikanie tych zagrożeń opiera się na doświadczeniu, ale też na współpracy kierowcy ze strzelcem. Podczas jazdy, obaj starajcie się co jakiś czas naciskać klawisz "Q", aby nie wpaść na wymienione wcześniej ładunki.

Odblokowania

Odblokowanie

Ikona

Wymagane Punkty

Opis

Maskowanie termiczne

4 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

4 000

Powłoka, dzięki której namierzenie twojego pojazdu zajmie wrogowi nieco więcej czasu, niż zwykle.

Pocisk TOW

6 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

6 000

Pocisk przeciwpancerny, który kierowany jest przewodowo. Zadaje duże obrażenia opancerzonym pojazdom oraz znajdującej się w pobliżu piechocie.

Strzelec: Skaner Okolicy

9 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

9 000

Tylko dla Strzelca - wykrywa jednostki wroga znajdujące się wokół pojazdu, zaznaczając je tym samym na minimapie.

Noktowizor Termo

11 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

11 000

Noktowizor termowizyjny, dzięki któremu będziesz mógł łatwiej zauważyć jednostki wroga na małe i średnie odległości.

Pocisk APFSDS-T

13 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

13 000

Pocisk bez ładunku wybuchowego, który porusza się ze znacznie większą prędkością, niż pozostałe pociski z tego samego kalibru.

Zasłona Dymna

15 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

15 000

Zasłona dymna, dzięki której twój pojazd staje się niemożliwy do oznaczenia, ponadto przeciwnik nie będzie mógł uzyskać na tobie trafienia krytycznego.

Strzelec: Noktowizor Termowizyjny

17 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

17 000

Dla Strzelca: noktowizor termowizyjny, dzięki któremu będziesz mógł łatwiej zauważyć jednostki wroga na małe i średnie odległości.

Autoładowanie

19 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

19 000

Znacznie przyśpiesza przeładowywanie pocisków.

Termowizja

21 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

21 000

Noktowizor termowizyjny z czarno-białym obrazem, dzięki któremu będziesz mógł łatwiej zauważyć jednostki wroga na pełny zakres odległości.

Strzelec: Soflam

23 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

23 000

Dla Strzelca: oznacza cel, który może zostać zniszczony za pomocą broni rakietowych kierowanych przez znaczniki laserowe.

Kartacz

25 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

25 000

Pociski 25mm zawierające kulki wolframowe - zadaje duże obrażenia wrogiej piechocie.

Gaśnica

26 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

26 000

Gaśnica, dzięki której będziesz mógł przywrócić czołg do stanu funkcjonalności, umożliwiając tym samym proces regeneracji. Użycie gaśnicy jest możliwe tylko, gdy pojazd jest ciężko uszkodzony.

Pancerz Reaktywny

28 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

28 000

Pancerz, który znacznie zmniejsza szanse przeciwnika na trafienie krytyczne na twoim czołgu.

Strzelec: Termowizja

30 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

30 000

Dla Strzelca: noktowizor termowizyjny z czarno-białym obrazem, dzięki któremu będziesz mógł łatwiej zauważyć jednostki wroga na pełny zakres odległości.

Rakiety ZUNI

31 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

31 000

Pociski rakietowe z możliwością nakierowania. Skutecznie przeciwko wrogiej piechocie i opancerzonym pojazdom.

Strzelec: Dym Fosforowy

33 000 - Bojowy Wóz Piechoty w Battlefield 4 | Pojazdy - Battlefield 4 - poradnik do gry

33 000

Tworzy dym, który zadaje obrażenia przeciwnikom znajdującym się w pobliżu.

Najlepszy zestaw:

Broń główna: zdecydowanie pocisk 25mm. Co prawda zadaje mniejsze obrażenia innym pojazdom (około 1% - 1.5% różnicy w porównaniu z pociskiem APFSDS-T), ale pozwoli na skuteczną eliminację piechoty.

Broń dodatkowa: odrzućcie lekki karabin maszynowy i kartacza, z uwagi na fakt, że te dodatki służą do zwalczania piechoty (a tym zajmiemy się przy użyciu pocisku 25mm). Do wyboru pozostaje pocisk TOW lub rakiety ZUNI.

 

Pocisk TOW

Rakiety ZUNI

Czas do odnowienia broni

15 sekund

20 sekund

Ilość pocisków

2

16

Obrażenia przeciwko pojazdom lądowym

23%- 50%

4% - 9%

No i tutaj wybór należy już do ciebie. Jeśli wolisz zadawać wyższe obrażenia kosztem mniejszej ilości pocisków, zdecyduj się na pocisk TOW. Pamiętaj jednak, że nietrafienie wroga skutkuje najczęściej przegraną. Natomiast jeśli chcesz zadawać mniejsze obrażenia, mając przy tym więcej rakiet i możliwość nietrafienia, pozostań przy rakietach ZUNI.

