autor: Michał Marian
Black Desert Online. Najlepsze MMORPG dla samotnych wilków
Spis treści
Black Desert Online
- Producent: Pearl Abyss
- Data premiery: 17 grudnia 2014 (PC), 4 marca 2019 (XONE), 22 sierpnia 2019 (PS4)
Opis: Debiutancka produkcja koreańskiego studia Pearl Abyss. Typowy reprezentant gatunku fantasy, którego znakiem firmowym jest przepiękna grafika i widowiskowe, pełne wodotrysków animacje umiejętności postaci. Gra oparta jest na modelu buy-to-play i dostępna m.in. na platformie Steam.
Black Desert Online to niewątpliwie jeden z najmocniejszych kandydatów do tytułu najpiękniejszego MMORPG na rynku. Od czasu debiutu pod koniec 2014 roku produkcja ta przeszła szereg doskonale zaplanowanych i bardzo przemyślanych zmian. W dobie powszechnego kryzysu w branży MMO deweloperom pozostały do wyboru dwie drogi – pakować walizki lub przekształcić swój produkt w bardziej przystępny dla casualowych graczy preferujących samotną rozgrywkę. Obecność BDO w naszym rankingu najlepiej odpowiada na pytanie, którą z dróg wybrała ekipa Pearl Abyss.
Koreańczycy skupili się przede wszystkim na tym, co w pierwotnej wersji wyszło im najlepiej, czyli na walce. Kolejne hordy przeciwników masakrujemy za pomocą widowiskowych combosów, których wykonanie nie jest łatwe – nie spotkamy tu tzw. „button mashingu” – system walki w Black Desert Online zawiera sporo elementów zręcznościowych, których opanowanie okazuje się bardzo satysfakcjonujące i błyskawicznie wchodzi w nawyk. Pospolity grind w pojedynkę sprawia tu tak wiele radości, że zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia to czysta formalność i niejako efekt uboczny.
Oczywiście pozycja ta nie została całkowicie pozbawiona elementów kooperacyjnych – świat gry pełen jest wyzwań i aktywności skierowanych do zespołów, choć jakoś niespecjalnie ma się ochotę z nich korzystać... w końcu tak przyjemnie się walczy... jeszcze tylko ta jedna grupka... i idę spać...
Główne cechy tytułu istotne z punktu widzenia pojedynczego gracza:
- szybki progres w początkowych etapach rozgrywki;
- brak bariery wejścia;
- niesamowicie wciągająca walka;
- warstwa fabularna, która wprowadza nas w świat gry i wiedzie przez kolejne etapy;
- mnogość klas i elementów świata sprawdzających się podczas samotnej eksploracji;
- mechanika pracy, rzemiosła, aktywności pobocznych.