filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 stycznia 2019, 11:30

Game of Thrones (Gra o tron). Najciekawsze wracające seriale 2019 roku

Spis treści

Game of Thrones (Gra o tron)

GRA O TRON W SKRÓCIE

  1. Planowana data premiery: kwiecień 2019
  2. Stacja/serwis: HBO
  3. Gatunek: fantasy
  4. Sezon: 8 (finałowy)

Przez siedem sezonów adaptacja wciąż nieskończonej sagi Pieśń lodu i ognia George’a R. R. Martina stała się fenomenem, którego skali nie spodziewał się nikt – bo jak można było przewidzieć, że serial porwie nie tylko fanów fantastyki, ale także osoby, które dotąd gatunkiem tym pogardzały. Wiarygodny, pełen intryg świat Westeros i Essos zachwycał niebanalnymi zagrywkami politycznymi, bogactwem ciekawie nakreślonych postaci i przede wszystkim elementem, który stał się niejako symbolem całej produkcji – tendencją do zaskakującego, często makabrycznego zabijania pierwszoplanowych postaci.

W ostatnim sezonie intrygi zeszły już na dalszy plan, a bohaterowie zaczęli udeptywać ziemię przed ostateczną konfrontacją. Daenerys dotarła do Westeros, gdzie sprzymierzyła się z ledwo opierzonym królem Północy Jonem i rozpoczęła wojnę o Żelazny Tron z Cersei. Starcia te bledną jednak wobec zagrożenia, które od pierwszych minut pierwszego odcinka kładło się cieniem na świecie wolnych ludzi, by wreszcie zaatakować – mowa o nieumarłych, którzy w końcu sforsowali Mur. Zima nadeszła w pełni i jednego możemy być pewni – nie wszyscy ją przeżyją.

Castlevania

CASTLEVANIA W SKRÓCIE

  1. Planowana data premiery: brak danych
  2. Stacja/serwis: Netflix
  3. Gatunek: fantasy
  4. Sezon: 3

Droga Castlevanii na ekrany była burzliwa. Już w 2005 roku do ekranizacji szykowała się wytwórnia Crystal Sky, która powierzyła reżyserię Paulowi Andersonowi (Mortal Kombat, seria Resident Evil). Długo zapewniano, że film powstanie, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Pierwsze przymiarki do serialu animowanego rozpoczęły się w 2007 roku. Uznany scenarzysta komiksowy Warren Ellis stworzył skrypt do trylogii. Projekt ten utknął jednak w producenckim piekle i upadł. Wskrzesić próbowano go w roku 2012, zmieniając koncepcję z animacji na film aktorski.

Wtedy również pojawiły się problemy – głównie w postaci odmowy Adiego Shankara, który miał zająć się reżyserią, ale uznał, że wytwórnia nie traktuje materiału źródłowego z właściwym szacunkiem. Shankar powrócił jednak do adaptacji kilka lat później, tworząc na podstawie scenariusza Ellisa sześcioodcinkowy pierwszy sezon animacji telewizyjnej dla Netflixa. Ta okazała się wielkim hitem.

O ile pierwszy sezon Castlevanii powstał na podstawie scenariusza pierwszej części trylogii obmyślonej przez Warrena Ellisa, tak drugi wykorzystał motywy, które pierwotnie miały być podstawą reszty filmów. Tym samym wraz z trzecią serią historie łowców wampirów, Alucarda, Syphi i Trevora, czeka zupełnie nowe rozdanie – o ile bohaterowie ci w ogóle powrócą, a nie ustąpią miejsca innym. Nowy sezon będzie dłuższy od poprzednich – Netflix złożył zamówienie na dziesięć odcinków.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak najczęściej oglądasz seriale?

Na projektorze
2%
Na telewizorze
34,9%
Na komputerze
51%
Na tablecie
2,1%
Na smartfonie
10%
Zobacz inne ankiety