Przeciwdziałanie:

 

Czas działania:

Czas przeładowania:

Zasięg działania:

Dym maskujący

7.5 sekundy

17.5 sekundy

20m

Zasłona dymna

7 sekund

5 sekund

4m

Obrona aktywna

5 sekund

25 sekund

Nie dotyczy

Gaśnica

Nie dotyczy - Działa jednorazowo

25 sekund

Nie dotyczy - zadziała poniżej 37% wartości wytrzymałości pojazdu

Widać, że dym maskujący obroni nas tylko przed pociskami namierzanymi, więc nie jest to najlepszy możliwy wybór. Prawdopodobnie lepiej zrobisz, wybierając obronę aktywną. Mimo dłuższego czasu przeładowania i krótszego czasu działania chroni przed pociskami przeciwpancernymi każdego rodzaju, a także sprawdzi się, gdy zaatakuje nas pojazd latający.

Optyka: zgodnie z preferencjami, może być to celownik 3x, który przyda się do eliminacji przeciwnika z dystansu, lub termowizja dająca korzyści przy walce z piechotą.

Ulepszenie: bezkonkurencyjnie wybierz pancerz aktywny, który utrudni wrogowi uzyskanie trafienia krytycznego.

Ulepszenie dla strzelca: najbardziej przydatnym dodatkiem okazuje się być skaner okolicy. Przy jego pomocy na minimapie pojawią się wrogowie znajdujący się niedaleko Twojego pojazdu (często żołnierze wyposażeni w ładunek C4).

Walka

Współpraca kierowcy i strzelca

Dokładnie tak jak w przypadku kierowania czołgiem, musisz nauczyć się współpracować ze swoim strzelcem. Wygląda ona tak samo, ale jednak przypomnę to. Najlepiej, żebyście mogli stale wymieniać informacje poprzez komunikację głosową. Podstawową umiejętnością strzelca, który gra klasą Technik, jest odpowiednie naprawianie pojazdu, aby nie został on zniszczony. Pamiętaj o tym, że w trakcie walki, po opuszczeniu pojazdu jesteś prostym celem i możesz nie mieć już możliwości powrotu. Aby tego uniknąć, opuszczając pojazd, obróć wieżyczką w stronę, po której wydaje ci się, że jest bezpiecznie. Dzięki temu trikowi wysiądziesz po stronie bwp, w której kierunku spojrzałeś w chwili opuszczania pojazdu. Dodatkowo musisz nauczyć się wspomagać swojego kierowcę używaniem swojej wyrzutni przeciwpancernej. Zrób to podobnie jak w przypadku wysiadania w celu naprawy. Zaraz po tym, kiedy wróg odda strzał w kierunku waszego pojazdu, wysiądź, poczekaj na dobry moment i użyj swojej wyrzutni pocisków przeciwpancernych. Synchronizacja omawianych czynności wymaga oczywiście odpowiedniego doświadczenia, przychodzącego wraz z wyjeżdżonymi godzinami.

Podstawy walki z pojazdami naziemnymi

Podczas rozgrywki na każdej mapie przyjdzie czas na walkę z innym pojazdem lądowym. Najgroźniejsze z nich to naturalnie czołgi oraz inne pojazdy BWP. Takie starcia najczęściej zachodzą przy bezpośrednim kontakcie z wrogiem. Nie zapomnij wówczas o pozostawaniu w ruchu, aby utrudnić wrogowi trafienie twojego pojazdu. Oczywiście zwróć uwagę na słaby punkt twojego wehikułu, czyli jego słabo opancerzony tył. To właśnie tam powinieneś trafiać innych, ale też to miejsce powinieneś chronić przed innymi. Nie pozwól, żeby to wróg trafił pierwszy w tylną osłonę, bo może to zakończyć się pojawieniem się w menu odrodzeń.

W przypadku, gdy walczysz z innym BWP, najpierw użyj rakiet ZUNI lub pocisku TOW. W tym czasie aktywuj obronę aktywną, aby wroga salwa pocisków nie uszkodziła twojego pojazdu. Następnie, gdy broń dodatkowa ładuje się, skorzystaj z pocisków 25 mm. Gdy te skończą się, wróć do poprzedniej broni. Taka taktyka pozwoli na możliwie jak najszybszą eliminację wroga. Nie jest to jednak złota reguła, dodaj coś od siebie, jeśli uznasz, że to konieczne. Oczywiście stale współpracuj ze swoim strzelcem, który może pomóc ci przy użyciu wyrzutni czy palnika.

