autor: Sebastian Purtak
Buoyancy. Następcy Cities Skylines, na których warto czekać
Spis treści
Buoyancy
BUOYANCY W PIGUŁCE
- Twórcy: Devs on a Boat
- Data premiery: sierpień 2019 roku (wczesny dostęp)
- W skrócie: wodny świat!
Aby zachować równowagę w przyrodzie i harmonię między żywiołami, po miastach latających przyszedł czas na miasta pływające. Muszę przyznać, że pomysł budowania ludzkiej osady na terenie w całości zalanym wodą wydał mi się równie absurdalny, co intrygujący. Buoyancy od razu nasuwa też skojarzenia z jedną z najbardziej oryginalnych wizji postapo – Wodnym światem.
Z uwagi na te okoliczności również w tej produkcji nasze miasto będzie mobilne. Przemieszczanie się okaże się zresztą prawdopodobnie jedynym skutecznym sposobem stałego pozyskiwania surowców w świecie, który w całości znalazł się pod wodą. Oznacza to także, że będziemy często wystawiać się na różnorakie zagrożenia, zarówno te naturalne, jak i mające bardziej ludzki charakter. Przykładowo piraci wymuszą na nas dbanie o prawidłowe zabezpieczenie naszego miasta-statku, przez co w grze obecny będzie również element militarny.
Poprosiliśmy twórców ze studia Devs on a Boat, aby opowiedzieli o Buoyancy:
„Buoyancy narodziło się z inspiracji książką Zamieć Neala Stephensona oraz filmu Wodny świat. Chcieliśmy pokazać ten rodzaj surowego i niepokojącego świata w autorskiej estetyce i z własnymi motywami. W Buoyancy zbudujesz swoje miasto dosłownie ze śmieci, by następnie wyruszyć przez ocean w poszukiwaniu surowców. Będziesz kontrolował poziom głodu i zadowolenia, unikał kataklizmów, handlował z innymi miastami i kupcami, zapobiegał rozprzestrzenianiu się chorób, prowadził walki z najeźdźcami i – jeśli zechcesz – sam staniesz się najeźdźcą. Dotychczasowy odbiór jest świetny i naprawdę zachęciło nas to do rozwijania gry i świata. Pracujemy obecnie nad dodaniem nowych mechanik, takich jak system frakcji, wierzeń, drzewko technologii, a także dodajemy elementy lore, abyście mieli co odkrywać podczas eksploracji.”
Shawn, Devs on a Boat
Podobnie jak w przypadku wcześniej omówionych produkcji Buoyancy stawia na świeży pomysł w gatunku city builderów i również tutaj sukces zależeć będzie od realizacji koncepcji. Otwarte pozostaje więc pytanie, czy mobilność naszego miasta okaże się jedynie kosmetycznym dodatkiem, czy też realnie wpłynie na przebieg rozgrywki. To tylko jedno z pytań, odpowiedź na które otrzymamy po premierze gry. Można jednak być dobrej myśli, gdyż Buoyancy jest w ostatnim czasie mocno rozwijane.