4. The Secret of Monkey Island. Redakcyjny wybór najlepszych gier firmy LucasArts - Gwiezdne Wojny kontra przygodówki?
Spis treści
4. The Secret of Monkey Island
- Deweloper: LucasArts
- Platformy: PC, Amiga, Atari ST, Sega CD
- Rok premiery: 1990
Po zakończeniu prac nad Zak McKracken and the Alien Mindbenders Ron Gilbert zajął się produkcją gry The Secret of Monkey Island, która zapoczątkowała najsłynniejszą serię tego twórcy. Była to klasyczna przygodówka point-and-click oparta na interfejsie SCUMM. Tytuł przeszedł do legendy z powodu komediowej atmosfery i masy najwyższej jakości żartów.
Pozycja osadzona została z złotym okresie piratów i opowiadała historię Guybrusha Threepwooda, którego jedynym marzeniem było zostać prawdziwym korsarzem. W trakcie przygód musiał zmierzyć się z nieumarłym kapitanem LeChuckiem i zdobyć serce gubernator Elane. The Secret of Monkey Island zachwycało humorem, regularnie wywołując salwy śmiechu. Komediowa natura tego dzieła nie przeszkodziła jednak autorom w stworzeniu pomysłowych zagadek. Była to również jedna z pierwszych produkcji oferujących drzewka dialogowe. Ponadto Gilbert zastosował metodę projektowania rozgrywki, która była antytezą rozwiązań firmy Sierra. Guybrush nie mógł zginąć (chyba że zostawiliśmy go na dziesięć minut pod wodą) ani trafić w ślepy zaułek i zablokować możliwość ukończenia opowieści. Do legendy przeszły również pojedynki szermiercze, w których zamiast szabli główną bronią były pomysłowe obelgi.
Oryginalna wersja gry ukazała się w 1990 roku. Dziewiętnaście lat później wydano remake, zatytułowany The Secret of Monkey Island: Special Edition. Poza nowymi ręcznie malowanymi tłami oferował on również system podpowiedzi. Autorzy zawarli także opcję przełączania się na oprawę graficzną pierwowzoru. Special Edition udostępnione zostało pecetowcom, użytkownikom konsol PlayStation 3 i Xbox 260 oraz posiadaczom urządzeń mobilnych.
Pierwsza Małpia Wyspa pozostaje ulubioną grą LucasArts Łosia, Ferrou i Czarnego Wilka.