Jeśli próbujesz swoich sił z czołgiem, zabawa staje się ciekawsza. Czołg dysponuje o wiele lepszym pancerzem i silniejszym uzbrojeniem. To sprawia, że najlepiej podejść do takiego pojazdu drogą zasadzki. Tak jak wszystkie pojazdy pancerne, czołg najlepiej trafić w tył, bo to tam ma najsłabszy pancerz. Jeśli jednak taka taktyka jest niemożliwa, a starcie musi zajść w warunkach bezpośredniej walki, to nie zapominaj o zaletach twojego pojazdu, wymienionych wcześniej. Tak jak w przypadku walki z BWP, zastosuj schemat: rakiety ZUNI/pocisk TOW => aktywacja obrony aktywnej => użycie pocisków 25mm => ponowne użycie broni dodatkowej. Unikaj trafień w przód czołgu, bo to tam ma najgrubszy pancerz. Nie zapomnij o strzelcu i mechanikach, wykorzystaj ich pomoc do szybszego zwalczania wroga.

Walka z piechotą

Biorąc pod uwagę twoje lekkie opancerzenie i dość dobre uzbrojenie (pociski 25mm), walka z piechotą nie będzie sprawiała ci kłopotów. Twoja broń główna, oprócz trafień bezpośrednich, może zadawać obrażenia, nawet gdy strzelasz obok piechoty. Wykorzystaj ten fakt na polu bitwy, np. wtedy, gdy wiesz, że w budynku znajduje się wróg. Użyj swojego działa, aby spróbować zabić przeciwników.

Walka z pojazdami latającymi

No i tutaj zaczynają się poważne schody. Twoim największym zagrożeniem są pojazdy latające. Zniszczenie ich przy pomocy broni głównej czy też dodatkowej może okazać się niemożliwe, bo kąt, pod jakim możemy operować naszą wieżyczką, jest stosunkowo niski. Dobrzy piloci wykorzystają to przeciwko tobie i będą stale utrzymywać się powyżej granicy uniesienia lufy. Nawet jeśli wróg jest w twoim zasięgu, bardzo niskie obrażenia zadawane przy pomocy działka 25mm czy też rakiet ZUNI, uniemożliwią ci eliminację maszyn powietrznych. Jedynie pocisk TOW jest twoją ostatnią nadzieją, jednak operowanie nim w powietrzu wymaga ogromnego doświadczenia.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się pomoc strzelca. Jego działko może o wiele szybciej unicestwić wrogie samoloty czy też helikoptery, więc to właśnie on będzie stanowił twoją "broń przeciwlotniczą".

Porady

Nie bądź agresywny, oceniaj sytuację dynamicznie

Często wydaje się, że sytuacja na polu bitwy jest korzystna i można skusić się na opuszczenie swojej pozycji czy też wystawienie się na otwarte pole. To największy błąd, jaki możesz popełnić, biorąc pod uwagę to, czego dowiedziałeś się z poprzedniego akapitu. Większość pojazdów latających zniszczy cię szybciej, niż zdążysz o tym pomyśleć, a wsparcie twoich jednostek powietrznych może wtedy okazać się niemożliwe. Dodatkowo, gdy zbyt szybko zużyjesz dodatek przeciwdziałający, mechanicy zobaczą to poprzez czerwone światło na twoim pojeździe i najprawdopodobniej wystrzelą salwę pocisków przeciwpancernych. Poprzez dynamiczną ocenę sytuacji, nie wpadniesz w zasadzkę wroga. Na początku nie możesz liczyć też na zbyt wysokie K/D. Skup się raczej na wspieraniu drużyny i szlifowaniu umiejętności niż na wyniku. Ten współczynnik nie zawsze jest wyznacznikiem twoich umiejętności.

Zmieniaj widok na trzecioosobowy

Gdy poruszasz się po ciasnych miejscach otoczonych budynkami, przyda ci się możliwość zmiany widoku na trzecioosobowy za pomocą klawisza "C". Dzięki takiemu posunięciu powiększysz swoje pole widzenia, a także zobaczysz co dzieje się wokół ciebie. Jest to dość istotne, ponieważ żołnierze wyposażeni w ładunki C4 lubią nieuważnych kierowców i wykorzystają twoją nieuwagę.

Pamiętaj, że czasami lepiej uciec

Jako kierowca BWP, dysponujesz asem w rękawie. Mianowicie, masz opcję ucieczki. Zawdzięczasz to temu, że pojazdy te są szybsze niż czołgi, co może okazać się kluczową zaletą, gdy sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli. Nie uciekaj jednak nigdy bezpośrednio tyłem do wroga. To tam masz najsłabszy pancerz i takie posunięcie najprawdopodobniej doprowadzi do zniszczenia twojego pojazdu.

Oszczędzaj amunicję

Może wydawać się, że wyjeżdżając z bazy, dysponujesz dużą ilością amunicji. Nie jest to jednak prawda. Zabijanie piechoty i strzelanie do pojazdów latających jest ważne, ale największe zagrożenie stanowią inne pojazdy lądowe. Zawsze miej kilka awaryjnych rakiet i pocisków, aby nikt cię nie zaskoczył. Lepiej jest poczekać chwilę i dopaść piechotę później, niż dopuścić do sytuacji, w której będziesz musiał opuścić swój pojazd.