Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 maja 2022, 12:11

autor: Marek Jura

Nowa szkoła cechu Rysia. Rynsztunki i szkoły z gier o Wiedźminie

Spis treści

Nowa szkoła cechu Rysia

  1. Growy debiut: Wiedźmin 4

Kiedy „Redzi” ogłosili, że powstanie Wiedźmin 4, Internet oszalał. W pierwszym materiale promocyjnym doszukiwano się sygnałów świadczących o tym, że protagonistą nie będzie Geralt, nawiązań do Sezonu burz, a nawet… powiązań z Cyberpunkiem 2077. Co twardziej stąpający po ziemi fani uniwersum studzili emocje, przekonując, że design medalionu to jedynie odnowiona wersja symbolu cechu Kota.

Twórcy szybko potwierdzili jednak, że to nie jedynie odświeżenie czegoś, co już znaliśmy, a całkiem nowy element uniwersum. Częściowo zakopany w śniegu medalion należy bowiem do przedstawiciela (lub przedstawicielki, tego nie wiemy) szkoły cechu Rysia. Czy więc CD Projekt postawił na coś, czego do tej pory w świecie Geralta nie było?

Nie do końca. Choć bowiem żadna wzmianka o szkole nie pojawiła się ani w książkach Andrzeja Sapkowskiego, ani w growej trylogii, trochę miejsca poświęcono jej w jednym z fanowskich opowiadań. Jeżeli wierzyć wersji w nim przedstawionej, założycielem szkoły miał być Lambert, próbujący jednocześnie nawiązać do tradycji walki cechu Kota i odciąć się od jego niezbyt chlubnej historii. Czy CD Projekt skorzysta jednak z pomysłu zawartego w fanowskim opowiadaniu czy też napisze historię cechu od nowa? Jak sądzicie?

O AUTORZE

Wiedźmin 3 był moim najlepszym prezentem na urodziny (mniejsza z tym, które!). Trudno zliczyć godziny, które spędziłem z grą przez ostatnie 7 lat. Jeszcze trudniej skompletować wszystkie rynsztunki na poziomie arcymistrzowskim. Mi, mimo spędzenia w świecie Geralta tak wielu dni, ta sztuka wciąż się nie udała. Do kompletu została mi Zbroja Mantikory. I to chyba najlepsza wymówka, by po napisaniu tego zdania jeszcze raz wrócić do gry „Redów”.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Czego chcemy od Wiedźmina 4? Nasze oczekiwania względem nowej gry CDPR
Czego chcemy od Wiedźmina 4? Nasze oczekiwania względem nowej gry CDPR

Wiedźmin 4 zapowiedziany! Czy będzie najlepszy? Nie wiemy. O czym w ogóle będzie? Też nie mamy pojęcia. Ale wiemy, jaki chcielibyśmy, żeby w pewnych kwestiach był. Oto nasza lista życzeń.

Wiedźmin 4 bez Geralta to przepis na rozczarowanie
Wiedźmin 4 bez Geralta to przepis na rozczarowanie

Nowy Wiedźmin? Super! Jaram się niczym stajnie w kasztelu Barona. Ale nowy Wiedźmin bez Geralta…? Dokąd zmierzasz, CD Projekcie RED?

Wiedźmin 3 pocięty. Opisujemy, co nie trafiło do Dzikiego Gonu
Wiedźmin 3 pocięty. Opisujemy, co nie trafiło do Dzikiego Gonu

Mimo swojego ogromu Wiedźmin 3 nie zdołał pomieścić wszystkiego. Masa questów, potworów, a nawet gotowe mechaniki – wszystko to poszło do kosza. Oto elementy, które CD Projekt RED musiał skasować, aby jego gra stała się lepsza.