Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3 – porwanie dla okupu. Największe wycieki gier w historii
Spis treści
Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3 – porwanie dla okupu
W lutym 2021 roku doszło do poważnego ataku na serwery CD Projektu RED. Pewne dane zostały wykradzione, a część komputerów podłączonych do wewnętrznej sieci zaszyfrowana przez hakerów. Był to atak typu ransomware – przestępcy zażądali bowiem okupu za oddanie pozyskanych informacji. A straty okazały się naprawdę duże.
Z udostępnionej wiadomości od hakerów wynikało, że były to kody źródłowe Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta i niewydanej wersji Wiedźmina 3. Dodatkowo wykradziono również dane z działu księgowości, kadr, działu prawnego czy relacji z inwestorami. Złodzieje zagrozili sprzedażą owych danych lub udostępnieniem ich w sieci, a ujawnienie miało zagrozić wizerunkowi firmy oraz spowodować spadek kursu akcji. „Redzi” nie zamierzali jednak negocjować z hakerami. Ich oficjalny komunikat brzmiał:
Wczoraj dowiedzieliśmy się, że padliśmy ofiarą ukierunkowanego cyberataku, w wyniku którego niektóre z naszych wewnętrznych systemów zostały zhakowane.
Nieznany sprawca uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej sieci wewnętrznej, zebrał pewne dane należące do grupy kapitałowej CD PROJEKT i zostawił list z żądaniem okupu, którego treść podajemy do publicznej wiadomości. Mimo że niektóre urządzenia w naszej sieci zostały zaszyfrowane, nasze kopie zapasowe pozostają nienaruszone. Zabezpieczyliśmy już naszą infrastrukturę IT i rozpoczęliśmy przywracanie danych.
Nie poddamy się żądaniom ani nie będziemy negocjować ze sprawcą, mając świadomość, że może to doprowadzić do ujawnienia wykradzionych danych. Podejmujemy niezbędne kroki w celu złagodzenia konsekwencji takiego obrotu sprawy, w szczególności poprzez zwrócenie się do wszystkich stron, które mogą zostać poszkodowane w wyniku ataku.
Skutki przecieku
Brak oczekiwanej przez hakerów reakcji, czyli zapłacenia przez „Redów” żądanej kwoty, sprawił, że część gróźb od razu spełniono. Na następny dzień w sieci pojawił się kod źródłowy karcianki Gwint. Złodzieje zapowiedzieli też licytację paczek z kodem źródłowym Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Wojny krwi oraz testowej wersji Wiedźmina ze wsparciem RTX. Oprócz tego w plikach miała też znajdować się dokumentacja z działów inwestycji, kadr i finansów. Cenę wywoławczą ustalono na milion dolarów, a wpisowe do udziału w licytacji na rosyjskim forum hakerskim wynosiło 0,1 bitcoina (wtedy była to kwota ok. 4,5 tysiąca dolarów).
Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie