autor: Sebastian Purtak
The Architect: Paris. Następcy Cities Skylines, na których warto czekać
Spis treści
The Architect: Paris
- Twórcy: Enodo Games
- Data premiery: 2020 rok
- W skrócie: symulator paryskiego architekta
Jeśli zamiast budowania socjalizmu marzy Wam się raczej projektowanie wykwintnych paryskich kamienic, powinniście zwrócić uwagę na ostatnią grę w naszym zestawieniu. The Architect: Paris to dość wyjątkowa produkcja, która przede wszystkim stawia na realizm.
Poprosiliśmy twórców ze studia Enodo Games, aby opowiedzieli o The Architect: Paris:
„Ten projekt chodził nam po głowach od wielu lat, jeszcze przed założeniem Enodo Games w 2014 roku. Jean Baptiste, dyrektor kreatywny, chciał dać graczom szansę na doświadczenie życia i kariery architekta, konfrontując ich jednocześnie z wyzwaniem stawianymi przez budowę realistycznego miasta istniejącego naprawdę (analiza miasta, planowanie urbanistyczne, interakcje z klientami, zarządzanie budową, czy wykonywanie wielkich architektonicznych projektów...). Jednocześnie chciał dać im narzędzia umożliwiające wyrażenie własnej kreatywności. Jednym z głównych narzędzi w grze jest deska kreślarska, pozwalająca graczom na projektowanie własnych budynków, parków czy skwerów przy użyciu setek architektonicznych stylów i assetów – a to wszystko w realistycznym, ale jednocześnie bardzo przystępnym wydaniu.
W czasie gry na mapie o rozmiarze 100 kilometrów kwadratowych, rzetelnie odwzorowującej Paryż i całkowicie modyfikowalnej, gracze będą mogli zaprojektować własną wizję przyszłości stolicy Francji. Przejmij miasto i stwórz swój własny Paryż!”
Raphael Reynes, ENODO GAMES
W grze nie tyle budujemy miasto, co skupiamy się na zarządzaniu nim pod kątem urbanistycznym. Od początku dostajemy więc do dyspozycji dość wiernie odwzorowany model Paryża oraz zestaw zadań dla każdej z dzielnic. Zajmujemy się realizacją wyznaczonych nam celów poprzez przebudowę infrastruktury poszczególnych obszarów miasta. Wyniki naszych działań są mierzone za pomocą realnego wskaźnika ekonomicznego, w postaci indeksu PPP. Przedstawiona przez deweloperów mapa gry dość wiernie oddaje rzeczywistość, zachowując chociażby proporcje poszczególnych budynków w stolicy Francji. Jednak prawdziwa frajda polega na tym, że będziemy mogli całkowicie zmienić oblicze miasta, poprzez projektowanie własnych budynków za pomocą specjalnego narzędzia wbudowanego w grę.
Całość zapowiada się dość obiecująco, zwłaszcza że większość city builderów nie kładzie aż tak dużego nacisku na realizm.