filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 29 grudnia 2020, 10:50

Dżentelmeni. Najlepsze filmy 2020 roku

Spis treści

Dżentelmeni

  1. Premiera w Polsce: 14 lutego
  2. Gatunek: kryminał/akcja
  3. Pozytywne recenzje w serwisie Rotten Tomatoes: 74%
  4. Recenzja na Gameplay.pl

Po bardzo bezpiecznym disnejowskim Aladynie niektórzy zaczęli się martwić, iż Guy Ritchie stracił pazur. Dżentelmeni zdecydowanie udowodnili, że tak nie jest. Przeciwnie, to jeden z obrazów w charakterystycznym dla brytyjskiego reżysera stylu – dzieło to można nazwać duchowym następcą Porachunków i Przekrętu.

W Dżentelmenach znajdziemy wszystko to, za co wiele osób pokochało filmy Ritchiego (i za co niektórzy ich nie trawią). Mocno zaburzona chronologia akcji, rozbudowana intryga i teledyskowy montaż dbają o to, byśmy film oglądali ze skupieniem, próbując zawczasu (i najczęściej bezowocnie) przewidzieć, jaką woltą fabularną zostaniemy zaraz zaskoczeni. Cięte dialogi, gwiazdorska obsada (m.in. Colin Farrell, Matthew McConaughey i Charlie Hunnam) oraz urokliwie przedstawiony londyński półświatek sprawiają natomiast, że nawet jeśli odpuścimy sobie próby zgadnięcia, do czego to wszystko zmierza, wciąż będziemy się dobrze bawić.

Nie zdążyłeś zobaczyć filmu w kinie? Nic straconego

Ze względu na epidemię koronawirusa wiele filmów było granych w kinach znacznie krócej niż zazwyczaj i w efekcie zarobiło o wiele mniej. Żeby sobie to odbić, producenci podjęli decyzję o wcześniejszych premierach swoich obrazów w usługach VoD. W efekcie wiele z opisywanych tu dzieł już teraz można obejrzeć w domowym zaciszu albo taka możliwość pojawi się wkrótce. Dżentelmeni, razem z Ptakami nocy, na platformy typu VoD trafili 24 marca.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej