filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Pogromcy duchów, reż. Ivan Reitman, Columbia Pictures 1983 oraz Miasteczko Halloween, reż. Henry Sellic, Touchstone Pictures 1993
i
Filmy i seriale 27 października 2022, 15:31

autor: Jan Tracz

The Rocky Horror Picture Show. Najlepsze filmy na Halloween, które nie straszą

Spis treści

The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show, 1975, reż. Jim Sharman, 20th Century Fox - Najlepsze filmy na Halloween, które nie straszą - dokument - 2022-10-27
The Rocky Horror Picture Show, 1975, reż. Jim Sharman, 20th Century Fox
  1. Reżyser: Jim Sharman
  2. Gatunek: horror/musical
  3. Rok produkcji: 1975
  4. Gdzie obejrzeć: Disney+

Film legenda, film kultowy, film, który nigdy się nie znudzi – chociaż The Rocky Horror Picture Show liczy sobie już prawie pięćdziesiąt lat, to wciąż ma fanów na całym świecie i znajduje nowych. To oryginalna mieszanka horroru, musicalu, amerykańskiej komedii, a nawet science-fiction. Fabuła pozornie jest niczym nowym: kiedy młodej parze psuje się samochód, Janet i Brad trafiają do nawiedzonego zamku, w którym pewien złowieszczy doktor prowadzi potworne eksperymenty. Coś, co z początku jawi się jako straszliwy horror, prędko przeradza się w niezapomnianą, ekscentryczną podróż.

Nie wolno też zapominać o fenomenalnej roli Tima Curry’ego, który swoim ekscesem zredefiniował ukazanie postaci drag w ówczesnym kinie. Ten człowiek po prostu kradnie każdą scenę, w której się pojawia!

Choćby dla niego warto nadrobić bądź przypomnieć sobie to śpiewane show. Film Jima Sharmana to szalony musical, w którym jest wiele klaskania, śpiewania i tańczenia. Wręcz trzeba obejrzeć go w kinie lub w większej grupie przyjaciół. To właśnie wtedy The Rocky Horror Picture Show staje się prawdziwym doświadczeniem kinowym.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej