Czołg podstawowy w Battlefield 4 | Pojazdy poradnik Battlefield 4
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019
Czołg podstawowy
Dostępne modele:
- TYP 99 MBT (CH)
- T-90A (RU)
- M1 ABRAMS (US)
Jednym z najprzydatniejszych pojazdów na polu walki często okazuje się czołg. Jest niesamowicie wytrzymały, a jego oręż jest w stanie przebić się przez pancerz jakiegokolwiek pojazdu. Sterowanie czołgiem, jak i innymi pojazdami gąsienicowymi, jest również bardzo proste. Za pomocą klawiszy WSAD przemieszczamy się czołgiem w żądanym kierunku, natomiast myszką kontrolujemy działo, które może obracać się o 360 stopni wokół własnej osi, ale tylko o 30 stopni w pionie. Jako kierowca masz dostęp do głównej armaty uzbrojonej w pociski przeciwpancerne oraz karabinu maszynowego, dzięki któremu będziesz mógł eliminować wrogą piechotę oraz pojazdy z lekkim opancerzeniem.
W czołgu, oprócz miejsca dla kierowcy, znajduje się również stanowisko dla strzelca, który siada za sterami karabinu maszynowego. Taki strzelec jest niezwykle przydatny zarówno do eliminacji wrogiej piechoty, jak i pojazdów powietrznych. Strzelec, w odróżnieniu od kierowcy, może strzelać pod znacznie większym kątem pionowym - oczywiście zadawane obrażenia są mniejsze, jednak w wielu sytuacjach może się okazać bardzo pomocne. Warto prowadzić ogień, gdy tylko nadarzy się taka okazja - zwłaszcza że amunicja w czołgu dla strzelca jest nieskończona.
Warto jednak pamiętać, że na polu walki (zwłaszcza w Podboju) zazwyczaj znajduje się kilka czołgów i prędzej czy później będziesz musiał się zmierzyć się z wrogą maszyną. Podczas takiego starcia bardzo ważna jest mobilność i współpraca kierowcy ze strzelcem. Jeżeli grasz sam i zamierzasz spędzić większość czasu w czołgu - wtedy najlepszą dla ciebie klasą będzie Technik. Będziesz mógł wtedy naprawiać swój czołg, utrzymując się przy tym na polu walki.
Statystyki
Wytrzymałość pojazdu | 100 |
Czas do rozpoczęcia regeneracji (liczony od momentu ostatnich otrzymanych obrażeń) | 14 sekund |
Próg ciężkiego uszkodzenia krytycznego (chwilowe mocne utrudnienie kontroli nad pojazdem) | Strzał zadający powyżej 29% wytrzymałości pojazdu |
Próg ograniczenia mobilności pojazdu (chwilowe utrudnienie kontroli nad pojazdem) | Strzał zadający powyżej 19% wytrzymałości pojazdu |
Próg unieruchomienia (utrata kontroli nad pojazdem, uratować może nas tylko gaśnica lub palnik) | 10% wytrzymałości pojazdu |
Najwyższa prędkość | 56 km/h |
Ilość miejsc | 2 |
Domyślny czas odrodzenia pojazdu | 90 sekund |
Podstawy poruszania się po mapie
Ustawienia
Na szczęście w przypadku ciężkich pojazdów, takich jak czołg, nie musimy zbytnio martwić się o ustawienia naszej gry. Warto jednak zyskać przewagę już na etapie konfiguracji gry. Oczywiście grafika pozostaje preferencją osobistą, aczkolwiek nie przeciążajmy naszego procesora graficznego zbyt wysokimi ustawieniami jakości, ponieważ może to powodować niekorzystne spadki wydajności. Dobrze jest dostosować jakość siatki na ultra, co pomoże dostrzegać wrogów przy pomocy klawisza "Q" nie tylko nam, ale też naszym kolegom z drużyny. Celowanie względne w pojeździe (zakładka sterowanie), które znajduje zastosowanie w czołgach, często pozostawia się wyłączone, jednak powinniście sami dojść do tego, czy jest ono wam w ogóle potrzebne. Najistotniejszą rolę ma jednak czułość naszej myszy. Powinna ona być dostatecznie wysoka, aby komfortowo obracać wieżyczką, jak i głównym działem, ale nie może też przeszkadzać w dokładnym celowaniu do wrogiej piechoty i pojazdów. Zaleca się więc:
Wartość czułości w grze: 20%-30%
Wartość czułości w systemie: 8/10 (pulpit>PPM>personalizuj>zmień wskaźniki myszy>przyciski)
