Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Far Cry 6 Publicystyka

Publicystyka 3 września 2021, 17:49

RPG – pocisk przeciwlotniczy. 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Spis treści

RPG – pocisk przeciwlotniczy

RPG stał się równie ikoniczny na całym świecie co „kałasz”. - Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych modeli broni, które istniały naprawdę - dokument - 2021-09-02
RPG stał się równie ikoniczny na całym świecie co „kałasz”.

Słynny granatnik przeciwpancerny RPG mocno kojarzy się z obrazkami grup bojowników na całym świecie i jest równie charakterystyczny co karabinek AK. Używa się go od czasów wojny w Wietnamie, po dziś dzień. Normalnie nie wymaga specjalnych przeróbek, by skutecznie atakować nim czołgi i inne pojazdy, ale zdecydowanie nie jest to broń przeciwlotnicza, tak jak choćby rakiety Stinger. Nie przeszkodziło to jednak używać jej przeciw śmigłowcom, zwłaszcza wiszącym nisko nad ziemią. Historia zna też przypadki przeróbek RPG, by były znacznie skuteczniejsze jako broń ziemia-powietrze.

Pomysłowością wykazali się mudżahedini w czasie sowieckiej inwazji na Afganistan. Jedną z metod było dołączanie zakrzywionej rury z tyłu wyrzutnika, co pozwalało odpalać granaty w górę z pozycji leżącej. Rura służyła do przekierowania fali uderzeniowej gazów, by nie zranić strzelca, oraz pozwalała lepiej się ukryć. Innym wynalazkiem był 4,5-sekundowy timer do eksplozji granatu, co w przypadku kilku wyrzutni pozwalało stworzyć coś w rodzaju baterii przeciwlotniczej o sporym promieniu rażenia. Takie opóźnienie wykorzystywano też do ataków na siły lądowe – 4,5 sekundy wystarczało na pokonanie dystansu niemal kilometra, dzięki czemu bojownicy byli dobrze ukryci przed ewentualną reakcją wroga.

The Liberator – pistolet ściągnięty w pliku

The Liberator wygląda niepozornie, ale jest zabójczy. - Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych modeli broni, które istniały naprawdę - dokument - 2021-09-02
The Liberator wygląda niepozornie, ale jest zabójczy.

Ten przykład może nie jest standardowy dla oddziałów partyzanckich, w każdym razie jeszcze nie teraz. Niemniej warto o nim wspomnieć, bo najprawdopodobniej w tym kierunku pójdzie rozwój niektórych typów improwizowanej broni. Chodzi oczywiście o modele stworzone dzięki drukarkom 3D, których gotowe do druku projekty można znaleźć w czeluściach Internetu. Pierwszym takim pistoletem był „The Liberator”, zaprojektowany przez grupę Defense Distributed w 2012 roku i udostępniony powszechnie w sieci w 2013 r. Plany tego pokracznego jednostrzałowca zostały ściągnięte ponad 100 tysięcy razy w ciągu dwóch dni, zanim Departament Stanu USA zażądał wycofania pliku z Internetu.

Ta sama grupa stworzyła także drukowaną wersję karabinka AR-15 - zdolną oddać ponad 650 strzałów - oraz większości dostępnych magazynków. Inna firma, Solid Concepts, zaprezentowała w 2013 roku „wydrukowany” egzemplarz słynnego Colta 1911, ale w tym wypadku zastosowano drukarkę przemysłową do stworzenia metalowych części. Na razie status udostępnianych plików z bronią do wydrukowania jest niejasny i stanowi przedmiot licznych batalii sądowych w Stanach Zjednoczonych. Po ostatnim uchyleniu nakazu sądowego w kwietniu 2021 roku grupa Defense Distributed ponownie udostępniła swoje pliki w sieci, choć na rozpatrzenie czeka jeszcze kilka federalnych pozwów.

ZASTRZEŻENIE

Tekst powstał we współpracy z firmą Ubisoft.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Far Cry 6

Far Cry 6

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów
Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo
Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo

Seria Far Cry znana jest z absurdalnego humoru i charyzmatycznych antagonistów. Osobowości prawdziwych dyktatorów okazują się jednak wyprzedzać fantazje nawet najbardziej kreatywnych scenarzystów gier. Oto sześć najciekawszych przykładów.

6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry komputerowe
6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry komputerowe

Strzelać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej - zwłaszcza na ekranie komputera, bo o „brońkach” w grach wiemy niemal wszystko. Ile z tej wiedzy ma jednak oparcie w rzeczywistości? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o broni palnej w grach!