Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Cyberpunk 2077 Publicystyka

Publicystyka 3 grudnia 2020, 14:58

autor: Adam Bełda

Cyberpunk Soulkiller. Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic

Spis treści

Cyberpunk Soulkiller

Johnny Silverhand powróci w Cyberpunku 2077 jako „cybernetyczny duch” zapisany na chipie zainstalowanym w głowie V. Kwestią otwartą jest, czy czyjaś zdigitalizowana psychika nadal jest tym samym człowiekiem, ale odpuśćmy sobie na razie filozoficzne dywagacje na temat natury człowieczeństwa (mam jednak szczerą nadzieję, że sama gra ich sobie nie odpuści) i zajmijmy się samym procesem zgrywania osobowości na pendrive. Czy w cyberpunkowym 2020 roku byłoby to możliwe?

Oprogramowanie znane jako Soulkiller, odgrywało ważną rolę w historii Silverhanda i wojny korporacyjnej, w której zginął. Czy pojawi się także w grze CD Projektu? - Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic - poznaj sekrety Night City - dokument - 2020-12-03
Oprogramowanie znane jako Soulkiller, odgrywało ważną rolę w historii Silverhanda i wojny korporacyjnej, w której zginął. Czy pojawi się także w grze CD Projektu?

Cóż, nie tylko byłoby, ale i technologia na to pozwalająca jest w dość specyficzny sposób z Johnnym powiązana. Mowa o programie Duszobójca (Cyberpunk Soulkiller), napisanym przez Alt, dziewczynę muzyka (jedną z wielu). Aplikacja ta powstała w celu ochrony korporacji ITS, dla której owa netrunnerka pracowała. Polska edycja podręcznika określa dzieło Alt jako „superprogram SI na 2 miliony mega”, co robi wrażenie, chociaż pewnie tylko na graczach, a nie na osobach zajmujących się sztuczną inteligencją i przetwarzaniem danych.

Duszobójca miał błyskawicznie namierzać osobę włamującą się do systemu i kopiować jej psychikę do pamięci komputera, jednocześnie niszcząc jej dotychczasowy fizyczny nośnik. Osoba skopiowana zapewne nie mogła liczyć na ciepłe przyjęcie na serwerach korporacji, ale gdyby Duszobójca wykorzystany został nie w celu złapania włamywacza, a uratowania ukochanego, z pewnością ofiara morderczego AI znalazłaby się w jakimś bezpiecznym miejscu. Na przykład w głowie V. Być może „chip nieśmiertelności”, który ma stanowić oś fabuły gry, to jakaś wersja Duszobójcy.

ZNOWU ARASAKA

Korporacja Arasaka pracowała nad własnym „forkiem” Duszobójcy – wersją, która mogłaby samodzielnie wędrować po sieci i atakować osoby nieprzychylne tej korporacji. Co więcej, w tym celu firma zleciła porwanie Alt i zmusiła dziewczynę do współpracy. Netrunnerka nie wywiązała się ze swojego zadania – program wciąż nie potrafił się przemieszczać, ponadto jego autorka utknęła na serwerze wraz ze swoim dziełem. Plotka głosi, że w 2045 roku Alt stworzyła w jednym z nielicznych bezpiecznych zakątków zniszczonej przez wojny korporacyjne sieci przystań dla innych ofiar Duszobójcy.

Czwarta wojna korporacyjna

Nie wiemy, jak Johnny Silverhand wróci, ale wiemy, jak zginął (a przynajmniej zaginął). Wymaga to jednak trochę większego zaangażowania niż przeczytanie podręcznika do Cyberpunka 2020, bowiem zdarzyło się to podczas czwartej wojny korporacyjnej. Miała być ona pomostem pomiędzy wspomnianym systemem a jego sequelem, Cyberpunkiem 203X, i opisana została w dodatku Firestorm.

Motyw wojen korporacji jest tak kluczowy w uniwersum Cyberpunka, że trudno sobie wyobrazić jego cyfrową adaptację bez niego. - Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic - poznaj sekrety Night City - dokument - 2020-12-03
Motyw wojen korporacji jest tak kluczowy w uniwersum Cyberpunka, że trudno sobie wyobrazić jego cyfrową adaptację bez niego.

Pod koniec 2021 roku doszło do brzemiennego w skutki konfliktu pomiędzy OTEC (Ocean Technology and Energy Corp) a CINO (Corporation Internationale Natuicale Et Oceanique). Kością niezgody była likwidacja trzeciej korporacji, IHAG (Internationale Handelsmarine Aktiengesellschaft), której zasoby chciały przejąć obie te firmy. W tym celu prowadziły one ostrą rywalizację zarówno gospodarczą, jak i militarną. Wojna z początku ograniczała się do wód oceanicznych, ale szybko przeniosła się także na ląd, gdzie do gardeł rzuciły się sobie, zatrudnione przez walczące korporacje, Arasaka i Militech.

Przebieg działań wojennych był dość skomplikowany, a w tle pojawiła się kolejna wersja Duszobójcy. Walka, początkowo prowadzona głównie na zlecenie firm, szybko stała się na tyle zaciekła i wszechogarniająca, że włączyli się w nią uliczni bohaterowie pokroju Johnny’ego Silverhanda. Konflikt wieńczył szturm na siedzibę Arasaki w celu ostatecznego zniszczenia Duszobójcy, na tym etapie tworzącego dziwną hybrydę ze zdigitalizowanym umysłem Alt. W trakcie rajdu prawdopodobnie zginął sławny frontman zespołu Samurai. Co gorsza, misja zakończyła się detonacją bomby atomowej w centrum miasta, o czym już wspominałem stronę wcześniej.

TWOIM ZDANIEM

Zamówiłeś/aś już Cyberpunka 2077?

Wziąłem kolekcjonerkę
5,2%
Tak, już kupiłem
18,6%
Nie, ale planuję
16,5%
Kupię na premierę
29,8%
Być może kupię po premierze
20,3%
Nie planuję kupować
9,6%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 - 7 rzeczy, które chciałbym wiedzieć zanim zagrałem
Cyberpunk 2077 - 7 rzeczy, które chciałbym wiedzieć zanim zagrałem

Nie zaczęliście jeszcze grać w Cyberpunka 2077, a zastanawiacie jak się dobrze zacząć i nie popełnić błędów początkującego? Pora więc na parę prostych rad, dzięki którym będzie Wam się grało łatwiej i przyjemniej.

Świat Cyberpunka 2020 - przewodnik po uniwersum gry Cyberpunk 2077
Świat Cyberpunka 2020 - przewodnik po uniwersum gry Cyberpunk 2077

Podobnie jak w przypadku Wiedźmina, także i w przypadku Cyberpunka 2077 CD Projekt RED opiera się na bogatym materiale źródłowym kultowej marki. Warto go poznać, jeśli chcecie lepiej zrozumieć, czym będzie nowa polska superprodukcja.

Lej po cyberpunkowej bombie
Lej po cyberpunkowej bombie

W czwartek podzieliliśmy się z Wami pierwszymi wrażeniami po ograniu gry Cyberpunk 2077. Wiedzieliśmy, że nie będzie to temat łatwy, ale spodziewaliśmy się tego, bo ani ja, ani Michał, nie zostaliśmy oczarowani na tyle, żeby piać z zachwytu.