autor: Jakub Kralka
Seria Prince of Persia. Znane gry w wersjach na komórki
Spis treści
Seria Prince of Persia
Prince of Persia jest jedną z najpopularniejszych serii gier na telefony komórkowe, a różni twórcy często decydowali się produkować jej nielegalne konwersje. Pierwsze z nich powstały jeszcze w dobie dwukolorowych wyświetlaczy. W pełni oficjalnie cykl zadebiutowała grą Prince of Persia: Harem Adventures, która w dużej mierze odnosiła się do przygotowanego w 1989 roku przez Jordana Mechnera kultowego pierwowzoru. Było sporo nawiązań, podobnych pułapek, a nawet wzorowany na oryginale wygląd lokacji. Z całą odpowiedzialnością polecam tę grę wszystkim miłośnikom starej trylogii (która tak naprawdę warta była uwagi jako dylogia) – nawet dziś, choć od premiery minęło sześć długich lat.
Nowa trylogia w całości trafiła na wyświetlacze telefonów komórkowych, nawiązując nieco do fabuły swoich komputerowych/konsolowych odpowiedników. W rzeczywistości proces jej tworzenia można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich symbolizują Piaski czasu z 2003 roku – mimo że firma Gameloft nie posiadała wówczas nowoczesnego silnika, to jednak była to produkcja bardzo udana, choć dziś rażącą kilkoma rozwiązaniami. Dwie kolejne gry – Warrior Within i The Two Thrones to zdecydowanie lepsze produkcje. Pierwsza wyróżnia się przede wszystkim kapitalnym systemem walki mieczem, a i elementy zręcznościowe zasługują na docenienie. Fani sprzeczają się, ale przeważa pogląd, że właśnie ta odsłona była najlepszą adaptacją losów Księcia na komórki. The Two Thrones to kolejny silnik Gameloft, ten który zastosowano przy Assassin’s Creed. Jest bardzo efektowny, aczkolwiek denerwuje jego „filmowość” – dużo czynności animuje telefon, bez rzeczywistego i odczuwalnego wpływu gracza. Co nie zmienia faktu, że produkcja ta zdecydowanie warta jest uwagi.
Ciekawym eksperymentem firmy Gameloft jest gra Prince of Persia: Classic. Po pierwsze – gra trafiła także na Xboksa 360, co jest rzadkim przykładem sytuacji, w której developer stricte komórkowy rozszerza działalność na inne platformy. Po drugie – twórcy postanowili stworzyć pierwszego Prince’a z 1989 roku od nowa. Tym samym otrzymaliśmy swoisty mix pierwszych przygód Księcia z oprawą graficzną na poziomie nowoczesnych produkcji, żywym mechanizmem i nieco podrasowanym silnikiem. Wprawdzie Prince of Persia: Classic na komórki nie imponuje szczególnie innowacyjnymi rozwiązaniami, jednak dla fanów serii z całą pewnością był pozycją obowiązkową, biorąc pod uwagę, że dostarczał kilkadziesiąt minut dobrej zabawy. Seria Prince of Persia w przypadku komórek to rozdział z całą pewnością otwarty, bowiem na horyzoncie jest już kolejna część gry. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie równie udana jak poprzedniczki, a już naprawdę dobrze byłoby, gdyby potrafiła zaoferować nieco więcej niż wcześniejsze odsłony.