Wartość czułości na myszy: 1200DPI - 2000DPI (informacje o swojej myszy znajdziesz na jej spodzie, w instrukcji, bądź wyszukaj jej dane w internecie)
Korzystanie z minimapy
Wyżej wymieniona minimapa to element, o którym dobry czołgista nie powinien zapomnieć (zawsze można ją powiększyć za pomocą klawisza "M" lub też wywołać w ramach opcji "Ekran Bojowy"). Pomoże ona ci w wyznaczeniu Twojej roli, pozwoli na ocenę zagrożenia ze strony wroga, jak i poinformuje o aktualnym przebiegu rozgrywki. Rola czołgisty jest zależna od kilku konkretnych czynników, które potrafią zmieniać się dość dynamicznie. Pierwszym z nich jest to, jak dobrze nasza drużyna radzi sobie z miejscami o dużym znaczeniu taktycznym (flagi, przekaźniki). Gdy widzisz, że mapa przepełniona jest czerwonymi kwadratami, powinieneś od razu skupić się na przejmowaniu punktów kluczowych. Często wiąże się to z walką 1v1 (pojazd kontra pojazd) i kontaktem z piechotą wroga, ale o tym za chwilę. A co gdy sytuacja na polu bitwy jest bardziej wyrównana? Wtedy zastanów się, które z miejsc warto by obronić czy też atakować (sugeruj się tu rozkazami dowódcy i własną intuicją). To samo tyczy się oceny zagrożenia. Mimo tego, iż nasz czołg waży, bagatela, 50 ton i posiada odpowiednie opancerzenie, w grze łatwo jest go zniszczyć. Utrudnić życie może nam większość pojazdów lądowych i latających wroga, toteż ich odnalezienie przy pomocy mapy jest konieczne do odpowiedniej oceny sytuacji. Pamiętaj, że technicy, snajperzy i żołnierze wsparcia tylko czekają ze swoimi wyrzutniami i ładunkami wybuchowymi na Twoje nieuważne i nieprzemyślane ruchy. Unikaj więc sytuacji bez wyjścia, takich jak spotkanie ze zbyt dużą ilością pocisków przeciwpancernych.
Atakowanie i obrona punktów kluczowych
Gdy już zdecydujesz się na granie defensywne, bądź pewien, że Twoja pozycja jest odpowiednia. Nie możesz stać na zbyt otwartej przestrzeni, ale nie zapędź się też w ślepy zaułek. Musisz czuć się komfortowo w danym miejscu. Nie zapominaj jednak o tym, że musisz pozostawać w ruchu tak, aby inni gracze mieli trudności z trafieniem Twojego pojazdu. Wykorzystaj wszelkie struktury, budynki i inne formy osłon, aby zwiększyć swoją szansę na przeżycie. Takie zachowanie doda ci pewności siebie i utrudni zniszczenie czołgu, który prowadzisz. Pamiętaj o przewadze, jaką daje mapa - zauważysz wroga szybciej niż on Ciebie!
Bycie czołgistą ofensywnym bywa często trudniejsze niż obrona własnych gąsienic w otoczeniu towarzyszy broni i budynków. Wyruszając w kierunku wroga, nie zapominaj o tym, że spotykając dobrze ustawiony czołg wroga, czy też lecący samolot lub helikopter możesz zakończyć szybkim odejściem do menu odrodzeń po śmierci. Zanim zdecydujesz się na atak, upewnij się przy pomocy mapy czy po drodze nie znajdziesz połowy armii przeciwnika. Statystycznie, im bliżej środka punktu kluczowego, tym więcej rozstawionych min przeciwpancernych czy też ładunków C4. Nie jest to jednak zasada bez wyjątków, ponieważ doświadczeni inżynierowie znają popularne drogi, które mogą być wykorzystane przez czołgistów. Unikanie takich pułapek wymaga doświadczenia a przede wszystkim współpracy ze strzelcem. Podczas jazdy, obaj starajcie się co jakiś czas naciskać klawisz "Q", tak aby nie usłyszeć głośnego huku wybuchającego ładunku. Nie zapomnij o możliwości spotkania innych pojazdów opancerzonych czy też dobrze ustawionych mechaników, broniących swoich pozycji.
Odblokowania
Odblokowanie | Ikona | Wymagane Punkty | Opis |
Maskowanie termiczne | 4 000 | Powłoka, dzięki której namierzenie twojego pojazdu zajmie wrogowi nieco więcej czasu, niż zwykle. |
Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie